Wpis z mikrobloga

Próbuje zrozumieć tą mode na #wakacje dwa razy do roku #pracbaza i zastanawiam się jak wy to ogarniacie

Załóżmy taki najpopularniejszy przypadek UoP 21 dni urlopu w roku
5dni na jedne i 5 dni na drugie
I teraz zostaje 11dni wolnego z urzędu które musi wystarczyć do rozdysponowania na dni takie jak
-jakieś lekkie zatrucie/złe samopoczucie
- pomóc starszym rodzicom
- dziecko chore/do lekarza
-remonty
-pogrzeby znajomych, rodziny dalszej
-urodziny, albo jakaś grubsza impreza raz w roku w tygodniu się pewnie zdarzy
- załatwienie czegoś w urzędzie gdzie się stoi pół dnia w kolejce

No dużo jest takich sytuacji losowych
I się zastanawiam jak to robicie, że wam tego urlopu starczy, wiadomo, że jest jeszcze bezpłatny ale on nie jest tak chętnie udzielany

Mam tu na myśli taki standardowy etat 9-17, wiadomo jak ktoś ma zmiany, może się zamienić albo jak ktoś ma elastyczne godz
  • 89
Załóżmy taki najpopularniejszy przypadek UoP 21 dni urlopu w roku


@grand_khavatari: 26

Zależy jakie wakacje. Jak w Polsce to można na tydzień pojechać co zabiera tylko 5 dni urlopu. 5 z 26 to nie jest nic specjalnego. Chorobowe masz oddzielnie (jak bierzesz urlop źle sie czując to jesteś idiotą xd). Jak kogoś stać żeby utrzymać życie na swoim oczekiwanym poziomie, jeździć na zagraniczne, dwutygodniowe wakacje dwa razy w roku i jeszcze
@Zara_wracam:

wyjazdu dwa razy w roku ale to dlatego że muszą się nam z żoną zgrać urlopy, a to już nie jest takie proste ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Przecież urlop się planuje na początku roku to dlaczego ma nie być proste?
Załóżmy taki najpopularniejszy przypadek UoP 21 dni urlopu w roku

@grand_khavatari: Najpopularniejszy to jest 26.

5dni na jedne i 5 dni na drugie

@grand_khavatari Przepisy wymagają jednego 2 tygodniowego urlopu. I to nie jest oderwane od rzeczywistości bo dopiero wtedy pracownik zaczyna odpoczywać. Rekomendowane są 3 tygodnie ciurkiem ale mało kto może sobie pozwolić na taki luksus.

-jakieś lekkie zatrucie/złe samopoczucie

@grand_khavatari: L4, ewentualnie praca zdalna jeżeli jest taka możliwość
@grand_khavatari: generalnie poza urlopem masz weekendy i od cholerny świąt w roku. Ja mam wakacje 2 tygodnie i zostaje mi 16 dni do rozdysponowania. Robię sobie dłuższe weekendy, szczególnie latem i uzupełniam dni dni ze świętami. Mam więc też dodatkowo krótkie wakacje kiedy mi pasuje. No a resztę wykorzystuję zwykle między świętami i nowym rokiem.
Pracuję w firmie w której dają nielimitowany płatny urlop. Co ciekawe (paradoksalnie) pracownicy w mniejszym stopniu obecnie wykorzystują urlop niż przed wprowadzeniem tego wynalazku. Oczywiście średnio, bo są osoby które wzięły np. powyżej 40 dni w zeszłym roku.
@grand_khavatari: Proste:
30dni urlopu + mozliwosc urlopu bezplatnego ale raczej nie korzystam
i tak:

Urlop 1 - 2 tygodnie
Urlop 2 - 2 tygodnie
nadal mam 10 dni ktore moge wykorzystac ale raczej przeciagam je do konca roku i sprzedaje firmie za polowe wyplaty
mode na #wakacje dwa razy do roku


@grand_khavatari: to co ty piszesz to jakieś bzdury o 5 dniach i 20 w roku czy urlop na chore dziecko czy pogrzeb (normalnie bierzesz dzień osobisty bo masz pogrzeb). Ale to nie jest moda tylko przy 26 dniach urlopu i bez brania ciągłego to mógłbyś teoretycznie brać każdy piątek wolny od kwietnia do września. Część firm się nie chce zgodzić na coś takiego bo
@grand_khavatari: 26 dni po 2 latach przepracowanych. 5 dni w pierwszych miesiącach (właśnie jestem za granicą ( ͡° ͜ʖ ͡°)), 10 dni na dłuższe wakacje w lato/jesień na jakieś dłuższy trip. Pozostałe 11 dni do rozdysponowania w okresie świątecznym i strategicznie w majówki, długie weekendy i gdzie trzeba coś załatwić. Poza tym na chorobę jest l4, jak jesteś zdrowy to można krew iść oddać (teraz dwa dni),
@grand_khavatari: Mirek, nie jeżdżę dwa razy na wakacje, ale XD

Ustawowo jest 26 dni urlopu (lub 20, ale jak masz dzieci to już raczej masz 26). Dodatkowo 2 dni na opiekę na zdrowe 100% płatne, więc 28 dni tak na prawdę. Dziecko chore? To L4 na opiekę, a nie urlop jak niewolnik XD Lekarz wystawia od ręki opiekę rodzicowi.
@grand_khavatari: Tak jak Twoje pytanie tak i odpowiedź jest nieco wielowątkowa. Przede wszystkim najpopularniejszy przypadek to 26 dni przy UoP jak wspomnieli przedmówcy.

26 dni to całkiem sporo, gdy ilość dni roboczych w 2023 roku to 250. Ponad 5 tygodni, jak to dobrze połapiesz z dniami wolnymi od pracy to jeszcze więcej. Na dodatek warto pamiętać o tym, że możesz mieć jeszcze urlop zaległy z roku poprzedniego i dodatkowo za zgodą
- L4 normalne
- L4.pl i podobne wynalazki
- Oddawanie osocza co dwa tygodnie = 4 dni dodatkowe wolne w miesiącu
- Wychodzenie w trakcie pracy żeby załatwić szybkie sprawy urzędowe
elo
@grand_khavatari: xDD
Ja musze zwykle wybrac na sile urlop, bo nie mam jak go wykorzystac wczesniej xDD
1. Na wyjazd 5 dni styknie. Biorac pod uwage ze mozna strzelic city holidays to i mozna brac z 15 dni i to bedzie na 4 wyjazdy.
2. Na zatrucia to sie l4 bierze, a nie z urlopu jak niewolnik. Ewentualnie praca zdalna i sobie pracujesz co by sie nie dzialo.
3. Jak ktos