Wpis z mikrobloga

Podpisałem z obecnym pracodawcą rozwiązanie umowy o pracę z mocy porozumienia stron z mojej inicjatywy (ja napisałem prośbę).
Pracodawca się zgodził, ale mam jeszcze zaległą lojalkę szkoleniową która obowiązuje do maja 2025r i kadry informują mnie że mam do spłaty 1,5k.
I tu pojawia się problem bo zgodnie z Kodeksem Pracy w przypadku rozwiązania UoP za porozumieniem stron, pracownik nie musi zwracać zaległych kosztów ( https://praca.money.pl/wiadomosci/rozwiazanie-umowy-a-zwrot-kosztow-za-szkolenie-6275634292442753a.html ).
Natomiast na umowye szkoleniowej (lojalce) z pracodawcą mam zapis:

Jeżeli po zakończeniu szkolenia, w terminie 3 lat, pracownik rozwiąże stosunek pracy za wypowiedzenie, bądź porozumieniem stron z inicjatywy pracownika [...] zobowiązany jest do zwrotu proporcjonalnej części kosztów szkolenia.


I teraz pytanie: który zapis w tym przypadku jest ważniejszy? Kodeks pracy czy zapis w umowie?

#pracbaza #prawo #kadry #wypowiedzenie #umowa #szkolenie #uop
  • 6
@kozik_wnb: Zawsze ten bardziej korzystny dla pracownika. Jeśli umowa daje coś lepszego niż KP -- to zapisy z umowy mają pierwszeństwo. Jeśli umowa ma zapisy mniej korzystne niż narzucone przez KP -- to zapis z umowy jest nieważny i obowiązują normy z KP.
@Polinik: dzięki wielkie! :) Obycia z aktami prawnymi nie mam wcale, stąd moje zamulenie :)

§ 1. Postanowienia umów o pracę oraz innych aktów, na których podstawie powstaje stosunek pracy, nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy.


Dzięki! To jest to! :) 1,5k do przodu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

PS. Zadzwoniłem na infolinię PIP z poradami prawnymi (nawet nie wiedziałem że coś takiego