Wpis z mikrobloga

Dobra, bo ktoś mi ostatnio namieszał w głowie :)

Wjazd na autostradę. Pas rozbiegowy. Przede mną jedzie auto (na rysunku ciężarówka). Gdzieś w 1/3 pasa ładuje się już na prawy pas autostrady, z prędkością +/- 80km/h. Wiadomo, że im szybciej i sprawniej się tam wjedzie, tym bezpieczniej, więc wyprzedzam go pasem rozbiegowym (jadąc do jego końca) tak by złapać te 120 km/h i płynnie wjechać.
Popełniam wykroczenie wyprzedzając go z prawej?
Większe niebezpieczeństwo byłoby raczej, gdybym dostosowała się do jego prędkości nie?

#motoryzacja
Pobierz ewataewa - Dobra, bo ktoś mi ostatnio namieszał w głowie :)

Wjazd na autostradę. Pas...
źródło: wykopuczy
  • 19
@ewataewa:

Tylko zawsze uważaj, czy ktoś wyprzedzający ciężarówkę nie wraca na prawy pas akurat w miejscu gdzie Ty na niego wjeżdżasz - zjazd z pasa rozbiegowego to włączanie się do ruchu.
zjazd z pasa rozbiegowego to włączanie się do ruchu.


@Jin: nie, do ruchu to się włączył jak wyjeżdżał z garażu, później już był cały czas w ruchu

przy takiej równoczesnej zmianie pasa to OP bezie miał pierwszeństwo bo jest po prawej stronie zmieniającego z lewego na prawy
@ewataewa: Osobiście wybrałbym opcję schowania się za ciężarówką. Tym bardziej, gdy zasłania ona dosyć spory obszar przed sobą. Przykład 1 z wielu. Nigdy nie wiesz, czy jakiś kretyn nie wbije się przed nią żeby ją wyhamować bo się wtryniła mu przed maskę, a wtedy albo musisz jechać dalej awaryjnym (zawsze jest tam masa śmieci) albo nagłe hamowanko. Sytuacja hipotetyczna, ale możliwa, tak jak wiele innych.
A co, chcesz powiedzieć, że ty sobie siadasz czasem wieczorem i studiujesz kodeks?


@sruba_m3:
W większości tylko te które się zmieniły, inne (dotyczące pojazdów, którymi się poruszam i tras, które wybieram) znam.
Posiadanie prawa jazdy to nie jest zakuć, zdać, zapomnieć.
Polecam usiąść sobie wieczorem i poczytać. Może nie za ciekawe, ale potrafi uratować życie lub zdrowie.
Użytkownicy ruchu drogowego mają prawo ufać, że wszyscy je znają i się do nich
@brass

Wyprzedzanie z prawej jest dozwolone na drogach dwujezdniowych o przynajmniej 3 pasach wyznaczonych w każdym kierunku w terenie niezabudowanym lub 2 pasach w zabudowanym.

Wy czytacie czasami przepisy, czy jeździcie na czuja?

W Polsce można na autostradach zawsze wyprzedzać z prawej strony, chyba że znaki mówią inaczej.

Art. 24 ust. 10 pkt. 1 PoRD.

Nie pouczaj takimi ironicznymi tekstami innych gdy sam do końca nie znasz przepisów bo tylko na głupka
W Polsce można na autostradach zawsze wyprzedzać z prawej strony, chyba że znaki mówią inaczej.


Art. 24 ust. 10 pkt. 1 PoRD.


@Krupier:
Definicję autostrady znasz?
@brass: tak, znam. W Polsce można na autostradach zawsze wyprzedzać z prawej strony, chyba że znaki mówią inaczej.

Więc jeszcze raz - zachowaj sobie kiepskie ironie dla siebie i nie pouczaj innych w kwestiach, o których nie masz pojęcia. Bo trochę żałośnie wypadłeś polecając koledze @sruba_m3 poczytanie przepisów wieczorami. Najpierw zacznij od siebie.
tak, znam


@Krupier:
I w jaki konkretnie sposób definicja autostrady rozmija się z tym co napisałem? Bo jak rozumiem sugerujesz, że coś co napisałem jest nieprawdą? Masz jakieś argumenty poza przeklejaniem tekstu bez zrozumienia i wycieczkami osobistymi?
@brass: brak zrozumienia zarzuca mi gość nie rozumiejący przepisów, co do których poucza innych by je rozumieli, o ironio.

Napisałeś po prostu bzdurę. Polskie prawo o ruchu drogowym daje możliwość wyprzedzania z prawej strony na każdej jezdni jednokierunkowej z określonymi pasami ruchu. Zawsze, bez wyjątków co do terenu zabudowanego czy niezabudowanego. A więc na autostradach i drogach ekspresowych także ponieważ jadąc po autostradzie poruszasz się jezdnią jednokierunkową.

Trzy pasy wymagane są
Napisałeś po prostu bzdurę


@Krupier:
Nie tyle ja napisałem bzdurę, ile ty rozdmuchuejesz to to rangi bzdury. Droga dwujezdniowa posiada dwie jezdnie jednokierunkowe, na których w myśl przepisów dopuszczalne jest wyprzedzanie z prawej strony. Warunek z pasami, może nietrafiony, ale w tym przypadku kompletnie bez znaczenia, bo pasów jest znacznie więcej.
Nie tyle ja napisałem bzdurę, ile ty rozdmuchuejesz to to rangi bzdury. Droga dwujezdniowa posiada dwie jezdnie jednokierunkowe, na których w myśl przepisów dopuszczalne jest wyprzedzanie z prawej strony.


@brass: no nie, wcale nie napisałeś bzdury sugerującej, że w Polsce na autostradach by wyprzedzać z prawej strony wymagane są 3 pasy poza terenem zabudowanym, wcale.

Warunek z pasami, może nietrafiony, ale w tym przypadku kompletnie bez znaczenia, bo pasów jest znacznie