Wpis z mikrobloga

W zeszłym roku kupiłem gazowy kocioł kondensacyjny Viessmann. Steruje się nim z apki vicare, która połączona z termostatem pokojowym zarządza pracą pieca. W apce teoretycznie można też sprawdzać zużycie gazu i prądu jednak w praktyce ograniczało się to do podstawowych informacji tylko z ostatnich 7 dni, niemożliwe było sprawdzenie historii czy konkretnego zużycia w danym dniu. Na grupach i forach można było znaleźć informacje że bardziej zaawansowane dane dostępne są dla wyższych serii i jest to uzależnione od budowy kotła. Tymczasem w ostatnim tygodniu doszło do aktualizacji aplikacji, pojawiła się nowa zakładka vicare+, jest to pakiet dodatkowych funkcji i usług wcześniej niedostępny w Polsce. Pakiet ten działa w formie subskrybcji miesięcznej bądź rocznej, odpowiednio 19zl i 165zl. No i jak można się domyślić w pakiecie tym są dostępne między innymi wyżej wspomniane dokładne statystyki zużycia wraz z historią i wykresami.
Ogólnie ewidentnie widać jak Viessmann robi z ludzi debili i każe sobie płacić za funkcje które były zaszyte w kotle/aplikacji od zawsze. Pakiet vicare+ ma jeszcze kilka innych funkcji czysto programowych które w mojej opinii powinny być udostępnione od początku w podstawowej formie. Z tego co dopiero teraz czytałem to inni producenci w większości potrafią dodać takie rzeczy bez zabawy w usługi dodatkowo płatne. Reasumując drugi raz gdybym miał wybór to poważnie bym się zastanowił czy wybrałbym kocioł od Viessmann.

#ogrzewanie #budownictwo #mieszkanie #problemypierwszegoswiata #gorzkiezale
TheSznikers - W zeszłym roku kupiłem gazowy kocioł kondensacyjny Viessmann. Steruje s...

źródło: temp_file.png208964732095089500

Pobierz
  • 14
@chodzacy_internet
Ariston nie ma fabrycznej integracji z HA ale na githubie jest dostepna przez kogos napisana i mozna go polaczyc z HA. jeszcze tego nie zrobilem bo nie mialem na to czasu.
z HA dopiero sie bawie i mam narazie ok 50 urzadzen podpietych piec bedzie kolejnym w miare dostepnego czasu. ogolnie Aristona uzywam 3 lata i zadnych problemow. czyszczenie palnika to odkrecenie 3 srubek. ogolnie aristona na chwile obecna polecam choc
@chodzacy_internet dosc znana frima i solidna wbrew pozorom . bardzo dobry kontakt s serwisem centralnym jak potrzebowalem pomocy w podlaczeniu drugiego sterownika na strefe 2. sami do mnie dzwonili i pomagali zdalnie. dla mnie duzy plus dla nich. ale tak jak pisze nie mialem innej do porownania bo ogrzewanie gazowe mam od 3 lat dopiero.
@alonsoxx: Spójrz na to w trochę inny sposób - implementacja pewnych funkcjonalności i ich utrzymywanie kosztuje jakąś sumę pieniędzy. Te pieniądze jak w każdym biznesie muszą wziąć się od klientów. W związku z czym producent ma dwie opcje:
1. Wrzucić daną funkcjonalność do puli podstawowych funkcjonalności i wliczyć sobie koszt tych funkcjonalności w cenę wszystkich urządzeń
lub
2. Ograniczyć pulę podstawowych funkcjonalności, a dodatkowe funkcje zrobić płatne - dla osób które
@TheSznikers: Nie zapomnę jak w sierpniu 2021 roku, ten cały ViCare zaliczył globalną awarię swoich serwerów na dobrych kilka godzin, co skutkowało przywróceniem ustawień fabrycznych kotła = na$#@nie pełną mocą :D

Środek lata, na zewnątrz 29 stopni, a mi podłoga zaczyna grzać xD Jakbym wyjechał na wakacje to bym wrócił do tropikalnej dżungli :D Co ciekawe, jak kocioł jest podłączony do tego ustrojstwa "Smart home" to nic nie można na nim
@elzevir: Dokładnie po sparowaniu kotła z czujnikiem temperatury i apką to z poziomu pieca można tylko sobie ręcznie wyłączyć i włączyć. Resztą zajmuje się "automatyka" z kotła/termostatu. Inna sprawa, że termostat vicare taki za 400zł nie ma żadnych przycisków ani wyświetlacza także jak mi pada apka to zasadniczo nic nie mogę zrobić ponad to włącz wyłącz.
TheSznikers - @elzevir: Dokładnie po sparowaniu kotła z czujnikiem temperatury i apką...

źródło: termo

Pobierz