Wpis z mikrobloga

@COVID-21: A ja na to, że zrywam z Ubuntu. A nie czekaj, zrobiłem to już lata temu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Warto wspomnieć, że KDE i GNOME wspólnie połączyli siły by zrobić z Flathuba porządny sklep z aplikacjami dla Linuksa. Wiadomo więc co wspierać. Flatpak w przeciwieństwie do Snapa jest w pełni open source i nie ma hardkodowanego własnościowego backendu.
AppImageLauncher też nie domyślnie dostarczany i nikt nie robi afery.


@ninio: AppImage z założenia nie potrzebuje żadnego launchera, więc nie musi być nic dołączane by działał. AppImage masz po prostu pobrać i odpalić bez niczego. Wszelkie launchery są po prostu po to by lepiej je integrować z systemem czy ułatwiać zarządzanie.

Poza tym nie chodzi tutaj o to, że można sobie doinstalować. Chodzi o to, że Canonical po raz kolejny wpycha
@nostalgiwolf: Myślę, że można bezpiecznie postawić tezę, że dla użytkowników, którzy nie potrafią zainstalować flatpaka, appimage bez launchera będą (równie) bezużyteczne.

Co by nie mówić o snapie (sam nie używam i odinstalowuje), o ile się orientuję, jest on oprogramowaniem otwartym. Zamknięty jest jedynie "sklep canonical", który nie jest snapem. Jak ktoś chce może postawić własny otwartoźródłowy sklep.
@ninio: No nie do końca, bo AppImage się nie instaluje. AppImage to plik który pobierasz i uruchamiasz dwukrotnym kliknięciem. Ich obsługa więc wymaga opanowania podstawowej umiejętności korzystania z komputera jaką jest dwukrotne kliknięcie na coś by coś uruchomić.

Tutaj to też nie jest takie proste. Snap jest niby open source ale w jego kodzie jest hardkodowany sklep Canonical, który już otwarty nie jest. Niby w teorii możesz to sforkować i zmienić
@nostalgiwolf: Myślę, że można założyć, że taką umiejętność, to akurat każdy kto miał kiedyś styczność z Windowsem lub macOS, posiada.

Otwarta implementacja Snap Store istnieje:
https://github.com/freetocompute/kebe
A Canonical lata temu samo udostępniło własną prototypową implementację i zachęcało do tworzenia własnych sklepów:
https://ubuntu.com/blog/howto-host-your-own-snap-store
Dużo mitów jest rozpowszechnianych w społeczności.