Wpis z mikrobloga

#pytanie #mieszkajzwykopem #remontujzwykopem #mieszkanie

czesc mirki, pytanie takie, bo zauwazylem mokra kaluze pod bojlerem, i widze co cos cieklo z takiego zaworka przy bojlerze. Czy to moze oznaczac jaka usterke, czy po prostu jednorazowo jakos wzroslo cisnienie? Mam sie przejmowac ze np. wywali mi caly bojler, czy obserowac? Jest tu jakis specjalista od bojlerow? ;p

Dodam ze akurat wlaczylem bojler i grzala sie woda.
  • 21
@turbine jakie masz ciśnienie w bojlerze?


@Trauma_Teddy: nie wiem jakie, mozna to sprawdzic? bojler jest elektryczny, jakis najtanszy z castoramy. mieszkanie wynajmuje, wiec bojler nie moj.

Najpierw to zauwazylem jak odkrecilem ciepla wode to przez momencik tak jakby miala wieksze cisnienie, a pozniej patrze pod bojler i tam woda, i tak mysle ze to z tego zaworka.

@turbine: Czy pod tym zaworkiem masz mniejszy zbiornik na wode?


@userrrr: nie
@turbine: nic nie jest jednorazowe. jak coś się stało, to może się stać jeszcze raz.


@strikingsurface: no tak, ale jak jest ten zaworek bezpieczenstwa to jest zeby z niego krozystac, pytanie jest takie czy to moze byc oznaka zepustego bojlera czy moze cos innego, nie wiem nie znam sie
@turbine: czy to nie jest przypadkiem bojler ecofix?? Jak tak to podstaw miskę. To zawór bezpieczeństwa którym powinno uchodzić zbyt wysokie ciśnienie. Ale często przy okazji leci woda. To podobno normalne. Tak piszą w instrukcji. Ale poprzednie bojlery które miałem nie wypuszczały wody
@turbine: Woda pod bojlerem może świadczyć o dwóch przypadkach (zaworek o którym mówimy to zawór bezpieczeństwa):
1. Wzrosło ciśnienie w nocy ponad normę ustawioną w zaworku i zaworek upuścił ten nadmiar nie dopuszczając do wybuchu zbiornika. Zawory mają w sobie odpowiednio skalibrowaną sprężynę. Czasem tak jest że w nocy ciśnienie gwałtownie podskoczy ponad normę na chwilę.
2. Zaworek jest uszkodzony, sprężyna nie ma już odpowiednich parametrów zakładanych dla niej. Trzeba wymienić
bojler ecofix


@Keitaro: wlasnie, bingo - bojler ecofix, nie pamietalem nazwy, 50l. uzywam go z ok. 2 lata i pierwszy raz to widze. (wczesniej pewnie poprzedni lokatorzy go mieli)
1. Wzrosło ciśnienie w nocy ponad normę ustawioną w zaworku i zaworek upuścił ten nadmiar nie dopuszczając do wybuchu zbiornika. Zawory mają w sobie odpowiednio skalibrowaną sprężynę. Czasem tak jest że w nocy ciśnienie gwałtownie podskoczy ponad normę na chwilę.


@Wiskoler_double: stawiam na to, bo bojler włączam tylko jak potrzebuje, zazwyczaj raz na 2-3 dni, no i woda ta ktora wyleciala, jak ja zgarnialem szmata to byla jeszcze ciepla. Czy to
@turbine: jest to zupełnie normalne i prawidłowe działanie zaworu bezpieczeństwa. Problem by był, jakby z zaworu kapało cały czas. W instrukcji zaworu bezpieczeństwa jest informacja, by co jakiś czas sprawdzać jego działanie, ale nie znam ani jednej osoby, która by to robiła.
@janznetu: No nie wiem ¯_(ツ)_/¯ nie jestem specjalistą ds centralnego ogrzewania, ani z zawodu nie jestem hydraulikiem, ale teraz przy tych nowych bojlerach C.O jeśli mowa zwykłym piecu "kopciuchu" czy ekologiczny na ekogroszek, to do bojlera pod spodem montuje się taki mniejszy zbiornik, w którym zbiera się woda i trzeba czasami go opróżniać
@janznetu: Możliwe, że fachowo noszą taką nazwę, to jest taki mały zbiorniczek pod bojlerem, w którym zbiera się woda, ale przecież każdy zbiornik ma swoją pojemność, a jak się zapełni to trzeba opróżnić
¯_(ツ)_/¯
@turbine: pasy i poduszkę bezpieczeństwa też masz, ale nie po to, żeby z nich aktywnie korzystać.

mechanizmy bezpieczeństwa mają się aktywować wtedy, kiedy inne nie pracują tak jak powinny, albo aby zapobiec wypadkowi.