Wpis z mikrobloga

Dziś coś trudnego, co bardzo mi się spodobało. Poziom trudności dla @Dawidk01 to 4 godziny.

Poniżej pozycja z partii klasycznej (to nie jest puzel !!!) Velimirovic -Andersson granej w eliminacjach do turnieju pretendentów w roku 1982.
Ruch białych które intuicyjnie poświęciły skoczka na e6 (16... e5 17.Sd4-e6 fxe6 18. fxe6 Sd7-c5 19. e7+ Wf8-f7), ale teraz nadszedł już czas na dokładne policzenie wariantów.
Co gracie?

Velimirovic znalazł pierwsze 3 posunięcia, ale nie znalazł czwartego i partia zakończyła sie remisem

Pobierz Hans_Kropson - Dziś coś trudnego, co bardzo mi się spodobało. Poziom trudności dla @D...
źródło: Velimirovic-Andersson
  • 16
@Hans_Kropson:
Rzeczywiście, skupiłem się na poprzednim zaproponowanym rozwiązaniu - ale eliminacja wieży nie ma znaczenia, bo jest i tak związana.
Kurdę, szalone f6 chyba też nie, bo hetman nie ma obecnie możliwości wejścia do szachu.
Ale cóż, ja to jestem cienki, poczekam może na jakieś podpowedzi :)
pierwszym pousunięcie będzie bicie wieżą ma f6?


@Tubylec14: Znakomicie! Jeśli bez bicia gońca, od razu Hxd6? to

20 Hxd6 Hxd6 21. Wxd6 Sxb3 22. Wd8+ Wxd8 23. exd8H Gxd8.
Po zbiciu gońca, pole d8 nie jest już kontrolowane przez czarne.

Dlatego czarne po 20 Wxf6 biją gońca 20... Sxb3

Co grasz dalej?
@Hans_Kropson Teraz już muszę bic hetmanem na d6 bo każdy inny ruch pozwoli mu na odbicie wieży na f6 i durzucienie przez to kolejnego obrońcy d6.

Tyle że on wtedy może zagrać Hxe7 zamiast wymieniać od razu i tutaj jeszcze muszę przeliczyć kontynuację
@Hans_Kropson Za bardzo skupiłem się na tym że hetman jest atakowany, a przecież można sprytnie zagrać Wxf7, jeśli przeciwnik się skusi na hetmana to promujemy piona i odbijamy hetmana i wisi mu skoczek i goniec których nie ma jak równocześnie bronić. Dlatego dla niego wtedy lepsze wydaje się Kxf7
@Tubylec14: Jeszcze raz brawo.
Tak nastąpiło w partii. 21. Wxf7 Kxf7 Po czym Velimirovic dał szacha hetmanem 22. Hf2+ Kxe7 i tutaj nie zagrał 23. Wf1 co dawało duże szanse na wygraną (konia na b3 i tak trzeba oddać), tylko zabił od razu 23. cxb3 i po 23...Wf8 partia po kilku ruchach skończyła się remisem.

Dla mnie to że Velimirović, poświęcił skoczka, po to żeby za kilka posunięć wymieniać hetmany było