Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (689)

Rosja
Jak informują media regionalne, rosyjska Federalna Agencja ds. Transportu Morskiego i Rzecznego (Rosmorrechflot) zatwierdziła dwa wnioski o dofinansowanie transportu towarów do obwodu kaliningradzkiego. O dotacje wystąpiły dwie firmy. FSUE „Rosmorport” i LLC „Peleng” zarejestrowane w obwodzie guriewskim otrzymają środki na zwrot kosztów transportu morskiego do obwodu kaliningradzkiego. Pierwsza firma otrzyma dotację na ten cel w wysokości 1,56 miliarda rubli na 2023 rok, druga - 334 miliony rubli. Tymczasem wczoraj federalna służba weterynaryjno-fitosanitarna (Rosselchoznadzor) poinformowała, że już od końca zeszłego roku, Obwód Kaliningradzki eksportuje pszenicę i kukurydzę do Serbii. Łącznie wyeksportowano 33 tys. ton.
Źródło

Ukraina
Prezydent Wołodymyr Zełenski zaprzeczył jakiemukolwiek udziałowi Ukrainy w wybuchach na gazociągu Nord Stream. Sugeruje, że rozpowszechnianie tych informacji ma na celu spowolnienie pomocy dla Ukrainy. Wszystko jest bardzo proste… Myślę, że to bardzo niebezpieczne, że niektóre niezależne media, które zawsze darzyłem wielkim szacunkiem, podejmują takie kroki. Uważam, że to jest złe, to tylko gra na rękę Federacji Rosyjskiej, albo są inne grupy biznesowe, które są zainteresowane nienakładaniem silnych sankcji, bo ich biznes na tym cierpi, a te grupy mogą być nie tylko na terytorium Rosji - mówił prezydent Ukrainy.
Źródło

Ukraina chciałaby otrzymać strategiczne gwarancje bezpieczeństwa w czasie wojny, nawet jeśli nie zostanie jeszcze przyjęta do NATO. oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski,na wspólnej konferencji prasowej z premier Finlandii Sanną Marin. „Jeśli chodzi o szczyt NATO w Wilnie, to jesteśmy zaproszeni, ale chcielibyśmy zobaczyć jakieś odpowiednie kroki naprzód, poza statusem, jaki mamy dzisiaj w naszych stosunkach z NATO. Oczywiście dziękujemy wszystkim państwom NATO, które wspierają nas na pole bitwy, ponadto potrzebujemy strategicznych gwarancji bezpieczeństwa” – powiedział. Według prezydenta Ukraina spodziewa się otrzymania gwarancji na szczycie NATO w Wilnie.
Źródło

Zgodnie z wynikami ministerialnego spotkania G7 Plus, minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba zadeklarował gotowość koalicji energetycznej do pomocy w przygotowaniach do kolejnej zimy i inwestowaniu w długofalową modernizację energetyczną Ukrainy. „Po wczorajszym ataku Federacji Rosyjskiej na system energetyczny Ukrainy, dzisiaj odbyliśmy posiedzenie ministerialne G7 Plus, które zostało zwołane przez mojego japońskiego kolegę ministra Hayashi, któremu przewodniczył sekretarz stanu USA Anthony Blinken” - zauważył szef ukraińskiej dyplomacji. Dodał, że koalicja energetyczna jest gotowa zaspokoić nasze pilne potrzeby, pomoże przygotować się do kolejnego sezonu zimowego i zainwestuje w długoterminową modernizację energetyczną Ukrainy.
Źródło

Białoruś
Łukaszenka złoży w dniach 12-23 marca oficjalną wizytę w Iranie.Głównym tematem rozmów jest rozwój interakcji w całym spektrum relacji dwustronnych z naciskiem na współpracę handlową i gospodarczą. Strony omówią realizację projektów w obszarach przemysłu, rolnictwa, transportu i logistyki. W wyniku rozmów zostanie podpisany szereg dokumentów międzynarodowych. Oczekuje się podpisania kompleksowej mapy drogowej kompleksowej współpracy między Białorusią a Iranem.
Źródło

Litwa
Po tym jak minister obrony Niemiec Boris Pistorius powiedział, że NATO powinno przedyskutować i zdecydować, czy Litwa potrzebuje brygady rozmieszczonej na stałe, minister spraw zagranicznych Gabriel Landsbergis przypomniał, że umowa była inna. Jednocześnie przypomniał rzymską zasadę, że umowy powinny być respektowane. Takie stanowisko zajmuje również premier Ingrida Šimonytė. „Z czasów rzymskich pamiętamy: pacta sunt servanda – przestrzeganie umów to jedna z fundamentalnych zasad zachodniej cywilizacji. Z naszej strony umowa ta zawiera również pewne zapisy dotyczące np. infrastruktury. Musimy być gotowi na przyjęcie partnerów.
Źródło

Łotwa
W czwartek, 9 marca, w ostatnim czytaniu Saeima przyjęła ustawę o budżecie państwa na 2023 rok oraz ramy budżetowe na lata 2023, 2024 i 2025. produktu brutto, czyli o 163,55 mln euro więcej niż w 2022 roku. Planuje się również, że budżet sektora obronnego będzie co roku sukcesywnie zwiększany – w 2024 r. wyniesie 2,4% produktu krajowego brutto kraju, a w 2025 r. – 2,5%. Głównymi priorytetami budżetowymi MON w 2023 r. jest poprawa zdolności bojowych Narodowych Sił Zbrojnych poprzez rozwój obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu, zakup systemów obrony wybrzeża i artylerii rakietowej dalekiego zasięgu, jak również a także wprowadzenie służby obrony narodowej dla obywateli Łotwy. Ważnym priorytetem jest również rozwój infrastruktury wojskowej i kompleksowego systemu obrony narodowej.
Źródło

Estonia
Przedstawiciele Partii Reform, Estonii 200 i Partii Socjaldemokratycznej (SDE) ogłosili po piątkowej rundzie rozmów koalicyjnych, że zamierzają zmienić prawo dotyczące szybkiej rozbudowy poligonu Nursipalu i zaproponować państwom NATO zwiększenie wydatków na obronę do 2,5 procent produktu krajowego brutto (PKB). Przy poprawie zdolności obronnych Estonii i inwestycjach obronnych koalicja opiera się na radach szefa sił zbrojnych, ale głównymi kierunkami inwestycji w obronność będą rozwój obrony przeciwlotniczej, pozyskiwanie amunicji i zwiększanie ognia dalekiego zasięgu powiedziała Kallas. Ponadto koalicja planuje działać na rzecz ożywienia krajowego przemysłu obronnego - zaznaczyła.
Źródło

Polecam:

Z natury imperialne motywacje stojące za decyzją Rosji o inwazji na Ukrainę i jej podejście do wojny mają istotne implikacje dla zachodniego wsparcia dla Ukrainy i perspektyw sprawiedliwego pokoju.

Michael Cecire dla Instytutu RUSI
Ukraina jako rosyjskie działanie imperialne: wyzwania i opcje polityczne

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja