Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (685)

Rosja

W pierwszych dwóch miesiącach 2023 roku deficyt budżetowy Federacji Rosyjskiej wyniósł 2,581 bln rubli (około 34 mld dolarów). I prawie zbliżył się do planu rocznego. Natomiast dla całego 2023 roku wskaźnik ten ustalono na poziomie 2,925 bln rubli (38,7 mld dolarów). W porównaniu do okresu styczeń-luty 2022 r. deficyt wzrósł sześciokrotnie, a dochody spadły o 25%. Jednocześnie wydatki wzrosły o 52% w porównaniu z tym samym okresem w 2022 r. – do 5,744 bln rubli (76 mld USD).
Źródło

Ukraina
"Plan mobilizacyjny, który został ogłoszony po wykonaniu przez parlament dekretu prezydenta o wprowadzeniu stanu wojennego, jeszcze się nawet nie zakończył" - powiedział minister obrony Ołeksij Reznikow. Sztab Generalny ma potrzebę. Wyraźnie zna wymaganą liczbę kierowców, strzelców, operatorów, snajperów. Sztab Generalny określa zadania komisji wojskowych: plan i kategorie specjalistów. Ministerstwo Obrony jedynie sprawuje kontrolę i marzy o przekształceniu papierowej projektu w zdigitalizowany produkt. Mamy ten produkt, jest opracowany. Po prostu nie mieliśmy czasu na pełne wdrożenie.
Źródło

Od 1 kwietnia Rosja zacznie przewodniczyć Radzie Bezpieczeństwa ONZ, jeśli jej członkowie nie zdecydują o nieprzyjęciu. Poinformował o tym stały przedstawiciel Ukrainy przy ONZ Serhij Kislicja. Zaapelował, by nie dopuścić Rosji do przewodniczenia Radzie Bezpieczeństwa. Dzień inwazji rosyjskiej Antonio Guterres nazwał „najsmutniejszym dniem swojej kadencji”. Będzie to najsmutniejszy dzień w historii ONZ do 1 kwietnia 2023 r., kiedy to, jeśli sprawiedliwość nie zwycięży, Federacja Rosyjska zacznie przewodniczyć Radzie Bezpieczeństwa. Dość naruszania sprawiedliwości i łamania Karty Narodów Zjednoczonych! - napisał przedstawiciel Ukrainy.
Źródło

Świętami, które Ukraińcy traktują z największą miłością i szacunkiem są Wielkanoc i Boże Narodzenie ( 70% ). Dzień Niepodległości Ukrainy ( 63% ) i Dzień Obrońców ( 54% ) są dla obywateli nie mniej ważne, a w niektórych przypadkach nawet ważniejsze niż święta religijne . Świadczą o tym wyniki badania Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii. „ Największe zmiany zaszły w nastawieniu do Święta Niepodległości Ukrainy i Dnia Obrońców ” – mówią socjologowie. Według wyników badania, przed wojną na pełną skalę z Rosją tylko 37% respondentów ceniło Dzień Niepodległości , a teraz - 63% . Według socjologów Dzień Obrońców Ukrainy był popularny tylko wśród 29% , a obecnie wśród 54% .
Źródło

Białoruś
Aukcja sprzedaży mieszkania Siarhieja Cichanouskiego w Mińsku nie odbyła się z powodu braku chętnych. Mieszkanie przy Alei Niepodległości zostało w połowie lutego wystawione za długi przez państwowe przedsiębiorstwo, które zajmuje się sprzedażą majątku dłużników. Początkowa cena to 214 860 rubli. Tymczasem Swiatłana Cichanouska została skazana na 15 lat kolonii karnej, natomiast Paweł Łatuszka został skazany na 18 lat więzienia. Siarhiej Dylewski, Olga Kowalkowa i Maria Moroz otrzymali 12 lat więzienia w sprawie Rady Koordynacyjnej. Wyrok wydał dziś Sąd Miejski w Mińsku. Proces odbył się zaocznie. Prokuratura zażądała dla Cichanouskiej i Łatuszki kary 19 lat więzienia.
Źródło
Źródło

Litwa
Po poniedziałkowym posiedzeniu Rady Obrony Państwa (VGT) minister obrony narodowej Arvydas Anušauskas powiedział, że dyskutowano m.in. o ewentualnej rozbudowie armii litewskiej. "Mówimy o dywizji litewskiej" - powiedział litewski minister obrony narodowej Arvydas Anušauskas o planach rozwojowych armii litewskiej po poniedziałkowym posiedzeniu Rady Obrony Państwa (VGT). Według niego jest jeszcze za wcześnie, by mówić o konkretnych szczegółach, ale zapowiedział, że będzie to projekt długofalowy, oceniany na 10 lat.
Źródło

Łotwa
W tej chwili łatwiej byłoby znaleźć i wybrać nowego prezydenta niż politykom dojść do porozumienia w sprawie reelekcji obecnego prezydenta Egila Levitsa. Taką opinię wyraził politolog, profesor Uniwersytetu Łotewskiego Jānis Ikstens. Za kilka miesięcy spodziewane są wybory prezydenckie na Łotwie, ale partie nie wskazały jeszcze oficjalnie żadnych kandydatów. Jednak z wypowiedzi przedstawicieli partii reprezentowanych w XIV Saeimie wynika, że ​​kandydatów na stanowisko prezydenta zgłaszać będzie kilka partii. Z nieoficjalnych szacunków wynika, że ​​zwolennicy reelekcji Levitsa mają nieco ponad 40 z wymaganego minimum 51 głosów. Obecny szef państwa Levits nie wypowiedział się jednoznacznie, czy będzie ponownie kandydował.
Źródło

Estonia
Na podstawie rejestrów Państwowego Urzędu Wyborczego (RVT), ERR obliczył, że 68 procent głosów na Partię Reform zostało oddanych elektronicznie w wyborach do Riigikogu w 2023 roku; dla porównania, tylko 28 procent głosujących na Konserwatywną Partię Ludową Estonii (EKRE) zrobiło to online. W sumie 312 181 osób głosowało online w wyborach do Riigikogu w 2023 r., co stanowi nieco ponad połowę wszystkich 610 320 oddanych kart do głosowania, zgodnie z najnowszymi danymi RVT.
Źródło

Polecam:

Na tle makabrycznej wojny rosyjsko-ukraińskiej sytuacja bezpieczeństwa w Azji Wschodniej może wydawać się sprzyjająca kontynuacji długiego pokoju, którym region cieszył się od dziesięcioleci. Wyniszczająca wojna w Europie rzuciła jednak długi cień na wschód. Podczas gdy obecność militarna Rosji w Azji jest głęboko ograniczona, gdyż większość jej konwencjonalnych zdolności została przesunięta na front w Donbasie na Ukrainie, zachowanie wojowniczej Korei Północnej stało się bardziej lekkomyślne, a polityka Chin mniej przewidywalna i bardziej asertywna.

Paweł Bajew dla Fundacji Jamestown
Wojna rosyjsko-ukraińska zmusza Japonię do ponownej oceny chińskiego wyzwania, zmiany kursu na bezpieczeństwo

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja