Wpis z mikrobloga

mam budżetowy klimatyzator AUX 09FH. Instalator powiedział że ta jednostka służy jedynie do chłodzenia. W instrukcji ma funkcję grzania (jak chyba każdy klimatyzator / pompa ciepła). Spytałem o co chodzi to on powiedział, że mogę dogrzewać ale tylko w cieplejsze dni. W zimne dni potrzebna jest taca ociekowa z grzałką. Wtedy ten lód nie wleci do wentylatora i nie rozwali tam nic. On mi takiej tacki z grzałką nie zainstalował więc powiedział żebym nie grzał.

Czy jest taka zasada? Czy jest tu jakiś instalator albo ktoś kto montuje takie jednostki i potwierdzi ? :)

#klimatyzacja #budujzwykopem #pompaciepla #ogrzewanieklimatyzacja #ogrzewanie
  • 9
@hipodrom: Przy grzaniu na wymienniku zbiera się lód co blokuje jego ogrzewanie przez powietrze i skutecznosc grzania spada. WIec co jakiś czas odwracany jest obieg i lód sie roztapia i ścieka, tylko obudowa może być zimna i na niej ta roztopiona woda szybko może znów zamarznąć i będzie sie gromadziła, i po to jest grzałka aby ta woda spłyneła i masz lód pod jednostką zewnętrzną wtedy.
Przeczytaj instrukcje, grzej i obserwuj
@hipodrom: nie znam się na tyle, ja mam gruntową pompe ciepła tylko, nad klimką sie zastanawiam ale chyba bede montował własnie do tej pompy i wysyłał w lato ciepło do ziemi
@hipodrom: klima bez grzałki też daje radę w zimie. Odpal, zobacz jak się zbiera lod I czy ma szansę na zablokowanie wentylatora. Sam wymiennik się obladza a potem rozmraża automatycznie i wtedy leci woda na tacę, może się zrobic lód a może i nie.
Tak jak poprzednicy napisali.
Grzać mozesz, ale faktycznie bywały takie przypadki ze klima nie dala rady z odprowadzeniem wody i zamarzała taca. Raczej rzadkość.

Na razie obserwuj... czy wylewa sie vo jakiś czas.
I nie panikuj jak całą będzie w szronie.
Każda klima po ok 45min, wchodzi w defrost, czyli sama się romraża.

Ja podobnym auxem, co Ty grzeje sobie mieszkanie tyle że okazjonalnie i nigdy nie widzialem nic niepokojacego na agregacie.
@hipodrom: taca ociekowa jest pod jednostką zewnętrzną, aby nie było lodowiska pod ...

ale sprawność grzania podstawowego modelu jest taka, że jak spadnie poniżej 5 st temperatura, to będzie leciało zimne powietrze. Tak więc w tych okolicach odpuść już grzanie klimą.

Jak owiniesz kablem, bilans energetyczny wyjdzie jeszcze gorzej ;)
@hipodrom: grzać i obserwować xd takie bez grzałek dają radę, problem zaczyna się tak przy minus 5. Jak masz możliwość to wypnij wylewki z jednostki zew żeby odpływ był jak najwiekszy. Po jakimś czasie sprawdź czy nie narasta lód od dołu tacy ociekowej