Wpis z mikrobloga

Mam takie wrażenie, że kino po 2003 roku troszkę podupadło, a w ostatniej dekadzie to już w ogóle zatoczyło koło, kręci się głównie chłamo-blockbustery, filmy o superbohaterach (do porzygu) i remaki, które nie dorównują oryginałom. Oczywiście zdarzają się ambitne, dobre filmy oraz dobre wysokobudżetówki, ale tego po prostu jest za mało. W latach '90 film typu "Przebudzenia", dobre, dramatyczne kino z przekazem trafiał się co kwartał, obecnie to rzadkość. A jeśli dostajemy jakiś ambitny film, to często jest tak nasączony lewicowością Hollywood, że aż bolą oczy i uszy. Co świetnie widać na galach Oscarów, muszą być parytety, wręcz jeśli jesteś murzynem lub kobietą to twoje szanse zwiększają się dwukrotnie. Jedyny gatunek, który dostał nowe życie to horror, dzięki nowej fali horrorów i takim filmom jak "Midsommar", "Heridetary", "Zło we mnie" - tego w horrorze jeszcze nie było. Popatrzmy przykładowo na rok 1994, według wielu, najlepszy rok w historii kinematografii. Jest tu 8 filmów, 6 widział każdy, ze dwa-trzy większość umieści w swoim top 10. Mamy tu też film wygrywający wszelkie rankingi na najlepszy film w historii (który nie zdobył nawet Oscara!), oraz najlepszą animację w historii. W tym roku jedyny film "oscarowy", który mnie zachęcił to "Na zachodzie bez zmian", który jest, a jakże, remakiem. I to którymś już. Zapraszam do dyskusji. #kino #film #gruparatowaniapoziomu #oscary #horror
Karp_Molotow - Mam takie wrażenie, że kino po 2003 roku troszkę podupadło, a w ostatn...

źródło: 317072181_3279464215654405_5721736954333552616_n

Pobierz
  • 197
@Karp_Molotow: W jaki sposób? Płacisz gruba kasę za kilkugodzinny interaktywny film na mechanikach sprzed 15 lat. Wszystko to odgrzewany kotlet kotleta, tylko z poprawionymi teksturami byś musiał kupić jeszcze nowszy i droższy sprzęt. Zero zabawy i to również nie jest to, czym był gaming 20-25 lat temu. Gdyby nie gry indie to ludzie nie wiedzieliby po jaką cholerę w ogóle kupili nowe konsole.
@Karp_Molotow: No przykro mi to mówić, ale to jest typowe "kiedyś to było". Wiele z filmów, które dzisiaj uważamy za klasyki po prostu się uleżało. Nowe nie miały jeszcze takiej okazji. Do tego dochodzi efekt tego, że rzeczy, które oglądaliśmy w dzieciństwie i nam się podobały nadal nam się podobają... chociaż na to nie zasługują.
W każdy roku kręci się setki filmów, które są po prostu fatalne i szybko zostają zapomniane.
Wymień proszę po 10 tytułów kinowych wartych obejrzenia w 2022, 2021, 2020,


@Gregoriusx: bardzo proszę.
2020:
Quo Vadis, Aïda?
Co w duszy gra
Kolejny film o Boracie
Na rauszu
Nomadland
Ojciec
Obiecująca. Młoda. Kobieta.
Minari
Dżentelmeni
Hamilton
Jojo Rabbit

2021:
Sound of Metal
Nie patrz w górę
Nie czas umierać
Diuna
Ostatniej nocy w Soho
Żeby nie było śladów
Luca
Cruella
Najmro
Zielony rycerz

2022:
Batman
Marzec '68
Wszystko wszędzie naraz
@Gregoriusx:

@missioncritical: Wymień proszę po 10 tytułów kinowych wartych obejrzenia w 2022, 2021, 2020,

