Wpis z mikrobloga

#wroniecka9 czytam właśnie książkę historyczną w której jest opisana plaga trądu, która trwała w Europie ok. 300 lat. I czytam rytuał kościelny, w którym zwracano się do trędowatego tak: "Przyjacielu, spodobało się Panu naszemu, iżby dotknęła cię ta zaraza, i wielka jest jego łaska, że za grzechy karać cię raczy na tym świecie". Jakbym słyszał Michała. Problem w tym, że to jest tekst z XIV wieku :))) Więc to jest ten level obłędu :)))
  • 11
  • Odpowiedz
@oscar38 Wg wujka googla ten cytat faktycznie jest w książce "Balwierze, cyrulicy, wyrwizęby. Z dziejów choroby i zdrowia" Dariusza Łukasiewicza. Przed cytatem jest tylko "W pismach kościelnych czytamy". Niestety nie widać w jakich, może na stronie jest przypis czy odnośnik do średniowiecznego oryginału
  • Odpowiedz
@Nebmeb: istotnie tak jest, oprócz tego że w książkach też jest sporo przekłamań. No ale filmy, szczególnie te łajno lecące np na BBC czy Discovery to klasa sama w sobie w wciskaniu ludziom kompletnych durnot.
  • Odpowiedz
@SmutnyStefan: odnosiłem się że "w filmie było"
Swoją drogą recenzentem książki o której piszesz był znany i trochę zszurzały profesor Żerko, wybitny fachowiec swoją drogą.
  • Odpowiedz
@CzcigodnyNiewierny: Ha Foucault jako ojciec współczesnej lewicy, obrońca wszelakich wykluczonych, jest cytowany i kopiowany na potęgę. Jego książki są dosłownie wszedzie w necie, wiec łatwo znaleźć w nich ten cytat, po angielsku, niemiecku a nawet w średniofrancuskim. Lubie takie śledztwa, dla rozrywki. Niestety Foucault nie podaje nigdzie źródła tego cytatu. Żadne z kilkunastu tłumaczeń tej książki również tego źródła nie zawiera. Wszyscy go jedynie powtarzają, jako "rytuał kościoła z Vienne".
  • Odpowiedz