Wpis z mikrobloga

#budujzwykopem #budowadomu #budownictwo #pompyciepla #pompaciepla #agregaty
Cześć, planuje się budować na działce, w której na ten moment nie mam ani prądu ani wody :) W związku z powyższym poszukuje pomysłów na zorganizowanie braków za rozsądne pieniądze.

Woda (zakładam, że nie będzie mrozów i na ten moment potrzebna mi wyłącznie do wyprowadzenia fundamentów bez chudziaka):
1. Pożyczyć przyczepę od teścia, kupić mauzer1000l i wozić go na przyczepce (chyba, że go napełnić i jakimś sposobem zepchnąć z przyczepki) ?
2. Kupić mauzer, postawić na działce - wodę uzupełniać kanistrami 10 - 30l?
3. Nic nie kupować, zorganizować parę kanistrów i na fundamenty starczy ?
4. Inny pomysł na który nie wpadłem, a jest prosty w realizacji i niskokosztowy ?
5. Dodatkowo co później, jak podlewać beton ?

Co do prądu, to chciałbym kupić już agregat, który pełniłby funkcję awaryjnego źródła zasilania w przypadku braku prądu. Będę grzał prądem, możliwe że pompą ciepła, a czytałem, że one są czułe na agregaty ? Czy ktoś może coś polecić co będzie dawało radę zasilić takową pompę ciepła(split) ? Czy lepiej zapomnieć o używaniu pompy i kupić z 2-3 grzejniki elektryczne ? Nie wiem też co z rekuperacją (brak wentylacji grawitacyjnej w projekcie) ?
  • 18
@stabil88: awaryjnie to lepiej miec w dzisiejszych czasach kominek, o ile jeszcze mozna, ale da sie to zrobic tak zeby kierbud "nie widzial" komina, a sam kominek wstawic pozniej. Mauzera bym nie sciagal z przyczepy, to sie nie uda. Zostawialbym na przyczepie ew. mial dwa mauzery i w jednym tylko dowozil i przelewaj krotkim wezem (w dol samo leci). Mauzery przydadza sie pozniej w ogrodku do magazynowania wody dszczowej. Jezeli nie
@kubapolice: zestaw do 3.5t możesz prowadzić na B, tylko przyczepa powyżej 750kg musi mieć hamulec najazdowy.

@stabil88: skoro nie masz na działce wody, ergo przyłącza to nie jest tak, że w najbliższym czasie będziesz i tak korzystać z własnej studni? To nie lepiej wziąć studniarzy aby we wskazanym miejscu studnię wywiercili wg znacznika geodety już teraz?
zestaw do 3.5t możesz prowadzić na B, tylko przyczepa powyżej 750kg musi mieć hamulec najazdowy.


@eloar: nie, no możesz tyle że trzeba mieć kategorię b+e
Bez e to tylko do 750kg
@Bad_Wolf na samym B możesz ciągnąć przyczepę lekką (do 750kg) za kazdym autem do 3.5t, więc wstaw może miec 4250kg. Możesz też ciągnąć przyczepę ciężką z hamulcem, o ile cały zestaw miesci sie w 3,5t. W przypadku B+E możesz ciągnąć zestaw autem 3,5t i przyczepę o dmc nie większym niż dmc auta ciągnącego (więc maks 7t), ale tylko, gdy przyczepa ma hamulce sterowane z kabiny. W przypadku hamulca najazdowego dopuszczalne dmc trzeba
@Bad_Wolf: nie. przyczepę lekką (do 750kg) możesz ciągnąć samochodem osobowym do 3.5t. Dowolną przyczepę możesz ciągnąć jeśli DMC całego zestawu nie przekracza 3500kg. Ważne jest DMC. jak masz osobówkę o DMC 2200kg to możesz ciągnąć przyczepę 1300kg. Dochodzi jeszcze zasada, że "ciągnik" musi mieć DMC 1.33x większe niż DMC przyczepy.

