Wpis z mikrobloga

Próba oszustwa na olx?

Swojego czasu dosyć głośno było o oszustwach na OLX, m.in. polegających na wyłudzeniu towaru na podstawie spreparowanego potwierdzenia przelewu czy też zmodyfikowanego listu przewozowego na którym oszust dodał "pobranie". Metod zapewne jest trochę więcej, ale do rzeczy:

Dziś i mnie trafiła się próba oszustwa. Jednakże pomimo kilku rzeczy charakterystycznych dla tego procederu nie jestem w stanie pojąć jaki miałby być dokładnie mechanizm i potencjalny zysk dla nieuczciwego "nabywcy".

Lampkę ostrzegawczą zapalają:
1. Kontakt nie przez olx, lecz na WhatsApp.
Swoją drogą ciekawa sprawa - w momencie kontaktu licznik wyświetleń numeru telefonicznego wskazywał ZERO. W jaki inny sposób oszust mógł poznać mój numer? Jakiś automat wyciąga to ze strony bez aktualizacji licznika?
2. Oszust oczywiście jest z drugiego końca Polski.
3. Proponuje, że zapłaci za towar i sam zamówi kuriera.

I teraz co mi się nie skleja w tej historii: jeżeli mechanizm wyłudzenia ma polegać na tym, że gość dostanie towar za niego nie płacąc, to w tym przypadku nie ma to sensu - wysyłka 4 opon to koszt większy niż ich wartość. Dla mnie oczywista strata, ale gdzie tu zysk dla oszusta?
A może chodzi o coś innego, np. wyłudzenie danych do konta bankowego, e-mail itp?

Czy ktoś może mnie oświecić?

Poniżej printscreen z przebiegu rozmowy. Podałem mu numer konta którego nie używam od kilku lat i adres e-mail służący do łapania spamu.
Pobierz
źródło: olx-proba-oszustwa
  • 4
@thewickerman88: Jest i odpowiedź:

Wszystko gotowe. Proszę sprawdzić email i postępować zgodnie z instrukcjami.


A w mailu z adresu (OLX.pl <target.message10532@icloud.com>) ( ͡º ͜ʖ͡º) ładny szablon stylizowany na olx z przyskiem prowadzącym pod adres ukryty skracaczem linków wklej.to.
Niestety nie jestem w stanie zweryfikować co jest dalej, bo przeglądarka blokuje dostęp ( ͡° ͜ʖ ͡°)-