Wpis z mikrobloga

#excel #powerquery
Mam dane (kilkaset wierszy i jedna kolumna), które wyglądają mniej-więcej tak:

77777 nazwa firmy YY6 nazwa klienta
55555 nazwa firmy ale inna YY6 nazwa innego klienta
44444 znowu nazwa firmy YY6 inny klient, który ma bardzo długą nazwę

W skrócie, tę jedną kolumnę chciałabym podzielić na kilka(dziesiąt), ale mam dużo spacji w losowych miejscach + spacje w nazwach, tak że spacja jako delimiter odpada.
jak to podzielić, jest jakaś opcja, żeby Excel się domyślił co powinno iść do nowej kolumny? xD

EDIT: wrzucam w obrazku bo wykop mi usuwa spacje xd
Limonene - #excel #powerquery
Mam dane (kilkaset wierszy i jedna kolumna), które wygl...

źródło: Capture

Pobierz
  • 25
@Limonene:
Ja bym to wyeksportował do .csv i w jakimś notepadzie++ bym zrobił zmień wszystkie tak żeby multispacje ścisnąć do jednej spacji i potem bym wyimportował.
dobra bo chyba wszyscy pomyśleli, że ja tam mam cztery kolumny, a przecież piszę, że jest ich kilkadziesiąt xD zrobiłam wycinek prawdziwych danych, kolorkami zaznaczyłam co ma być z czym. Pod kolorkami są daty, liczby albo nazwy ze spacjami, a między "kolumnami" jest losowa liczba spacji. Jak widać trochę się to rozjeżdża szerokością
Limonene - dobra bo chyba wszyscy pomyśleli, że ja tam mam cztery kolumny, a przecież...

źródło: Untitled

Pobierz
@Bebosz: właśnie nei wiem o #!$%@? tutaj chodzi bo już próbowałam wszystkiego, a jedyne co to power query robi z tą opcją (left-most delimiter) to dodaje mi kolumnę po lewej, a dane nadal zostają w jednej xd
@Limonene: jakby między "kolumnami" były co najmniej dwie spacje to można by kombinować z rozbiciem na kolumny po dwóch spacjach, a potem usunięcie kolumn pustych lub zawierających same spacje. A najlepiej robić to już na początku dzieląc wiersze Text.SplitAny(String, " "). Ale chyba u Ciebie nie zawsze są dwie spacje. Co to w ogóle za chory eksport danych?
Co to w ogóle za chory eksport danych?


@ShortyLookMean: a dejcie spokój, to z SAPa z naszej customowej transakcji, która jest troszkę niedorobiona xd

można by kombinować z rozbiciem na kolumny po dwóch spacjach, a potem usunięcie kolumn pustych lub zawierających same spacje

właśnie w tę stronę poszłam, i tak trochę manualnej roboty, ale już chyba widać koniec
@Limonene: Jedyne co mi przychodzi do głowy to makro które będzie dzielić po wystąpieniu dwóch spacji po sobie (co i tak może nie dawać dobrych rezultatów, bo nie wiadomo czy nie ma tam kolumn które są oddzielone od siebie właśnie o jedną spację)