Przecież 2022 rok był akurat w kinie bardzo, bardzo spoko. Wiking, Wszystko wszędzie naraz, Nieznośny ciężar wielkiego talentu, Belle (anime), Top gun, C’mon C’mon, Aftersun (leci w Polsce w kinach teraz, polecam), Menu, Alcarras, W trójkącie, Holy Spider, Duchy Inisherin, Boscy, Batman, Pamfir, Pinokio, Cicha dziewczyna - a przecież jest jeszcze sporo filmów, których nie obejrzałem
@Karp_Molotow: dlatego, że stał siłę popularny taki rak który się zwie showrunner, a ma przeżuty na filmy. Ten niczym rosyjski komisarz dba by propaganda która ma się sprzedać przeniknęła odpowiednio do produkcji. Wiedźmin, Pierścienie Władzy, Velma, to przykład seriali, gdzie ktoś się wie najlepiej co powinny opowiadać w dzisiejszych czasach. Jak wspomniałem, to ma przeżuty na filmy, głównie dla dzieci. Patrz co spotkało Pixar, DreamWorks i inne takie. Jak teraz Disney
@Karp_Molotow: Patrzpan, a dla mnie i dla wielu innych RDR to oklepane gówno z denną mechaniką które celowo zostało stworzone by się przeciągać w nieskończoność, za to z ogromnym marketingiem i wsparciem recenzentów. Ja jedyne co fajnego i innowacyjnego kojarzę przez ostatnie 10 lat to Breath Of The Wild.
Wymień proszę po 10 tytułów kinowych wartych obejrzenia w 2022, 2021, 2020,


@Gregoriusx: duchy insherin, drive my car, najgorszy człowiek na świecie, niewiniątka, wszystko wszędzie naraz, nomadland, zielony rycerz, Diuna, na rauszu, na zachodzie bez zmian, minari, fabelmanowie (tego ostatniego jeszcze nie oglądałem, ale myślę, że mogę w ciemno polecić. Jest jeszcze ze 20 filmów, które są polecane ale osobiście jeszcze ich nie widziałem)
@Karp_Molotow: Mam wrażenie , że po prostu kino w latach 90 i przełomu wieku osiągnęło szczyt rozwoju w swojej historii. Potem była tylko stagnacja i powolny downgrade. Nastąpiło przekierowanie talentu i rozwoju na krótsze formy jak seriale, a tak od 10 lat rozwój kultury audio-wizualnej odbywa się głównie w sieci. Filmy natomiast stały się sztuką archaiczną niczym niegdyś teatr
@missioncritical: teraz jednym tematami do przemyśleń w kinie jest biedny murzyn konieczniej lgbt (najlepiej kobieta ale lepiej żeby taka nie oczywista) z korzeniami żydowskimi uciśniony przez białych chrześcijańskich kapitalistów których pokonuję przy pomoc przyjaciół (koniecznie wszystkie rasy) w sposób ekologiczny
teraz jednym tematami do przemyśleń w kinie jest biedny murzyn konieczniej lgbt (najlepiej kobieta ale lepiej żeby taka nie oczywista) z korzeniami żydowskimi uciśniony przez białych chrześcijańskich kapitalistów których pokonuję przy pomoc przyjaciół (koniecznie wszystkie rasy) w sposób ekologiczny


@ziko100: no jak wybierasz sobie takie filmy, to co ja na to poradzę? Kiedyś też byli tacy co oglądali Legalną Blondynkę, Super Mario Bros czy Zmierzch.
To jest tylko jeden rok, 1994. Na dole masz jeszcze 1990. Ale dobra, spróbujmy, rok 2016. Widziałem jeden film z tego roku "Przełęcz ocalonych", jest okej. Podobno jeszcze "La La Land" jest dobry, ale opinie są mieszane, a ja nie lubię musicali. Reszta mnie nie zachęciła.

@Karp_Molotow: To piszesz, że się nie kręci dobrych filmów a odrzucasz najlepsze co w tym roku było czyli Manchester by the sea, do tego train