Wpis z mikrobloga

Czy polecacie inwestowanie w IKE Obligacje bądź same Rodzinne Obligacje? Większość pieniędzy lokuje w lokaty na 8%, część w ETF i INPZU (fundusze akcyjne) i niewielką część mam w akcjach na giełdzie. Niestety jestem mocno podatny na wahania na giełdzie i wprowadza to we mnie wewnętrzny niepokój. A szukam czegoś bardziej stabilnego na lata. Chyba że polecacie inne w miarę stabilne instrumenty.
#ike #ikze #obligacje #akcje #etf #gielda #finanse #inwestycje #pieniadze #porady
  • 11
@Wujek_McKwacz: Jak czegoś stabilnego to tylko obligacje, bo nawet ETFy mają wahania. Zresztą przy takiej inflacji ETFy wyglądają słabo + wahania.
obligacje będa najatrakcyjniejsze jeszcze cały 2024 rok i stabilność.
Potem mozna pomyslec o ETFach.
Ja jak juz inflacja opadnie zamierzam przejśc na ETFSP500 - co pół roku "dywidendy" + w dłuższej perspektywie raczej małe szanse na stratę.
@Wujek_McKwacz: Obligacje rodzinne ROD to no brainer dla mnie. Najchętniej włożyłbym tam więcej kasy, ale ogranicza mnie limit. Mam tylko jednego bąbelka. Resztę trzymam w EDO.
Jeszcze lepiej jak masz IKE obligacje i ram kupujesz ROD. Osobiśćie na IKE kupuje ackje (ETF), a w obligacjach mam tzw. poduszkę bezpieczeństwa.
@Wujek_McKwacz: ROD możesz kupić tylko do limitu 500+, czyli 5 sztuk x ilość bombelków jakie posiadasz miesięcznie.
Moim zdaniem warto ładować ROD do limitu jak masz opcję, a dalej w EDO.
COI są nieopłacalne ze względu na niższe oprocentowanie i na to, że wypłacają odsetki co roku zamiast je kapitalizować.
@JuzTuKiedysBylem: dzięki bardzo za wytłumaczenie. Czy dobrze rozumiem, że jeżeli 500+ pobiera moja żona i nie ma konta w PKO zostaje tylko wizyta w oddziale. A następnie wpłaca się pieniądze na utworzone konto obligacyjne i z tego konta kupuje się obligacje. Czyli jeżeli pobiera 500+ od 2019 roku to za te wszystkie miesiące można kupić obligacje? Np 40 miesięcy x 500 zł = 20 000 zł. I czy tą wartość samemu
@Jimmy_PoP @Wujek_McKwacz: Zwracam się do Was z pytaniem o obligacje rodzinne. Mam konto w Pekao i tam dostaję 500+. Założyłem konto maklerskie aby kupować obligację ale nie widzę tych długoterminowych 12 lat rodzinnych. Czym to może być spowodowane?
@M30h4Bb: Ja już trochę zagłębiłem się w temacie obligacji, więc jak coś mogę pomóc. Nie ma znaczenia do jakiego banku wpływa 500+. Pekao nie zajmuje się sprzedażą rodzinnych obligacji. Jeżeli chcesz założyć obligacje rodzinne 6 letnie lub 12 letnie, musisz otworzyć rachunek w PKO BP.