Wpis z mikrobloga

Można te rozważania zastosować, w pewnym stopniu, do rozważania na temat snu.
Dlaczego nie pamiętam, że śnię? Czy rzeczywiście nie pamiętam?
Skoro w trakcie snu tworzę ludzi ze sporą dokładnością, to czy ta dokładność jest wystarczająca, aby ci ludzie odczuli świadomość? Czy jestem w stanie tymi ludźmi ze snu sterować?

#swiadomysen #filozofia
  • 11
@Nemayu: Z tego co zauważyłem to ludzki umysł ma tendencję do usuwania informacji, doświadczeń, wizji, które są niezgodne z jego przekonaniami o rzeczywistości albo które wydają mu się nieistotne - im bardziej umysł jest przywiązany do codziennego, materialnego życia, tym mniej jest zainteresowany wszystkimi doświadczeniami, które nie dotyczą spraw cielesnych i po prostu usuwa wszystko co jest dla niego niepojęte/nierealne. Można to moim zdaniem przełamać rozwijając swoją kreatywność, wyobraźnię, abstrakcyjne myślenie,
@Painless: Mniej więcej o tym mówi #krishnamurti w załączonym wideo.

Mam podobnie i też się nad tym zastanawiałem, ale doszedłem do wniosku, że chodzi o to, że jak mam dużo spraw na głowie, to jestem nimi zajety. Przed zaśnięciem, zamiast mieć spokój i sobie rozmyślać, co by tu porobić albo zwyczajnie skupić się nad snem, może medytacją, to te inne sprawy odwracają moją uwagę. Jak to mówi Krishnamurti powstaje konflikt. Z
Nemayu - @Painless: Mniej więcej o tym mówi #krishnamurti w załączonym wideo.

Mam po...
@Nemayu: Ja rozumiem to tak, że jak mamy za dużo spraw na głowie to w ciągu dnia i nocy poświęcamy za dużo energii umysłu na rozmyślanie o tych sprawach, a ta sama energia umysłowa jest potrzebna żeby stworzyć sen w nocy i utrzymać świadomość, zresztą chyba Krishnamurti też gdzieś podobnie o tym mówił. Osobna kwestia, że nawet jeśli tej energii będziemy mieli dostatecznie dużo żeby wytworzyć wyraźne sny i je zapamiętać,
@Painless: masz racje, ale sprobuj wyjsc poza umysl, wtedy bedziesz pamietal doswiadczenia poza cielesne na lata. Wiecej praktyki tak abys mogl byc swiadomy kiedy cialo spi. Z pewnoscia zapisujesz sny, doswiadczenia z medytacji? Doswiadczyles "podrozy poza cielesnych"?
@Nemayu: jesli twoja swiadomosc nie jest na tyle rozwinieta to ten fizyczny plan bedzie cie wciagal tym czym jest, a jest zapomnieniem i bardzo uzalezniajaca przyjemnoscia :) A co do twojego pytania to jesli jest to sen swiadomy to jest to twoja kreacja, jesli wyjdziesz poza to, to ciezko jest sterowac innymi nie wchodzac w ich pole wolnej woli, a za tym stoia konsekwencje.
@maze: Kiedyś próbowałem coś tam notować, ale to co chciałem zanotować to nie umiem tego wyrazić słowami, więc nie było czego notować. Z kolei to co chciałem zanotować i dało się wyrazić słowami, to zapamiętałem bez notowania - ewentualnie notowałem pojedyncze dziwne słowa, żeby później sprawdzić, ale okazywały się poprzekręcanym prawdziwym słowem. Raz się zdarzył wyraz, który wpisałem w wyszukiwarkę we śnie i zwrócił zdjęcie aktora, a po wpisaniu w rzeczywistości
@Nemayu: nawet jesli nie masz co notowac, albo nie pamietasz, napisz cokolwiek. Signal dla podswiadomosci, ze to jest istotne, zupelne podstawy w praktyce duchowej.
@maze: Odkąd pracuje nad rozwojem duchowym to często analizuję swoje sny, czasami zapamiętuje ich naprawdę dużo, np. 10 na noc i bardzo często są świadome. Niestety gdy w życiu prywatnym mam za dużo na głowie i przejmuje się bardziej przyziemnymi sprawami to sny stają się rzadsze, bardziej losowe i nieświadome. Najbardziej pomaga mi wchodzenie w sen medytując i ogólne utrzymywanie świadomości podczas dnia. Ważne moim zdaniem jest też zrozumienie symboliki własnych
@Painless: tak, sny to rowniez glos podswiadomosci. Jest tez sporo innych przekazow o ktorych nie bede na wykopku pisal z wiadomych powodow. To co opisales odnosnie oobe to jedna z technik, aby przerwac projekcje umyslu i "wyjsc", a tak na prawde wchodzi sie jeszcze glebiej.
@maze: "inne przekazy" też kilka razy miałem, więc nie dziwię się, że publicznie nie chcesz o tym pisać :) Jak sny zaczynają pokazywać przyszłość albo jakieś mistyczne tajemnice, albo jak śnisz te same sny z innymi osobami to zaczynają się pojawiać pytania w co wierzyć, a co jest tylko wyobraźnią.