tu jest sensownie opisane:
https://motofakty.pl/prawo-jazdy-kategoria-b-i-ciagniecie-przyczepy/ar/c4-16118563

B+E daje Ci możliwość przekroczenia tych zasad nieco, bo Możesz pojazdem o DMC 3.5t ciągnąć przyczepę
@Bad_Wolf możesz mieć przyczepę powyżej 750 jeśli ma hamulec (chociaż prawo mamy klarowne, bo nie mówi ono o hamulcu najazdowym), ale dodatkowo:

stosunek dopuszczalnej masy całkowitej (DMC) pojazdu do DMC przyczepy musi wynosić 1,33 : 1
@stabil88: Woda na fundamenty starczy jak sam sobie przywieziesz w baniakach jakiś albo możesz pomyśleć o wykopaniu studni bo pewnie docelowo i tak będzie potrzebna pytanie czy wiesz gdzie miałaby się znajdować i czy warto juz inwestować z 4 k lub więcej.
Woda na etapie fundamentów to potrzebna do umycia rąk i zrobienia zaprawy do murowania, bo rozumiem że beton będziesz na ławy brał z betoniarni
@Bad_Wolf: brak beczkowozu w najbliższych wodociągach :) Najbliższa OSP nie odbiera telefonów :P
Jakbym znał obciążenie dodałbym do zapytania. Niestety konkretną wartość będę wstanie podać jak się wybuduje i zacznę mieszkać, do tego czasu liczyłem, że osoba która się na tym zna i wypowie - podpowie co powinienem kupić :)

@geszue: woda jest 300 metrów ode mnie, projektuje się i ma być za x czasu (nie wiem czy pół roku,
@stabil88: studnia to 1500-2000pln za wiercenie, nie jest źle, a jak chcesz mieć agregat na zapas to może własne ujęcie wody to nie jest zły pomysł. zawsze to możesz używać np do podlewania, będzie taniej niż m³ z wodociągów.
Jakbym znał obciążenie dodałbym do zapytania. Niestety konkretną wartość będę wstanie podać jak się wybuduje


@stabil88: pytam nie bez powodu, ważne czy agregat jest jest 1f czy 3f. Bo wtedy inaczej się liczy obciążenie i to bardzo.
@eloar
czyli za 2k pln masz jakieś 500.000 litrów czy to dużo czy mało nie wiem. Ale założenie 1.5-2k za studnie do dość optymistycznie bo to raptem 7,5-10m a na tym poziomie może nie być wystarczającej ilości wody
@kilobajt: za 1300pln miałem wywierconą niedawno studnię na 16m, bo wyżej nie było za dobrze. To nie jest tak, że masz tam tylko 500m³ wody pod spodem. To się cały czas odnawia, chyba że grunt jest jakiś niezwykle nieprzepuszczalny. Nie będziesz wiercił nowej studni co roku na podlewanie ogrodu. W moim domu rodzinnym raz studnia była pogłębiana jakieś 20 lat temu i duże ilości wody idą na podlewanie ogrodu. Jak dobrze
@eloar
ja to wszystko rozumiem, tylko że wydaje mi się, że w cenie wykonania studni masz dużo wody z sieci.

btw 1300 za 16m to niecałe 100zl za metr a na szybko z internetu to 200 -300zl za metr, a to już równowartość ponad miliona litrów z sieci przy takiej głębokości. To chyba kilka lat podlewania. A jak trzeba pogłębić to dodatkowe koszty, których przy wodociągu nie ma.

Przyłącze tak czy inaczej
@kilobajt: tak, woda ze studni kilkunastometrowej nadaje się do picia. W sumie to w domu rodzinnym są tylko 3 filtry, stacji uzdatniania całej nie ma. woda jest dość bogata w żelazo i wapń, ale pitna.

btw 1300 za 16m to niecałe 100zl za metr a na szybko z internetu to 200 -300zl za metr,

tyle było. Podjechałem do studniarza, umówiłem się na termin, powiedziałem, że będą mieli na miejscu zaznaczony słupek