Wpis z mikrobloga

Jaki jest plan dlugoterminowy ludzkosci zwiazany z faktem, ze zarowno wg naukowcow jak i firm wydobywczych w ziemi zostalo gazu na ok. 53 lata a ropy na 47? To bazuje na zlozach odkrytych do tej pory, wiec mozliwe, ze dojda jakies nowe, ale dodatkowo nie bierze pod uwage faktu, ze w krajach rozwijajacych sie zapotrzebowanie moze rosnac wykladniczo.

Dodatkowo ciekawostka jest taka, ze na poczatku wydobywania ropy przy koszcie energetycznym rownym 1 barylce udalo sie wydobywac z ziemi 1200 barylek ropy. Obecnie ten stosunek wynosi 1:5. Gdy zrowna sie 1:1 to dalsze wydobywanie nie bedzie mialo sensu. Mozna wiec smialo zakladac, ze ten moment nastapi szybciej niz w ciagu 50 lat.

Jak ludzkosc sie na to przygotowuje?

Mi osobiscie wydaje sie logiczne, ze planowac takie sprawy nalezy dlugoterminowo i chcac nie chcac inwestowanie w odnawialne zrodla energii powinno byc priorytetem, bo zyjemy na planecie z ograniczonymi zasobami a caly system kapitalistyczny jest oparty o nieograniczoną konsumpcję. Tylko debil nie zauwazy, ze to musi jebnac i kwestia jest kiedy.

Fun fact: osoby, które mają wpływ na ten stan rzeczy umrą zanim doświadczą konsekwencji a zostawią z nimi was i wasze dzieci. Jeśli jestes rodzicem lub planujesz mieć dziecko to jest jedna ze statystyk, które powinieneś brać pod uwagę przed "planowanym" potomstwem. Nie badz debilem i nie ignoruj jej.

Zrodlo: https://mahb.stanford.edu/library-item/fossil-fuels-run/

#swiat #polska #pytanie #antynatalizm #childfree #energia #energiaodnawialna #globalneocieplenie #zmianyklimatu #klimat
jegertilbake - Jaki jest plan dlugoterminowy ludzkosci zwiazany z faktem, ze zarowno ...

źródło: 555

Pobierz
  • 12
bo zyjemy na planecie z ograniczonymi zasobami a caly system kapitalistyczny jest oparty o nieograniczoną konsumpcję. Tylko debil nie zauwazy, ze to musi jebnac i kwestia jest kiedy.


@jegertilbake: wystarczy opanować syntezę jądrową i będziemy mieli więcej energii niż zdołamy zużyć w wyobrażalnym dla naszego umysłu czasie
@motyw: Chodzi mi bardziej o realne dzialania a nie myslenie zyczeniowe, ze nastapi nagle przeskok technologiczny. Ponadto pierwsze zmianki o fuzji jądrowej sięgają roku 1952. Nie wygląda to na ta chwilę obiecującą. Nawet jeśli się to ma kiedyś udać to trzeba podjąć działania, które zapewniają duży stopień pewności i są oparte o rozwiązania możliwe do wdrożenia już teraz. Nawet jeśli mamy pełne 50 lat to nie jest długo.

Jako inteligentne społeczeństwo
@darek-jg: Jak wyzej. Co jesli sie to nie uda? Czy warto wkladac wszystkie jaja do jednego koszyka? Jakie dzialania sa dzis podejmowane? Czego o ograniczonej ilosci takich zasobow dowiaduje sie przypadkowo z Internetu a nie w szkole albo z mediow? Czy nie powinien byc to glosno poruszany problem warty uwagi? Podobnie jak globalne ocieplenie, ktorego konsekwencje moga sprawic, ze spora czesc osob nie dozyje problemu z posta?
jegertilbake - @darek-jg: Jak wyzej. Co jesli sie to nie uda? Czy warto wkladac wszys...

źródło: obraz_2023-02-25_110302461

Pobierz
@jegertilbake: Nie wydaje mi się, żeby nasza cywilizacja istniała za 50 lat. Nastąpi w międzyczasie katastrofa środowiskowa, której konsekwencje zdziesiątkują ludzkość i ta resztka ludzkości, która ją przetrwa w wielu aspektach cofnie się technicznie. Będzie grzanie drewnem, biogazem, olejami roślinnymi, może energia słoneczna. Może jakimś cudem ostaną się jakieś jądrowki. Ale nie będzie w tym post apo świecie takiego popytu na energię z ropy i gazu ziemnego.
@jegertilbake

Jaki jest plan dlugoterminowy ludzkosci zwiazany z faktem, ze zarowno wg naukowcow jak i firm wydobywczych w ziemi zostalo gazu na ok. 53 lata a ropy na 47?


Ty mówisz o planie krótkoterminowym, co najwyżej średnioterminowym. Plan długoterminowy powinien brać pod uwagę następujące aspekty:

https://pl.wikipedia.org/wiki/O%C5%9B_czasu_dalekiej_przysz%C5%82o%C5%9Bci

Akapit: Przyszłość Ziemi, Układu Słonecznego i Wszechświata
Nie wydaje mi się, żeby nasza cywilizacja istniała za 50 lat. Nastąpi w międzyczasie katastrofa środowiskowa, której konsekwencje zdziesiątkują ludzkość


@P35YM1574: Ach, panikarska futurologia. <3
Ach, panikarska futurologia


@vrim: Futurologia nie jest panikarska, jej przedstawicielami sa 2 pierwsze komentarze. Ten do ktorego sie odnosisz jest duzo bardziej realistyczny jesli nic sie nie zmieni w podejsciu do zmian klimatycznych.