Wpis z mikrobloga

Chciałbym tylko przypomnieć, że słowo "fajnopolak" jest w obiegu od dobrych kilku lat. Jest nawet książka o takim tytule, wydana w 2019 r. ("Fajnopolaków" nie czytałem, ale dodam, że autorem jest P. Stankiewicz, który napisał solidną książkę o stoicyzmie, to tak nawiasem.) Wikipedia charakteryzuje fajnopolaka jako:

Polak, zwykle pracujący w korporacji, zwykle wyborca centrowy o poglądach liberalnych, nieposiadający własnego zdania, lecz idący za tłumem, bezkrytycznie ufający popularnym mediom, wrogo odnoszący się do polskiej tradycji


Jest to opis trafny. To taki człowiek z mema "I support the current thing". Fajnopolacy istnieją na takiej samej zasadzie jak janusze, sebixy, karyny itp. Zresztą, przedrostek "fajno" znajduje też zastosowanie w słowie "fajnokatolik".

Do napisania tego wpisu zainspirował mnie post @50dzielonena5, który w jednym z wątków pisze:

za napisanie slowa "fajnopolak" nawet przez trolla powinien byc ban


#fajnopolacy; taguję też #ukraina, bo głównie z tego tagu ludzie burzą się o to słowo, że to niby ruska propaganda.
Pobierz psycha - Chciałbym tylko przypomnieć, że słowo "fajnopolak" jest w obiegu od dobrych ...
źródło: b
  • 9
@psycha: czytałem i nie zgadza się do końca jak to przedstawiłeś, jest bardziej zniuansowane.
Jak czytam naszych tagowych kacapow i sytuacje w których używają tego określenia to zupełnie mija się z ta definicja. A wiaodmo ze sowieckie metody to podmiany terminologiczne i wykrzywianie znaczeń.
Ja w ich oczach chce byc fajnopolakiem bo to przeciwieństwo ich wizji kogoś kto jest „ok”, na potrzeby przepychanek na tagu to mi osobiście odpowiada.
Bardziej obraźliwe