Wpis z mikrobloga

tl;dr Szukam 6 pinowej wtyczki/gniazda które przyjmą obciążenie 300W

Poszukuję wskazówek do wywalenia zasilacza od Prusa MK3s+ poza obudowę zachowując możliwość przenoszenia drukarki. Chodzi o to żeby zasilacz dało sie łatwo wyciągnąć i wsadzić do drukarki bez przełączania pierdyliarda kabelków.

Zasilacz z płytą główną łączy 6 kabelków. 2 do hotendu, 2 do stołu i 2 od panic button. 4 kabelki niby mają mieć 14-16AWG, a dwa pozostałe są cieniutkie (nie puszczają dużego prądu). Zasilacz ma chyba 250W czyli musi to wytrzymać 150W na parę przewodów.

Dodam że nichubiałka nie znam się na elektronice :)

Pytanie brzmi - jaka wtyczka 6 pinowa nada się do tego? Wtyczka? Ano chcę zainstalować zarówno przy eimsy (komputer) jak i przy zasilaczu wtyczki do quick release. Wtedy będę mógł wypiąć jeden kabel i przenieść drukarkę z zasilaczem (kabel jest wpuszczony w stół i jest to bardzo upierdliwe wyciągać go)

Na aliexpress znalazłem całkiem fajne gniazda XT60 z końcówkami żeńskimi które można pryzkręcić do obudowy. Nadawały by się idealnie, gdyby nie to że mają tylko dwa piny i będę potrzebował 3 kabli żeby to podłączyć. Szukam 6 pinowej wtyczki w którą będę mógł wpiąć wszystkie kabelki i zainstalować ją do wydrukowanej obudowy komputera. Dosłownie wyciąć w plastiku dziurę, zainstalować tam żeńską wtyczkę i już.

Myślałem nad zwykłym molexem, ale 1) nie wiem czy wytryzma taki prąd 2) chyba nie da się go zainstalować w ściance plastikowej?

#elektronika #druk3d #drukarki3d
Pobierz kmiclowsky - tl;dr Szukam 6 pinowej wtyczki/gniazda które przyjmą obciążenie 300W

Po...
źródło: tempImageOe3Tx2
  • 12
@sirgorn: Też znalazłem, ale czy one się nadają do takich zastosowań? Puszczą taki prąd? Ich konstrukcja nie narazi sprzętu na zwarcie? Bo one mają blisko siebie te piny i kabelki się chyba lutuje do tego? Jak wspominałem jestem zielony w elektronice.
@sylwek2k: 8 nie przejdzie, jak już to 14 pinów by trzeba? Moja logika

Jeśli są 2 linie zasilania - osobna dla hotendu, osobna dla stołu, i każda ma + oraz -, to lącząc szeregowo (?) po 6 żył na linię (3 na plus, 3 na minus, 2 linie) wychodzi 12 pinów na prąd + 2 na panic button. To nie brzmi jak dobra praktyka? Ale nie znam się na elektronice. 6
Ale nie znam się na elektronice


@kmiclowsky:

masz racje :))

Jeśli są 2 linie zasilania - osobna dla hotendu, osobna dla stołu, i każda ma + oraz -, to lącząc szeregowo (?) po 6 żył na linię (3 na plus, 3 na minus, 2 linie) wychodzi 12 pinów na prąd + 2 na panic button.


@kmiclowsky:

z zasilacza wychodza przewody:
+24V, GND
Detekcja zaniku zasilania, i znow gnd

wszystkie linie
@sylwek2k: Jesteś pewien tego co mówisz? W zasilaczu mam 6 wyjść na 3 sekcje. Więc płyta główna pryzjmując 4 wejścia (2 sekcje) robi to żeby nie dostać za dużo prądu w jednym miejscu?

Tak więc mogę z jednej strony wtyczki wpiąć 2 grube przewody i rownolegle rozdzielić je na 4 z drugiej strony? I do obu wejść linii komputera popłynie zgodnie z prawem kirschofa prąd równy poborowi i w sumie komputer
Na upartego, calosc mozna ogarnac 3 przewodami i wtyczka na 3 przewody , pod warunkiem, ze wtyczka bylaby na min. 15A (ale z tym jest raczej slabo- przynajmniej w normalnych pieniadzach) :)


@sylwek2k: jest wtyk/gniazdo MT60 3 pinowy. To samo co xt60 tylko na 3 przewody
Więc płyta główna pryzjmując 4 wejścia (2 sekcje) robi to żeby nie dostać za dużo prądu w jednym miejscu?


@kmiclowsky:

tak - to kwestia np wytrzymalosci pradowej samych zlaczy :)

Tak więc mogę z jednej strony wtyczki wpiąć 2 grube przewody i rownolegle rozdzielić je na 4 z drugiej strony? I do obu wejść linii komputera popłynie zgodnie z prawem kirschofa prąd równy poborowi i w sumie komputer nie zauważy różnicy?
@kmiclowsky: zobacz złącza okrągłe Weipu na piekarz.pl i coś sobie wybierz. Możesz użyć złącza z większą ilością pinów i puścić większy prąd przez parę pinów równolegle.
Zasilacz z płytą główną łączy 6 kabelków. 2 do hotendu, 2 do stołu i 2 od panic button. 4 kabelki niby mają mieć 14-16AWG, a dwa pozostałe są cieniutkie (nie puszczają dużego prądu). Zasilacz ma chyba 250W czyli musi to wytrzymać 150W na parę przewodów.


@kmiclowsky: kombinujesz bardziej niż to warte.
Ten zasilacz ma jedną wspólną linię +24v, która jest na kilku kostkach wyprowadzona. I tu masz podłączone różne rzeczy (bo
Pobierz hrumque - >Zasilacz z płytą główną łączy 6 kabelków. 2 do hotendu, 2 do stołu i 2 od ...
źródło: 8619782551907d7af58b6a999e2c0be1
W zasilaczu mam 6 wyjść na 3 sekcje.

które pod spodem są ze sobą po prostu zwarte jedną ścieżką (3 plusy, 3 minusy).

Więc płyta główna pryzjmując 4 wejścia (2 sekcje) robi to żeby nie dostać za dużo prądu w jednym miejscu?

Nie do końca aż tak to wyinżynierowane. Po prostu daje to możliwość np zasilania innym napięciem elektroniki, a innym stołu, albo z osobnych zasilaczy (co kiedyś było popularne/modne/proste - bo