Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (674)

Rosja
Decyzja Litwy o zerwaniu współpracy dotyczącej zapewnienia niezakłóconego przepływu transportu przez granicę z Białorusią nie wpłynie na dostawy towarów do obwodu kaliningradzkiego - powiedział gubernator obwodu Anton Alichanow. Gubernator dodał, że w regionie wykorzystywana jest dość duża ilość białoruskich towarów. „Niestety część z nich podlega ograniczeniom, w tym tranzytowym, i musimy je transportować przez terytorium obwodu leningradzkiego, przez port, co jest dla nas wyjątkowo uciążliwe. Oczywiście nie chcielibyśmy, aby powstały dodatkowe problemy dla tych towarów, które nadal przewożone są transportem lądowym” – wyjaśnił.
Źródło

Ukraina
Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin liczy na to, że wsparcie Kijowa ze strony zachodnich partnerów wyhamuje, bo szybkość udzielania takiej pomocy wpływa na zwycięstwo Ukrainy, a co za tym idzie zapowiada klęskę Rosji. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział to podczas panelu „Dawid nad Dnieprem: walka Ukrainy o wolność” na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, odpowiadając na pytanie o możliwy atak i groźby ze strony Rosji. Zełenski porównał działania Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy, w szczególności ataki na infrastrukturę cywilną i budynki mieszkalne, do działań Hitlera w czasie II wojny światowej, kiedy bombardowano Europę z powietrza.
Źródło

W 2022 r. osoby wewnętrznie przesiedlone otrzymały od rządu pomoc w wysokości 53,5 mld hrywien. Zasiłki są automatycznie przedłużane w tym roku. Poinformował o tym podczas posiedzenia rządu premier Denys Szmyhal. W tym roku rząd będzie nadal w całości wypłacał dotacje najsłabszym grupom. Dotacje otrzymuje 2,3 mln gospodarstw domowych. W marcu rząd zindeksuje emerytury o 20 proc . – waloryzacja obejmie wszystkie kategorie określone w ustawie „O obowiązkowych państwowych ubezpieczeniach emerytalnych”. Podwyżka wypłat dotknie ponad 10 milionów Ukraińców
Źródło

Większość Ukraińców, którzy mają pracę w Polsce, chce później wrócić na Ukrainę. Tylko 6% z nich planuje zostać w tym kraju na zawsze. Przed wojną jedna trzecia migrantów zarobkowych deklarowała zamiar zbudowania przyszłego życia w Polsce, powiedzieli eksperci z platformy migracyjnej EWL TRAVEL RBC-Ukraine. Prawie 64% uchodźców pracujących w Polsce chce wrócić do domu. Coraz częściej Ukraińcy deklarują, że wrócą za kilka lat. Tylko 6% zatrudnionych uchodźców jest gotowych zostać w Polsce na stałe. To prawie 5 razy mniej (33%) niż deklarowali przed wojną migranci zarobkowi.
Źródło

Białoruś
"Polski dyplomata został w cywilizowany sposób poinformowany o reakcji strony białoruskiej na nieludzką jednostronną decyzję rządu M. Morawieckiego o zamknięciu ruchu na punkcie kontrolnym Bobrowniki od strony polskiej" - czytamy w oświadczeniu służby prasowej MSZ. Chodzi o zmianę reżimu dla ruchu polskich przewoźników towarowych. Teraz będą oni mogli wjechać i wyjechać z terytorium Białorusi przez dowolny punkt odprawy towarowej, ale tylko na białorusko-polskim odcinku granicy. "Całą odpowiedzialność za pogorszenie działalności swoich przewoźników ponosi inicjator środków ograniczających, czyli obecny rząd Polski" - argumentowało MSZ. Polski dyplomata został też poproszony o doprowadzenie do ilościowego parytetu pracowników Konsulatu Generalnego Białorusi w Białymstoku z liczbą pracowników Konsulatu Generalnego RP w Grodnie. Strona białoruska nie widzi też sensu dalszego pobytu na swoim terytorium oficera łącznikowego polskiej Straży Granicznej.
Źródło

