Wpis z mikrobloga

Zauważyłem, że eMakler nie pobiera od nowego roku podatku od odsetek polskich obligacji notowanych na Catalyst. Z tego co znalazłem to wynika to z niejasnych przepisów dotyczących ich opodatkowania. Czy ma ktoś może więcej informacji na ten temat? Czy odsetki będą dołączane do PIT-8C czy będą samodzielnie rozliczane, podobnie jak dywidendy od spółek zagranicznych? Czy na razie to jest wszystko na etapie procesowania i nikt nie wie jak będzie?

#obligacje #gielda #inwestowanie
  • 2
@young_fifi: rozmawiałem niedawno z ich konsultantem na ten temat. Podatek faktycznie nie będzie od tego roku pobierany od odsetek z obligacji. Nie będzie to uwzględnione w PIT-8c, trzeba będzie samemu rozliczyć ten podatek na koniec roku. Zestawienia odsetek też z automatu nie będą wysyłać - zestawienie zrobią tylko na wniosek (tylko nie pamiętam czy to jest odpłatne czy nie). Natomiast wydaje się, że wszystkie dane potrzebne do wyliczenia podatku i tak
@mrbat: Wielkie dzięki. Na emaklerze faktycznie jest historia wszystkiego, więc powinno być spoko. Nie rozumiem tylko dlaczego od odsetek KRU1123 został pobrany podatek, a z 13 innych odsetek nie. Czy to jakiś błąd czy był ku temu sensowny powód. Pewnie zapytam o to na infolinii.

Trochę upierdliwe, ale trochę spoko tak jak mówisz. Natomiast jeśli to będzie teraz widoczne na PIT-38 to nie liczy się to do innych zysków kapitałowych? To