Wpis z mikrobloga

Mam pytanie dla ludzi ogarniający sprzęt PC, mam zamiar kupić w ciągu miesiąca procesor 13600K albo 13700K (raczej skłaniam się ku i5), płytę główną, chłodzenie do procka i RAM na dzień dzisiejszy myślę że wystarczy 32GB z czasem pewnie będę dokładał. Budżet to 3 - 4,5k pln.

Z tego co czytałem warto będzie zrobić undervolting procka aby go trochę ostudzić, nie wiem czy będę robił, ale warto aby był chipset który na to pozwala, ramu podkręcać nie planuję.

Tak informacyjnie będzie to chodziło z rtx 3070 ti na zasilaczu corsair rm1000x i w dość dużej budzie Cooler Master MasterBox MB511 - to już mam kupiłem jakiś czas temu i na razie chodzi ze starą płytą i starym prockiem.

W x-kom na czacie zaproponowali mi płytę MSI PRO Z790-P WIFI DDR4 i chłodzenie SilentiumPC Fortis 5 Dual Fan 140mm/120mm, chciałem zapytać dlaczego ddr4, a nie ddr5 skoro ceny samych płyt są podobne z tego co widzę, ale już się doradca rozłączył, myślicie że chcą się po prostu pozbyć tego co mają póki jeszcze schodzą? Czy faktycznie z jakiegoś powodu warto iść jeszcze teraz przy nowej płycie w DDR4?

Ktoś ma jakieś sprawdzone podzespoły do zaproponowania? Z płyt rozważałem Gigabyte Z790 GAMING X AX albo Gigabyte Z790 AORUS ELITE AX. Chłodzenie cpu nie wiem ciecz czy powietrze, nie wiem czy ciecz jest jakoś wydajniejsza czy tylko lepiej wygląda? Mi na wyglądzie nie zależy tylko na działaniu.

Komp będzie do gier w tym VR i do programowania (więc java, intellij, docker, jakiś oracle db, hobbystycznie też unreal engine i unity), nie wykluczam wymiany grafiki na 4070ti powiedzmy w ciągu roku.

#sprzetkomputerowy #pcmasterrace #programowanie #grypc #gaming
  • 5
@voot: Jak chcesz coś brać z DDR4 to może poszukaj płyty z Z690, będzie taniej. Za 800 zł kupisz 64GB DDR4, DDR5 są dużo droższe. Do 13700k to raczej szukaj AiO i to 360mm. Teraz różnica między i5 a i7 to 500zł, moim zdaniem się nie opłaca.
Mam 13700k i na AiO 240mm i w Cinebenchu 95 stopni po UV.
Z tego co czytałem warto będzie zrobić undervolting procka aby go trochę ostudzić, nie wiem czy będę robił, ale warto aby był chipset który na to pozwala, ramu podkręcać nie planuję.


Jeśli kupujesz i5-13600k to robi sie OC, jeśli kupujesz i7-13700k to wtedy robisz undervolting. (Bo OC praktycznie nie zwiększa wydajności w tym przypadku)

płytę MSI PRO Z790-P WIFI DDR4


@voot: Debilizm to komuś polecać.

chłodzenie SilentiumPC Fortis 5 Dual Fan
siadatajta - >Z tego co czytałem warto będzie zrobić undervolting procka aby go troch...

źródło: zeddasd

Pobierz