Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (683)

Rosja

W Rosji zmobilizowano prawdopodobnie ponad pół miliona osób, mimo deklarowanego przez władze limitu 300 tys. - podaje rosyjskie wydanie Mediazonu , odnoszące się do liczby ślubów z nagłych wypadków organizowanych w Rosji. Publikacja obliczyła możliwą liczbę zmobilizowanych na podstawie danych z 50 regionów, w których prawie 25 000 wezwanych mężczyzn zawarło związek małżeński. Dysponując danymi o liczbie nieżonatych mężczyzn w wieku poborowym, dziennikarze dowiedzieli się, że w tych rejonach powołano około 240 tys. osób, a w całym kraju ok. 525 tys.
Źródło

Aliexpress zablokował sprzedaż dronów DJI i Autel rosyjskim klientom. A te już zakupione będą miały ograniczoną funkcjonalność. Jak donosi rosZMI, Ali nadal ma oficjalne karty produktów, ale po przejściu do sklepu pojawia się błąd i napis: "Nie ma takiej strony". Ponadto firma DJI usunęła programy do sterowania dronami z rosyjskiego AppStore.
Źródło

Ukraina
Litewski poseł do Parlamentu Europejskiego Andrius Kubilius uważa, że ​​Ukraina może przystąpić do NATO w 2024 r., a do Unii Europejskiej w 2029 r. "... Przyznaję: nie wszystko jest takie proste. Ale wciąż widzimy perspektywę pełnego członkostwa Ukrainy w UE w 2029 roku" - powiedział polityk. Przypomniał, że w rezolucjach Parlamentu Europejskiego stwierdzono, że negocjacje z Ukrainą w sprawie przystąpienia do UE powinny rozpocząć się w 2023 roku. „Chcemy, żeby postępowali tak, jak postąpili z Europą Środkową . Litwie negocjacje z UE trwały trzy lata, Polsce cztery lata – to duży kraj, jak na Ukrainę – powiedział Kubilius.
Źródło

Przewodnicząca komisji budżetowej Roksolana Podlasa powiedziała, że ​​parlament wspólnie z rządem pracuje nad kompleksowymi zmianami w budżecie państwa, które mają zwiększyć wydatki na zakup dronów dla ukraińskiej armii. „Są ambitne plany produkcji dronów na Ukrainie. Mówimy o 30 miliardach hrywien. Jest na to zdecydowane poparcie. Pierwsze 10 miliardów hrywien zostało przydzielonych z Funduszu Rezerwowego. Jeśli chodzi o środki z budżetu, będziemy poszukamy źródeł, wtedy będziemy lepiej rozumieć nasze możliwości finansowe, jak ustalimy program współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym" - powiedziała Podlasa.
Źródło

Największą różnicą wynagrodzeń wśród 10 najpopularniejszych stanowisk na rynku pracy w Polsce w porównaniu z Ukrainą jest stanowisko kierownika sprzedaży: na Ukrainie oferują one średnio 15 tys. hrywien, a w Polsce – 92 tys. hrywien. Jednocześnie kasjerom i ochroniarzom oferowane są najmniej popularne prace – na Ukrainie 10 000 UAH miesięcznie, podczas gdy w Polsce można liczyć na średnio 35 000 UAH za taką pracę. „Duża różnica zarobków w obu krajach sprawia, że ​​każdego dnia przybywa osób zatrudnionych. Ukraińcy w Polsce rozumieją, że wojna będzie trwała, więc większość z nich stara się socjalizować w terenie, znaleźć pracę, poprawić swoich umiejętności zawodowych, aby móc zostać na określony czas” – powiedziała Anna Jobolda, dyrektor działu rekrutacji Gremi Personal.
Źródło

