Wpis z mikrobloga

Długo miałem proste myślenie, że młodych koiet jest mniej dlatego jest tyle przegrywów, a dzisiaj chatGPT mnie uświadomił, że się mylę, a może to on się jednak myli?

W wieku 20-35 lat jest więcej mężczyzn czy kobiet?

Na świecie w wieku 20-35 lat jest nieco więcej mężczyzn niż kobiet. Według szacunków ONZ na rok 2021, globalnie mężczyźni stanowią około 50,4% populacji w wieku od 20 do 35 lat, podczas gdy kobiety stanowią około 49,6%.


Jak jest w Polsce?

W Polsce w wieku 20-35 lat jest nieco więcej kobiet niż mężczyzn. Według danych GUS na rok 2021, kobiety stanowią około 51,6% populacji w wieku od 20 do 35 lat, podczas gdy mężczyźni stanowią około 48,4%.


Czemu tak jest?

Wyższa dzietność kobiet w przeszłości, co przełożyło się na obecną liczebność kobiet w wieku 20-35 lat.

Wyższy odsetek mężczyzn, którzy wyjeżdżają za granicę w poszukiwaniu pracy lub edukacji, co wpływa na proporcje płci w Polsce.


#przegryw #demografia
  • 23
@tomek001Hej: u Homo Sapiens generalnie ewolucyjną normą jest, że rodzi się nieznacznie więcej samców. Wynika to z tego, że przez większość czasu w jakim homo sapiens istniał i ewoulował, śmiertelność chłopców, a także mężczyzn była wyższa z różnych względów. Stąd była presja ewolucyjna na lekką dysproporcję. Teraz jednak medycyna sprawia, że śmiertelność chłopców jest bliska zeru, ale już nie tak szybko idzie wycofać mechanizmy ewolucyjne kształtowane tysiąclecia, więc dalej będzie rodzić
@aczutuse: chat się nie zgadza

Nie, to nie jest prawda. Według danych GUS z 2021 roku, w grupie wiekowej 20-34 lata na 100 kobiet przypada około 98 mężczyzn. W grupie wiekowej 35-59 lat na 100 kobiet przypada około 97 mężczyzn, a powyżej 60 lat na 100 kobiet przypada około 74 mężczyzn
@aczutuse: na wojny idzie samiec który raczej już jest w takim wieku w którym zdążył namachać gówniaka, takze z ewolucyjnego punktu widzenia może sobie zdychać i #!$%@? z tym, bo jak wspomniałem namachał gówniaka. Tutaj jest kwestia tylko tego, że chłopcy częściej umierali po porodzie (niższa odporność), a ponieważ są więksi niż dziewczynki, częściej też porody się nie udawały.
@aczutuse: no tak, to że ludzie potrzebują to fajnie, ja to rozumiem. Tylko, że ewolucja tak nie działa. Z resztą ty patrzysz na wojny w rozumieniu jakiś śmiesznych ostatnich dwóch czy czterech tysięcy lat życia naszego gatunku, a to jest nic by wykształtować takie mechanizmy. Tutaj jest mowa o setkach tysięcy do miliona lat.
@tomek001Hej Kłócicie się a on nic nie napisał o relacjach miasto-wies. To różne kwestie przecież. Jęki są, że brak kobiet na prowincji, ale to nic nie da, bo to się nie zmieni, dopóki na prowincji nie będzie lepszej pracy dla kobiet niż Lewiatan i urząd gminy i nie zmieni się mentalność pracodawców
@aczutuse co ty #!$%@? XD? W Każdym województwie jest więcej kobiet niż mężczyzn, wspólczynnik feminizacji w Polsce wynosi 107 a w takiej łodzi 118.
wesług danych gus w 2018 żyło 19.8 mln kobiet oraz 18.6 mln mężczyzn
@Krosneq: no jak to co. Jakie ma znaczenie ilość kobiet 40 letnich dla 20 latka?
Dla 20 latka znaczenie ma ilość kobiet w wieku 15-20 lat bo mężczyźni się żenią najczęściej z tymi o kilka lat młodszymi. Czaisz?
A jest niż demograficzny, młodych coraz mniej, stąd na 100 20 latków będzie przypadać około 70 15 latek, czaisz?

czyli 100 dzisiejszych 20 latków będzie się bić o 70 dzisiejszych 15 latek. 30
@aczutuse:
o chłopie co mogę powiedzieć XD?

A jest niż demograficzny, młodych coraz mniej, stąd na 100 20 latków będzie przypadać około 70 15 latek, czaisz?

nooooo nie xd
Po 1 na początku mówiłeś o miastach gdzie struktura płci jest inna niż w całej Polsce. dla przykładu w woj. Mazowieckim feminizacja ogółem to 109 dla miast 115 a dla wsi 101. W każdym kraju masz nadwyżkę młodych mężczyzn taka jest natura