Wpis z mikrobloga

Prezydent Rumunii oświadczył, że wesprą Mołdawię ,,w każdym scenariuszu".

Warto zaznaczyć, że ostatnimi lata Rumunia wreszcie zaczęła wymieniać postsowiecki skansen i mają na wyposażeniu np. F-16 i HIMARSy. Jeżeli USA albo ktokolwiek inne naprawdę chce wykopać Rosjan z Naddniestrza, to aktualna koalicja (Mołdawia, Ukraina, Rumunia) poradzi sobie z tym bez najmniejszego problemu. Potrzebny jest tylko casus belli.

https://www.romania-actualitati.ro/news-in-english/romania-is-willing-to-support-the-republic-of-moldova-in-any-scenario-id174221.html

#ukraina #rumunia
  • 11
@wjtk123: Te F-16 to blok 15 zastępujące Migi 21 ten samolot był nowoczesny w momencie w którym sowieci rozpoczynali produkcje Mig 29 i Su-27. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego iż podobnie do F-5 F-16 pierwszych serii to tani myśliwiec przechwytujący z ograniczonymi zdolnościami do ataków punktowych i CAS a blok 15 to jego modernizacja
http://defense-studies.blogspot.com/2011/10/f-16-fighting-falcon-variants-block-15.html
popatrz na daty produkcji kolejnych modyfikacji ...
https://www.janes.com/defence-news/news-detail/romania-receives-final-f-16-from-portugal
Potrzebny jest tylko casus belli.


@wjtk123: W sumie to nie do końca. Należałoby raczej zebrać siły do interwencji przy granicy i wystosować ultimatum o złożeniu broni w ciągu iluś godzin z gwarancją internowania itp. I moim zdaniem lepiej by to wyglądało międzynarodowo w ten sposób niż jakieś prowokacje i szukanie zaczepki.

Jakby tego nie przeprowadzić i tak Chiny będą próbowały to małpować w stosunku do Tajwanu.
Potrzebny jest tylko casus belli.


@wjtk123: z tego co kojarzę ~50% obywateli Mołdawii popiera partie prorosyjskie. To dużo, a ci ludzie niekoniecznie poparliby wkroczenia do Naddniestrza. Do tego w Rumunii obecne są narracje podważające odrębność narodową Mołdawii, które mogą zniechęcać do dopuszczania Rumunów do wewnętrznych Mołdawskich spraw.
Oby, bo na pewno mają w sobie mnóstwo potencjału.


@wjtk123: Na co? Kraj demograficznie nie prezentuje się specjalnie dobrze - 20 mln ludzi i ma niską dzietność.

Mam wrażenie, że po tym co w ostatnich latach #!$%@?ła Turcja, USA postanowiło, że Rumunia będzie powoli w NATO przejmować rolę "stróża" Morza Czarnego.


@WaveCreator: Rumunia gospodarczo jest 3x mniejsza niż Turcja, ludnościowo 4x mniejsza. Nie ma ani potencjału gospodarczego, ani ludnościowego ani
@ebeebeebeebeebe:

Szacuje się, że w razie przyłączenia Mołdawii Rumunia tylko w ciągu pierwszych pięciu lat musiałaby wydać ok. 35 mld euro na szeroko rozumianą adaptację (m.in. infrastrukturalną czy administracyjną) terenów obecnej Mołdawii. Choć poparcie dla zjednoczenia oscyluje w Rumunii między 70 a 80%, to badania opinii publicznej pokazują też niechęć do ponoszenia jego kosztów finansowych. Tamtejsi politycy zazwyczaj na poziomie retorycznym popierają ten pomysł, ale nie przedstawiają konkretnego planu umożliwiającego jego
Rumunia będzie powoli w NATO przejmować rolę "stróża" Morza Czarnego.


@WaveCreator: tak jak wyżej - nie ma szans, Dardanele i Bosfor stanowi o pozycji Turcji w tym miejscu i tak było już w starożytności.
A z Naddniestrzem dobrze gdyby ktoś w koncu zrobił porządek, biorąc pod uwagę co tam się wyprawia to szkoda, że nie udało im się tego ogarnąć 30 lat temu.
@munioman: Właśnie Rumunia pozwoliłaby częściowo zniwelować znaczenie cieśnin: rumuńskie okręty, a więc okręty NATO, operowałyby na Morzu Czarnym bez konieczności proszenia Turcji o przepuszczenie.