Wpis z mikrobloga

Może ktoś z #elektronika miał przyjemność bawić się takim czujnikiem ruchu? Otóż miałem przez wiele lat taką zmyślną instalację w łazience, która wykrywa ruch i uruchamia pompkę obiegu ciepłej wody. Czujnik ruchu był od tej centralki oddalony o około 3-5m (przedłużony skrętką). No fajnie to działało, ale zachciało mi się remontu łazienek.

Zmieniłem miejsce położenia czujnika, kupiłem też taki sam czujnik do drugiej łazienki (jeszcze nie podłączyłem), ale
1. pierwsze pytanie brzmi czy zadziała to z dwoma szeregowo podłączonymi czujnikami.

Pierwszy z podłączonych czujników jest w odległości około 6-8m, ale... zwykle nie działa. Czasem się zapali, ale zwykle nie. Tzn nie wzbudza pompki lub robi to niezwykle rzadko, chyba, że zewrę przewody ręcznie
Mam też podłączone ledy, które ułatwiają mi diagnozę odnośnie tego kiedy zadziała.
Napięcia wydają się w porządku (mierzę na kablach przy centralce i przy czujniku - wartości podobne). Zatem wydaje mi się, że pozostaje zmienić czujnik i zobaczyć czy to zadziała.

2. Drugie pytanie: Czy może ktoś ma inny pomysł jak to zdiagnozować?

3. Chyba sobie wrzucę szeregowo jakiegoś Sonoffa 230v do gniazdka na rysunku żeby awaryjnie móc chociaż włączyć tę pompkę ze smartfona. Good ideA?

#pir #czujnikruchu #smarthome #pompa
majk3l - Może ktoś z #elektronika miał przyjemność bawić się takim czujnikiem ruchu? ...

źródło: PIR

Pobierz
  • 4
@majk3l: napisz konkretnie, co to za czujniki ruchu, bo od tego zależy, czy da się połączyć dwa. No i raczej nie szeregowo (bo wtedy oba by musiały zadziałać naraz, by dać efekt) raczej równolegle.
Są obecnie do kupienia "czujniki obecności", one są bodajże połączeniem czujki pir z mikrofalową, do wykrywania obecności w łazience powinny być lepsze.
@rybeczka tak, tam oryginalnie są 3 przewody, a 4ty to ekran. Coś. Poeksperymentuję

@Jarek_P: tak, równolegle, czyli tak jak na w/w schemacie. Spróbuję.

A widzę, że są też jakieś bezprzewodowe typu tuya/ zigbee czy coś. Pewnie na tym się skończy jak nie dogadam się z kablem.