Białoruś
Ograniczenia w przekraczaniu granicy wpływają na pracę Kolei Białoruskich i całej branży transportowej. Ministerstwo Transportu stara się utrzymać przepływy tranzytowe. O tym powiedział minister transportu i komunikacji Aleksiej Awramenko. Minister wyjaśnił, że w ubiegłym roku z powodu sankcji na grupy towarowe spadło około 30% ładunków tranzytowych. Awramenko chce je zastąpić ładunkami eksportowymi. Są też zagrożenia dla ruchu kontenerowego między Europą a Chinami. To jest obszar, w którym aktywnie działamy z naszymi chińskimi partnerami, aby zapewnić nieprzerwany tranzyt ładunków. Są jednak pewne trudności. Widać, co się dzieje w zakresie transportu drogowego na granicy, w zakresie zamknięcia kolejowych punktów kontrolnych z Litwą.
Źródło

Litwa
Litewska kampania informacyjna dotycząca bezpieczeństwa cywilnego „Jesteśmy drużyną – mamy plan” zainicjowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w półtora miesiąca dotarła do ponad 2 mln osób. Jak wynika z komunikatu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, w tym okresie liczba odwiedzin strony internetowej www.lt72.lt, poświęconej przygotowaniu się na sytuacje kryzysowe, potroiła się.
Źródło

Łotwa
Ponieważ kwestia wykorzystania aplikacji mobilnej „TikTok” w administracji publicznej staje się coraz bardziej aktualna, Ministerstwo Obrony Narodowej oraz instytucja zapobiegania incydentom bezpieczeństwa teleinformatycznego CERT.LV przypominają, że urządzenia mobilne są systemami informatycznymi, które objęte są wszystkimi istniejącymi akty prawne dotyczące dobrych praktyk w zakresie bezpieczeństwa technologii i minimalnych standardów bezpieczeństwa. Departament Obrony podkreśla, że ​​nie jest bezpieczne korzystanie nie tylko z aplikacji „TikTok”, ale także z każdej innej aplikacji, która nie jest niezbędna do pełnego funkcjonowania urządzenia i wykonywania obowiązków służbowych.
Źródło

Estonia
Według danych przekazanych przez Stowarzyszenie Przedsiębiorstw Medialnych (EML), sprzedaż gazet w Estonii nieznacznie spadła w styczniu tego roku w porównaniu z poprzednim miesiącem. Tymczasem rosną cyfrowe subskrypcje mediów internetowych. Spośród estońskich gazet codziennych, Õhtuleht miał w styczniu nakład 33 800 wydań papierowych, podczas gdy Eesti Päevaleht sprzedał się w 9 200 egzemplarzy. Miesiąc wcześniej liczby te wynosiły odpowiednio 33 900 i 9 400. Równolegle ze spadkiem sprzedaży papierowych wydań gazet wzrosła liczba prenumerat cyfrowych prywatnych mediów internetowych.
Źródło

Polecam:

Tym razem trochę "prywaty", choć nie do końca, bo temat dotyczy nas wszystkich. Czy wiecie co oznacza znak poniżej? Tym, którzy zgadli od razu gratuluję, tym, którzy nie wiedzą, że to znak #obronacywilna, pocieszę, że nie jest to wiedza powszechna. Szybka dzisiejsza ankieta przyniosła na 7 odpowiedzi tylko 4 poprawne. A czy wiecie, że Polska nadal nie ma ustawy o Obronie Cywilnej? Obecny projekt takiej ustawy posiada liczne błędy - a temat ten staje się coraz bardziej pilny. Dlatego w ramach naszego "Rzutu oka Czasu Wschodniego" przedstawiamy zarys istniejących rozwiązań w państwach bałtyckich, które są kilka długości przed nami w tym temacie. Zapraszam do lektury - a o prace nad ustawą pytajcie posłów oraz MSW i MON.

Obrona Cywilna na przykładzie państw bałtyckich

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja
Pobierz
źródło: 600x600
  • 3
@Ten_od_Hanki: jako boomer, przypominam w sobie, że w czasach mojego wczesnego dzieciństwa (lata 85-90) mundurowi z tym znakiem byli widywani głównie na ławkach, przystankach i rowachach, gdzie spali kompletnie pijani. Serio to był jakiś fenomen, bo zapijaczony młody czlowiek, z OC, to był bardzo częsty widok.
Nie mam pojęcie jak w ogóle wyglądała ta służba, ale myślę, że wzywali na krótkie szkolenia, gdzie głównie się ostro piło (jak wszędzie wtedy) i