Litwa
Koniec autokracji Patriarchatu Moskiewskiego na Litwie. Patriarcha Konstantynopola przywraca pięciu duchownych litewskich, którzy zostali ekskomunikowani z cerkwi, gdy protestowali przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę i poparciu patriarchy Cyryla dla wojny. Sekretariat patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I poinformował, że popi litewscy „byli w ogóle karani nie ze względu na kryteria kościelne, ale z powodu rozsądnego sprzeciwu tego duchowieństwa wobec wojny na Ukrainie”. Decyzja ta może oznaczać, że litewscy prawosławni będą mieli realną alternatywę w przypadku powstania nowej wspólnoty wyznaniowej. Prawosławie na Litwie wyznaje ponad 100 000 osób. Litewski Kościół Prawosławny ma tytuł metropolii i należy do Patriarchatu Moskiewskiego. Zwierzchnik Kościoła na Litwie metropolita Innocenty potępił rosyjską agresję na Ukrainę, ale część duchownych i polityków twierdzi, że nadszedł czas, by odrzucić podporządkowanie się Moskwie. Prawosławni Wielkiego Księstwa Litewskiego należeli do Patriarchatu Konstantynopola do końca XVII wieku, aż do uznania Metropolii Kijowskiej pod jurysdykcję patriarchy moskiewskiego w 1686 roku.
Źródło

Łotwa
Mimo wojny - rekord. W 2022 roku eksport towarów na Łotwę był wart 21,27 mld euro, 4,82 mld euro lub 29,3% więcej niż w 2021 roku, a import 26,5 mld euro, 6,98 mld euro lub 35,8% więcej, co stanowi najwyższe wartości dla eksportu i importu do tej pory, według wstępnych danych Centralnego Urzędu Statystycznego. Dla porównania, w 2021 r. wartość eksportu towarów na Łotwę wyniosła 16,49 mld EUR, o 3,19 mld EUR lub 24% więcej niż w 2020 r., a importu 19,43 mld EUR, o 4,27 mld EUR lub 28,2% więcej niż w 2020 r. Największe wartości odnotowano obecnie w 2022 r.
Źródło

Estonia
Niektóre kraje ograniczyły korzystanie z chińskich kamer bezpieczeństwa, powołując się na zagrożenia bezpieczeństwa. Estonia nie rozważa wprowadzenia takiego zakazu. Tydzień temu Australia podjęła decyzję o wycofaniu z użytku kamer chińskich firm Dahua i Hikvision. Podobnie Stany Zjednoczone postanowiły jesienią ograniczyć zakup nowych kamer. Podobną decyzję podjęła Wielka Brytania, a są inne kraje, które w różnym stopniu zakazały chińskich urządzeń. W Estonii kamery te są używane przez Policję i Straż Graniczną, powiedział starszy komisarz Esko Suharov. Veikko Raasuke, ekspert ds. bezpieczeństwa cybernetycznego Państwowej Agencji Systemów Informatycznych (RIA), powiedział, że nie widzi zagrożenia w chińskich kamerach oddzielonych od reszty sieci.
Źródło

Polecam:

Materiał Youtube (17 min.) 105 lat temu, 16 lutego Rada Litewska pod przewodnictwem Jonasa Basanawicziusa podpisała akt ogłaszający niepodległość kraju. Czy podpisanie tego dokumentu oznaczało powstanie państwa litewskiego? Czy warunki geopolityczne sprzyjały idei litewskiej państwowości? I dlaczego ogłoszenie niepodległości przez Litwę nieuchronnie prowadziło do konfliktu? O tym i nie tylko o tym powiemy w nowym odcinku „Z Historią na Ty”. „Z historią na Ty” to cykl telewizyjny o charakterze historycznym. W nowym programie TVP Wilno prowadzący będą zabierać widzów do ciekawych miejsc, odkrywać tajemnice, rozmawiać z naukowcami i pasjonatami historii. Program odsłoni zapomnianą lub mniej znaną historię miast, miasteczek, wsi Wileńszczyzny oraz Litwy.

Z Historią na Ty | Historia odzyskania przez Litwę niepodległości w 1918

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja
  • 1
@Ten_od_Hanki: Może otworzylibyście filię na Hejto, żeby poszerzyć zasięgi? Z wypoka nie da się już normalnie korzystać, więc użytkownicy odpłynęli, ja sam też rzadko już tutaj zaglądam. A quality content przyda się w każdym zakątku sieci.