Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (688)

Rosja
Premier Saksonii Michael Kretschmer wspiera inicjatywę niemieckiego koncernu E.ON, która ma naprawić gazociąg Nord Stream 1. Ten został 26 września 2022 roku częściowo wysadzony w powietrze przez nieznanych sprawców. Wcześniej koncern energetyczny E.ON, który jest zaangażowany w uszkodzony rurociąg bałtycki, zapowiadał, że może sobie wyobrazić naprawę rurociągów. Według Kretschmera, aby zabezpieczyć na przyszłość infrastrukturę wartą 8 mld euro, potrzeba 100 mln euro – relacjonuje niemiecka gazeta Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).
Źródło

Ukraina
Ukraina i Polska uprościły procedurę przewożenia ukraińskich produktów rolnych przez granicę. „Ukraina i Polska uzgodniły zniesienie kontroli weterynaryjnej ukraińskich produktów rolnych, które trafiają do polskich portów lub przejeżdżają przez kraj w tranzycie” – czytamy w komunikacie ukraińskiego ministerstwa rolnictwa. Zmiany weszły w życie od dzisiaj, 9 marca. „Obecność takiej kontroli doprowadziła do powstania długich kolejek na granicy z Polską, w szczególności kierowcy zmuszeni byli czekać ponad 10 dni na przejście kontroli. Odwołanie kontroli skróci czas oczekiwania 3-4 razy — informuje departament. Należy zauważyć, że uproszczona procedura przewozu produktów rolnych dla przewoźników samochodowych będzie obowiązywać na wszystkich przejściach granicznych na granicy ukraińsko-polskiej, które służą do przewozu towarów.
Źródło

Do tej pory przez „korytarz zbożowy” na Morzu Czarnym przepłynęło 790 statków - poinformował o tym minister obrony Turcji Hulusi Akar. Według Akara wolumen dostaw zbóż, takich jak pszenica, kukurydza i jęczmień, przekroczył 23 miliony 400 tysięcy ton. Jednocześnie 40% zboża trafiło do Europy, 30% do Azji, 13% do Turcji, 12% do Afryki i 5% do krajów Bliskiego Wschodu. Minister podkreślił też, że Turcja utrzymuje kontakt ze stronami "porozumienia zbożowego" w celu jego przedłużenia. „Kontynuujemy negocjacje z ONZ, Ukrainą i Rosją, które są stronami inicjatywy zbożowej. Ukraina po raz drugi pozytywnie zaopiniowała kontynuację inicjatywy. Również Rosja jest pozytywnie nastawiona do tej kwestii. Mamy również nadzieję i oczekujemy, że inicjatywa zbożowa będzie kontynuowana” – powiedział Akar.
Źródło

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wszczęło procedurę nałożenia sankcji na szefa komitetu wykonawczego obwodu witebskiego na Białorusi Aleksandra Subbotina, który podpisał „umowę o współpracy” z anektowanym Krymem. Rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikolenko powiedział, że „umowa o współpracy między obwodem witebskim Białorusi a okupowanym Krymem jest nieważna, ponieważ została zawarta z naruszeniem ustawodawstwa Ukrainy”.
Źródło

Białoruś
Białoruś wprowadziła karę śmierci za zdradę stanu dla urzędników. Jest to przewidziane przez ustawę "O zmianie kodeksów odpowiedzialności karnej", który dziś, został podpisany przez Łukaszenkę. Dokument nakłada odpowiedzialność karną za zdradę stanu popełnioną przez funkcjonariusza na wszystkie osoby pełniące funkcje publiczne. Przewiduje także wymierzenie kary śmierci za zdradę stanu funkcjonariuszom pełniącym funkcje publiczne lub personelowi wojskowemu. Za szereg przestępstw o ​​„orientacji antypaństwowej” przewidziana jest dodatkowa kara w postaci grzywny do 50 000 jednostek podstawowych. Wprowadza się odpowiedzialność karną za „propagandę terroryzmu, dyskredytację Sił Zbrojnych, innych wojsk i formacji wojskowych, organizacji paramilitarnych oraz naruszenie wymogów ochrony tajemnicy państwowej” .
Źródło

