Wpis z mikrobloga

Jak to jest z operatem szacunkowym dla #kredythipoteczny teraz? Przy kupnie poprzedniego mieszkania wycena mnie zaskoczyła, mimo, że oferta tamtego mieszkania była bardzo atrakcyjna, to rzeczoznawca wycenił to mieszkanie o 30% taniej, niż wynosiła wartość transakcyjna, ale akurat miałem na tyle gotówki, aby to pokryć wkładem własnym.
Teraz stoję przed zakupem domu i nie mam pojęcia jak zostanie on wyceniony (ma całe poddasze surowe, a dół albo do zamieszkania, albo do całkowitego remontu (w zależności od klienta - ja akurat będę chciał to wyremontować, ale nie mam pojęcia jak to rzeczoznawca wyceni).

Czy w takiej sytuacji, jeśli wycena będzie niższa od ceny sprzedaży, mógłbym nadal taki wyższy kredyt zabezpieczyć moim mieszkaniem, które jest już spłacone, żeby nie mieć kredytu na wycenę, ale na faktyczną wartość sprzedaży?
Pewnie sytuacja się nie zdarzy i wszystko będzie ok, ale jednak niesmak po tym poprzednim kupnie nadal mocno mnie trzyma w niepewności...
#banki #bank
  • 5
@Ranger: Zadzwoń do pośrednika kredytowego i ten da ci numer do znajomego rzeczoznawcy który przyjmuje sugestie tak jak napisał @CZechuXX
Za wycenę zapłacisz raz, dostaniesz papier do ręki i możesz wysyłać tą wycenę do ilu banków chcesz. Koszt taki sam jakbyś zapłacił w banku.
@Ranger: Banki działają zgodnie z obwiązującym prawem. Sposób oceny wartości zabezpieczenia reguluje między innymi Rekomendacja J i Rekomendacja S wydane przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Praca rzeczoznawców majątkowych również jest regulowana, między innymi przez ustawę o gospodarce nieruchomościami.

Pojęcie wartości rynkowej nieruchomości definiuje art 151. wspomnianej ustawy. Brzmi on następująco:

1.Wartość rynkową nieruchomości stanowi szacunkowa kwota, jaką w dniu wyceny można uzyskać za nieruchomość w transakcji sprzedaży zawieranej na warunkach rynkowych pomiędzy