Wpis z mikrobloga

Mirki, planuje w końcu założyć dla siebie i żony konto #ike lub #ikze.
Co się bardziej opłaca obecnie? I gdzie najlepiej te instrumenty zakładać?
Na giełdzie się nie znam, interesować się tym nie chcę, skłonność do ryzyka giełdowego mam niską ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jak dla mnie najlepiej by było abym mógł wpłacać np. 500 zł miesięcznie, wybrać jakiś automatyczny program oszczędzania średnio-agresywnego (ok, mogę określić w co inwestować, np. jaki podział na rynki zagraniczne wschodzące, obligacje czy ETFy) i niech DM robi za mnie resztę roboty. Mnie interesuje tylko efekt końcowy, tzn. wypłata dodatkowej kasy (poza wpłaconym kapitałem) po 65 roku życia.

Czym konkretnie się zainteresować?
#ekonomia #emerytura #finanse #ike #ikze
  • 4
Co się bardziej opłaca obecnie?


@Janusz_Lubikwasa: Oba konta się opłacają ale trochę inaczej działają.
Opłacalność IKE jest stała, natomiast w przypadku IKZE zależy ona od Twojej aktualnej sytuacji podatkowej (najbardziej się opłaca komuś kto jest w drugim progu podatkowym, najmniej komuś <26 lat lub bezrobotnemu).

I gdzie najlepiej te instrumenty zakładać?

https://marciniwuc.com/ranking-ike-i-ikze-2022/

Na giełdzie się nie znam, interesować się tym nie chcę, skłonność do ryzyka giełdowego mam niską

Jak się nie
@Janusz_Lubikwasa:
Prosta sprawa - Jeśli zależy ci na opłacalności, zainteresuj się ETFami. To jest obecnie najtańsza i według mnie najlepsza opcja. Ustalasz swoją strategię, wybierasz jeden lub max kilka ETFów, regularnie kupujesz i zapominasz. Jeśli zależy ci żeby maksymalnie uprościć sprawę, to obczaj jeden z czterech funduszy Vanguard LifeStrategy. Masz tam obligacje i akcje w jednym produkcie, plus automatyczny rebalancing.
Minusy:
- zakupów dokonujesz samodzielnie (tzn. raz na jakiś czas