Wpis z mikrobloga

Pytanie dla osób znających się na #hardware oraz prośba o radę dla osób z #poznan

Pytanko: Czy awaria karty graficznej jest w stanie #!$%@?ć zasilacz? Lub odwrotnie, czy awaria zasilacza jest w stanie #!$%@?ć kartę graficzną?
Prośba dla ludzi z Poznania: Znacie jakiś serwis komputerowy który po taniości byłby w stanie mi sprawdzić czy karta graficzna prawidłowo działa czyli wyświetla obraz, ewentualnie może ktoś z Was prywatnie zajmuje się takimi diagnozami? Wystarczy mi tylko podłączenie do sprzętu który na 100% działa, bo ja teraz co do mojego nie jestem pewny.

Opis mojej przygody (dla tych co lubią czytać):
Oglądałem sobie wczoraj film na moim PC około 4h, potem go wyłączyłem. Po kilku godzinach włączyłem go ponownie.
Odpalam komputer - odpalił się z białym ekranem. Włączyłem drugi raz, odpalił się z "szarym" ekranem (troche mniej ciemnym niż czarny). Więc już wiedziałem że coś jest nie tak. Włączyłem trzeci raz - widziałem niebieski ekran, ale nie tzw. „blue screen” z napisami, lecz po prostu niebieskie tło na monitorze. Wyłączyłem go i włączyłem jeszcze raz. Tym razem już brak obrazu. Zdjąłem klapę by sprawdzić czy wiatraki od GPU i CPU się kręcą - kręciły się. W międzyczasie zauważyłem że myszka się nie świeci, a powinna. Także coś nie łapało. Wyłączyłem go jeszcze raz i odnotowałem:
-brak charakterystycznego „piknięcia” który zawsze przy starcie komputer wydawał
-według mnie słyszałem jakieś skwierczenie/harczenie którego nigdy nie było. Na mój słuch ten dźwięk wydobywał zasilacz, po mojej amatorskiej diagnozie stwierdziłem że to z nim coś jest nie tak i właśnie jego wymienię najpierw. Kupiłem dziś używkę z OLX, taki sam model (Corsair VS) tylko 350W zamiast 450W, ale mimo wszystko on powinien udźwignąć mój sprzęt bo moje gpu to Gigabyte Geforce GTX 660 + i5 3470. Do tego 1 dysk hdd oraz 1 ssd sata na moje oko to może zużywać około 300-310W. Właśnie zamontowałem owy zasilacz i sukces - komputer się uruchamia i słychać charakterystyczne "piknięcie" na początku ;) Myszka i klawiatura już się ponownie świecą (na starym zasilaczu się nie świeciły), niestety nadal brak obrazu... Mój monitor obsługuje tylko HDMI i DisplayPort (właśnie do DP podłączałem go zawsze), mój procesor ma zintegrowaną kartę graficzną ale moja płyta główna posiada tylko D-SUB i DVI, nie posiada HDMI... Dlatego muszę sprawdzić kartę na działającym sprzęcie. Także nie mam jak sprawdzić po integrze czy z integry być może jest obraz. Myślicie że mogło dojść do uszkodzenia zasilacza + karty graficznej?

#gpu #pcmasterrace #kartagraficzna #zasilacz #awaria #komputer #komputery #pc
  • 8
@menchold: @Boniekk: diagnoza może i jest darmowa, ale ewentualna naprawa 660 będzie nieopłacalna. Niecałe trzy lata temu wysłałem do J-Comu moją 1080, poprawnie zdiagnozowali uszkodzoną sekcję zasilania, ale nie podjęli się naprawy. Ostatecznie naprawa (w innym serwisie) kosztowała mnie okolice 250 złotych.
@gomjeden spoko, jeśli się okaże że ta karta jest padnięta to na pewno nie będę jej naprawiał tylko kupię jakąś inną, używkę. Chce tylko mieć pewność że ta GPU jest padnięta i to ona jest tutaj problemem
Pytanko: Czy awaria karty graficznej jest w stanie #!$%@?ć zasilacz? Lub odwrotnie, czy awaria zasilacza jest w stanie #!$%@?ć kartę graficzną?


@Boniekk: karty graficznie prawie nigdy nie psują markowych zasilaczy o ile te mają zabezpieczenia OCP, OVP, gorzej w drugą stronę.
Jak masz dostęp do multimetru, to sam sobie zrób diagnozę.
W gnieździe dodatkowego zasilania ma być opór na poziomie 500R+, na mniejszym wycięciu PCB PCIE na 2 pinie patrząc od
@raven4444: @JoeBlade
Właśnie dziś zamontowałem nową kartę graficzną GTX 1060 i wszystko działa jak należy ;) Przetestowałem ją pod obciążeniem i śmiga na tym zasilaczu 350W, nie wyłącza się komputer. Niestety okazało się że uszkodził się zarówno zasilacz jak i karta graficzna....