Wpis z mikrobloga

Mam pytanie propos doboru przez Was kasków. Odrazu zaznaczę że znam teorię jak powinno dobierać się kask. Ponad 10 lat temu jeździłem okazjonalnie na moto i miałem pożyczony kask ale był trochę za duży ( wiem że tak nie można;)). Teraz wracam do motocykli i chciałem kupić jakiś przyzwoity garnek. Zmierzyłem obwód głowy i poszedłem na zakupy. Zmierzyłem wiele kasków ale zgodnie z pomiarem nic nie pasowało niektórych nie byłem w stanie wcisnąć nawet. Były ewidentnie za małe. Dopiero dwa rozmiary większe wchodziły ale w części czołowej miały spory luz:/. Nikt w żadnym ze sklepów w którym byłem nie był w stanie mi doradzić. Wróciłem do domu i poczytałem trochę. Okazuje się, że kształt głowy ma duże znaczenie i że mam okrągły łeb (patrząc z góry) a większość kasków jest robiona pod owalne głowy.

Tu można poczytać coś więcej na ten temat.
Jak się okazuje kasków integralnych na owalne głowy jest bardzo mało.

No i tu moje pytanie. Czy ktoś z Was miał podobny problem? Czy w takim przypadku braliście trochę większe kaski? Czy jednak te polecane na taki kształt głowy.

#motocykle #motorsport #motory
  • 19
@m1ck: Kaski poza rozmiarami mają też często skorupy różnych kształtów. Dobrze że nie kupiłeś pierwszego lepszego który po prostu wlazł na głowę. Najlepiej wybierz się do jakiegoś dużego sklepu i przymierzaj, przymierzaj, aż trafisz dobry. Taki w którym gdy złapiesz za kask (a najlepiej ktoś z boku) to głowa Ci się nie ruszy w nim. A policzki będą robić Ci kocią mordę (ale bez przesady). https://www.youtube.com/watch?v=yEKPhhrVCXQ&ab_channel=Motosapiens.pl
@KinkyFish: Z tego co przeczytałem wynika że AGV K3 i Arai Quantum mają okrągłe kształty skorup. Takich nie mierzyłem. W ogóle podobno Arai są bardziej okrągłe więc muszę przetestować...najwyżej przekroczę budżet na kask;)
@m1ck: Arai to z tego co kojarze wręcz przeciwnie, raczej długi owal.
wejdź sobie w ogóle na revzille, tam mają opisane kształty kasku, czy okrągły, owalny, czy długi owalny
Mi wyszlo ze musze troche dorzucic kasy do kasku ktory bedzie na mnie pasowal. Glowe masz jedna, sam zdecyduj czy warto jezdzic w niedopasowanym kasku ktory cie nie ochroni....

Na revzilli mozna zaznaczyc typ glowy i wyskakuja ci kaski :)
https://www.revzilla.com/motorcycle-helmets?view_all=true&page=1&limit=96&facets%5B%5D=4812&has_loyalty_discount=false&is_new=false&is_sale=false&is_made_in_usa=false&is_holiday=false&is_blemished=false&sort=featured&fit=
@m1ck o panie z jak masz choć trochę nieforemna głowę (jak na przykład ja) to czeka cię niezła przeprawa.
ja spędziłem 3 dni ( prawie całe soboty) w sklepie i szukałem tylko garnka.
Generalnie znalazłem ale przekroczyłem budżet jakieś 2-3 razy- w tamtym momencie było mi to obojętne, byłem szczęśliwy że cokolwiek pasującego znalazłem.
( ͡º ͜ʖ͡º)
@19ludwik91: Nie strasz mnie ;) ... nie zdawałem sobie sprawy, że moja głowa odstaje od standardu dopóki nie zrobiłem sobie zdjęcie z góry i nie zobaczyłem, że faktycznie jest (prawie) okrągła a nie owalna jak u przeciętnego europejczyka. I pewnie dalej bym o tym nie wiedział gdybym nie zaczął mierzyć kasków;)
@padii_O: Tak wiem, już tam szukałem. Problemem nie jest dorzucenie kasy żeby kupić pasujący hełm tylko żeby udało się taki znaleźć ;). Niestety te mniej popularne kaski raczej są na zamówienie i nie przymierze ich w sklepie.
@m1ck mam ten sam problem z doborem kasku, a mianowicie mała głowa, a do tego o okrągłym kształcie (round oval) więc wszelkie przymiarki kończyły się na bólu po bokach głowy nad uszami. Branie większych rozmiarów było jednoznaczne ze zbyt dużym luzem, dodatkowo jako osoba początkująca i wciągająca się w moto-hobby nie wiem, czy to co przymierzam leży właściwie.

Po przejrzeniu wielu ilości informacji w sieci o doborze kasku oraz przymiarce mnóstwa modeli,
@m1ck: ja mam kwadratowa, jak zakładam większość kasków to czuję, że na drogach się wspiera kas a nie na czubku. Kupiłem hjc rpha90s, prawie pasował, resztę ręką dopasowałem i siedzi jak by był robiony na mój łeb
@Kowalny: Też gdzieś wyczytałem że na round oval Shoei nxr2 się nadaje. Ale np są sprzeczne informacje odnoście Bell qualifier. Napisane jest że na ma kształt średniego owalu ale gdzieś na YT oglądałem film na którym gość polecał kaski a round oval i właśnie twierdził że kask bell qualifier będzie pasował. Generalnie z taką głową;) jest problem żeby dobrać dobrze kask.