Litwa
Litewski Departament Bezpieczeństwa Państwa (Valstybės Saugumo Departamentas - VSD) przedstawił dzisiaj z udziałem ministra obrony narodowej, raport na temat stanu bezpieczeństwa kraju. "Środki, którymi dysponuje dziś Rosja, szacujemy, że wystarczyłyby one na wojnę o takim samym natężeniu, z jakim mamy do czynienia dzisiaj, wystarczyłyby na jeszcze dwa lata" – powiedział płk Elegius Paulavičius szef litewskiego wywiadu wojskowego (Departamentu II Służb Operacyjnych w MON - AOTD). Zdaniem szefa wywiadu wojskowego stopień, w jakim Rosja będzie w stanie prowadzić wojnę, zależy także od pozytywnego poparcia takich krajów jak Iran czy Korea Północna.
Źródło

Łotwa
Łotewski minister rolnictwa Didzis Šmits i litewski minister rolnictwa Kęstutis Navickas zgodzili się skoordynować działania i wspólnie wystąpić do Komisji Europejskiej (KE) o pomoc dla przemysłu mleczarskiego – poinformowało Ministerstwo Rolnictwa. W czwartek 9 marca ministrowie spotkali się w Birżach (Birži) na Litwie, gdzie przybyli nie tylko specjaliści z ministerstw, ale także rolnicy z obu krajów. Uczestnicy spotkania zgodzili się, że kryzys w branży mleczarskiej w równym stopniu dotknął Litwę i Łotwę – przy dostatecznie różnej strukturze produkcji i przetwórstwa spadek cen mleka jest podobny w obu krajach. Dlatego nie możemy szukać rozwiązań w każdym kraju inaczej – trzeba ich szukać przynajmniej w skali Bałtyku. Regularne posiedzenie Rady Unii Europejskiej ds. Rolnictwa i Rybołówstwa odbędzie się 20 marca. W jej trakcie Litwa i Łotwa złożą wspólne oświadczenie. Ministrowie spotkają się także z komisarzem UE ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim.
Źródło

Estonia
Zdaniem Ministerstwa Finansów w celu zapewnienia trwałego finansowania państwa konieczne byłoby wyprowadzenie estońskiego budżetu z obecnego dużego deficytu w najbliższych latach. Zdaniem resortu, trzeba znaleźć pokrycie w kwocie około 750 mln euro, na co same cięcia nie wystarczą, ale dodatkowe środki należy znaleźć także poprzez podniesienie podatków. Estoński budżet państwa jest w głębokim deficycie – przykładowo w tym roku wielkość dochodów budżetowych to 16 mld euro, a wielkość wydatków to 17 mld euro i jeśli nic nie zostanie zrobione, sytuacja się nie poprawi. Obecny rząd przewiduje w najbliższych latach deficyt budżetowy na poziomie 2,6 proc. produktu krajowego brutto (PKB).
Źródło

Polecam:

W lutym 2023 roku, kiedy prezydent Władimir Putin odniósł się do możliwości rozpadu nie tylko Federacji Rosyjskiej, ale i samego narodu rosyjskiego, komentatorzy zarówno w Moskwie, jak i na Zachodzie zgodzili się niemal jednogłośnie, że jest on raczej zaangażowany w działania propagandowe niż wyrażanie własnych poglądów. Ci eksperci nie sądzą, że Rosja się rozpadnie, nawet jeśli przegra na Ukrainie, i są przekonani, że Putin myśli tak samo. Tacy analitycy mają swoje powody: Rosja jest teraz o wiele bardziej jednorodna etnicznie niż Związek Radziecki w 1991 roku, a jakikolwiek rozpad teraz wymagałby postawienia Rosjan przeciwko Rosjanom, a nie nie-Rosjan przeciwko etnicznym Rosjanom.

Paul Goble dla Fundacji Jamestown
Putin naprawdę boi się potencjalnego rozpadu Rosji

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja