Wpis z mikrobloga

Potrzebuję porady. Kupiłem do starszego komp z i7 drugiej generacji gtx 1080ti zeby poprawić wydajność kompa mojego syna. Poskładałem już w kilkanaście komputerów i nigdy nie miałem takich problemów. Karta działa do momentu wyłączenia komputera a przy następnym włączeniu wszystkie kości RAM zostały uszkodzone. Myślałem, że to mój błąd ale dałem jedną inną kość z szafy i komputer działał normalnie zarówno na integrze jak i poprzedniej karcie. Następnie uważnie włożyłem zakupioną kartę - komputer włączył się normalnie ale po zamknięciu systemu kolejna kość została uszkodzona. Teraz testuję kompa na kolejnej kości ram i starej karcie i działa bez zarzutu. Z ciekawości wydobyłem z garażu nowszą płytę główną z procesorem i5 trzeciej generacji i po włożeniu karty zestaw zawiesza się na ekranie biosu, z inną kartą działa normalnie.

Moje pytanie - to w ogóle możliwe, że karta niszczy kości RAM przy wyłączaniu komputera? Czy to taki dziwny zbieg okoliczności i to płyta główna czy tam zasilacz (które teraz działają bez niej prawidłowo). Karty nie pomierzę bo już się umówiłem na zwrot u sprzedającego ale boję się teraz testować inną kartę na tym zestawie.

#pcmasterrace
  • 15
@p0mian: kupiłeś 1080 jako sprawną czy w stanie nieznanym ?
Są szanse, że karta uwala ramy, bo może być uszkodzony jakiś z kondków na "lejnach" i coś od strony GPU a potem idzie wyższe napięcie do pamięci na szynie adresowej.

Może to być też wina zasilacza, który staje się niestabilny przez większy pobór prądu na linii zasilacza 12V i potem skaczą napięcia na innych fazach przez co najszybciej padają kości ram,
@JoeBlade: kupiłem jako sprawny. Przed chwilą właśnie sprzedający oddał mi kasę i sam zaproponował, że jak serwis zdiagnozuje winę karty to odda mi za kości ram. chociaż nie będę pewnie nalegał na to za mocno.
@JoeBlade: dzięki w ogóle za konstruktywną odpowiedź, potwierdziła ona moje rozumowanie. Ten zasilacz to trochę wykluczam bo karta która była wcześniej i jest teraz ponownie to gtx 570, który wg papierów ma większy wymagania - 219W maksimum a u mnie chodziła na 100% przy każdej obecnej grze. Jutro przyjdzie gtx 1080 8gb. mam jeszcze jedną kość ram 2GB na której mogę go przetestować. Zobaczymy. Mógłbym to sprawdzać na drogim zasilaczu ale
@Biuakke: kupiłem inny egzemplarz i gry, które mam śmigają podobnie jak na moim drugim kompie - ryzen 9 i rtx 2070 super. so prawda tę i7 mam wykręconą do 4.2 ale cpu nawet się nie poci więc nie wiem gdzie ten bottleneck miał być
@JoeBlade: przyszła karta tym razem z allegro i śmiga bez problemu. żal mi bardzo tamtego ramu bo to były profi kości - używane teraz na allegro to 450zł. Kupiłem tańsze jakieś bo w sumie to już nie komp do pracy tylko do grania dla dziecka - zobaczymy co będzie. Czyli wyszło na to, że to karta. Teraz chyba każdy taki sprzęt będę sprawdzał na innym procku i ram, których nie szkoda
@p0mian: a co zrobiłeś z uszkodzonym ramem ? Może da się uratować, np. przeszczepiając kostki z jednej pamięci do drugiej a może to pierdoła i coś z biernych elementów.
@JoeBlade: zostawiłem na razie w zbiorze elektroniki na części. Wiem tylko, że płyta te kości wykrywa bo nie daje błędu braku ram ale zaczyna migać dioda cpu więc błąd przypomina trochę wygięte nóżki na socket a jak wcisnę na płycie memOK to jest po chwili restart. Mam plan żeby kupić sobie hotair i pobawić się trochę w lutowanie takich podzespołów ale dopiero jak zamknę aktualny projekt bo na razie wychodzi, że