Wpis z mikrobloga

@iErdo dokładnie, jak sobie przeliczysz trasę to kolej zupełnie pusta powinna jeździć, no chyba że faktycznie długa trasa i nie chcesz się w niej męczyć, ale wtedy może taniej wyjść samolot to już jest xD
@Anakee @gro26

no i? Dla jednej osoby może i nie warto ale dla pary nawet z kosztami ubezpieczenia się bardziej opłaca. W moim przypadku i tak za niego płacę, jak wiele osób ma samochód, ale decyduje się na pociąg bo było taniej, tak teraz przestanie się decydować. Więc czy jadę czy nie koszty mnie nie ominą

Ja wiem, jadąc wliczamy koszty eksploatacji, ale nie jadąc nim też je muszę wliczać, wiadomo, że
@Anakee: policzmy blablacar w takim razie, na tej samej trasie cena do 20 zł, więc i tak wychodzi taniej samochodem, a dla kierowcy to nawet zysk, bo jadąc w 3 zwraca mu się z nawiązką kurs z paliwem i kosztami eksploatacji włącznie. Żeby koleje były konkurencyjne musiałyby stanieć przynajmniej o połowę
@iErdo jadąc pociągiem otwieram sobie lapka albo książkę, bez ryzyka że dostanę mandat, w kogoś wjadę lub ktoś we mnie. Kierując wykonuje pracę. Jak jadę sporadycznie to luz. Jak ze 2 razy w tygodniu to juz dramat. Samochód muszę gdzies w Warszawie zaparkować. koszty są mega.
policzmy blablacar w takim razie, na tej samej trasie cena do 20 zł, więc i tak wychodzi taniej samochodem, a dla kierowcy to nawet zysk, bo jadąc w 3 zwraca mu się z nawiązką kurs z paliwem i kosztami eksploatacji włącznie. Żeby koleje były konkurencyjne musiałyby stanieć przynajmniej o połowę


@iErdo: zacznij może od policzenia realnego kosztu samochodu.
- paliwo
- OC per km
- eksploatacja per km
- utrata wartości
dolicz koszt autobusu którym trzeba dojechać do dworca w obie strony, dolicz stracony czas plus dojście na przystanek, dolicz oczekiwanie na pociąg, bo nigdy nie dojedziesz co do sekundy. w moim przypadku to 50zl które mógłbym spożytkować na nadgodzinę w robo. OC place czy auto stoi czy jedzie...


@Freddy-Krueger: ale ja nie twierdzę, że pociąg jest tańszy. Twierdzę, że nie potrafisz kosztów liczyć.
ale właśnie Ci wyliczyłem, że więcej kosztów ponoszę jadąc pociągiem i nie ma ondzis praktycznego uzasadnienia. Którego fragmentu nie rozumiesz? xD


@Freddy-Krueger: dalej twierdzę, że nie potrafisz liczyć.
@iErdo Prosty przykład, przejazd autem 100km kosztuje mnie 33zl, pociąg 23zl, plus MZK 3.5zl, plus ktoś musi mnie odebrać z dworca bądź autobus 8zl. czas jazdy autem 1.15h, czas pociągiem 1.45h plus dojście na przystanek 10min, przejazd MZK 10min, oczekiwanie na pociąg 15min, następnie 20 min jazda kolejnym autobusem od pociągu (jak podpasuje). I żadnej pracy w trakcie podróży nie mogę wykonać.
@iErdo: to nie takie proste, muszisz policzyć amortyzację samochodu. Samochód się zużywa, przeglądy, oleje, klocki, opony, ubezpieczenie, utrata wartości. Ale fakt kolej powinna być max 25% ceny przejazdu samochodem w jedną osobę na tej samej trasie