Wpis z mikrobloga

@sanglier: Te liczby 102-130% jest mało sensowna metoda porównywania bo są scisle powiazane z wysokoscia wpłaty własnej, długościa leasingu i wartosią wykupu. Ostatnio widziałem Jak ktos sie cieszył bo wzial leasing na 103% gdzie w pierwszych 4 ratach spłacał 80% auta, dla osoby kjóra chce szybko zamortyzować to może byc doby układ, ale dla osób które potrzebują tylko kredytu i sa np na ryczałcie zakup bezpośrednio+ kredyt(prywatnie bo na JDG zazwyczaj
@JesMan: RRSO dobrego leasingu to obecnie przedział 9,5-10,5%. Taniej nie będzie, dopóki nie spadną stopy, czyli najwcześniej druga połowa roku raczej albo nawet początek 2024.

Warto jednak pamiętać, że przez inflację rosną także ceny samochodów, więc może być tak, że np. za rok RRSO dobrej oferty leasingu spadnie, np.: do 7%, a cena tego samego modelu wzrośnie o tyle, że rata i tak będzie wyższa, niż dziś przy wyższym oprocentowaniu.

Oczywiście
w mojej ocenie jest przeciwnie, na sumę opłat należy patrzeć tak samo jak na RRSO przy kredytach.

@sanglier: po części tak, szczególnie gdy masz i tak pieniadze a leasing tylko bierzesz żeby auto szybko zamortyzować, wtedy można użyć sumy opłat jako kryterium. Ale jesli potrzebujesz dodatkowej gotówki na auto to akurat powinno się patrzeć własnie na RRSO leasingu ale ono nie jest nigdzie podawane a to właśnie ten parametr mówi ile
@JesMan
Tak czekać to możesz do końca życia aż spadną. Finansowanie moze i spadnie za kilka lat, tyle że wejdą nowe normy emisji i auta pójdą do góry. Czekanie nie ma sensu, jezeli potrzebujesz. Handluje samochodami takimi do trzech lat i aktualnie finansowanie jest brane jak z okresu niskich stop procentowych. Wiekszosc juz sie z tym pogodziła lub zwyczajnie musi kupic samochod. Tobie też to radzę.
@JesMan: Dzisiaj odkryłem nowego ( ͡º ͜ʖ͡º) 12 PLN, jakbym się cofnął w czasie.

A tak serio to od 15 lat marże w leasingach są takie same. Od ~2,5% do 5%. Jedynie WIBOR się zmienił, więc oferty na 120-130% są i są normlane. Jak za rok spadnie WIBOR znowu do 1,6% czy tam 0,2% jak w COVID to te same umowy po przeliczeniu będą mieć 104-110%.