Wpis z mikrobloga

Jaki rozmiar ramy? Ok, wiem, że to temat rzeka ale... oczywiście jestem na granicy rozmiarów (173 cm here) i według tabelek producentów jestem gdzieś między rozmiarem 54 i 52, czy tam M i S (a nawet XS) jak kto woli. Ze wzrostu i przekroku po przeliczeniu wychodzi mi ok 53 cm rury TT, jednak teoria swoje, praktyka swoje, a sprzedawcy w sklepach w zasadzie mówią w każdym przypadku inaczej ale z naciskiem na to, co jest w tabeli producenta (czyt. bierz Pan 54), także sam już mam mętlik w głowie. Trochę słabo pójść do sklepu i wydać kilka k na za duży lub za mały rower. W teorii jestem nastawiony na kupno ramy mniejszej, bo obecnie mam 54 i mostek 80 mm, więc rozsądek podpowiada niby ramę mniejszą ale jak już przymierzałem się w sklepie i mierzyłem oba rozmiary tej samej szosy, to już nie było to takie oczywiste. Rozmiar 52 wydaje się naprawdę mocno zwarty i nerwowy w prowadzeniu, w dodatku był z węższą kierownicą 400 mm, której do tej pory nigdy nie miałem, 54'ka jest mniej więcej taka sama, jak to co mam obecnie, niby ok ale wiem, że mostek prędzej czy później pewnie skrócę... Ktoś miał podobne dylematy? ( ͡° ͜ʖ ͡°) #rower #szosa
  • 17
@hornat89: serio ciężki temat. Ja kupiłem Canyona według ich kalkulatora bo każdy polecał i w sumie z tabeli też wychodziło, że S (175 here) ale rower z mostkiem jest imo za długi o ten 1 czy 2 cm i ręce zamiast na klamkach trzymam zaraz na tym wypłaszczeniu gdzie zaczyna się guma od klamek. Może jeszcze mało nim pojeździłem i jakoś się ułożę (pierwsza szosa) albo zmienię 90 mm mostek na
@hornat89
jak piszesz, temat rzeka. Odpowiedz sobie na pytanie co chcesz na tej szosie robić. Jak chcesz iść w endurance to rozmiar więcej, jak race to rozmiar mniej. Sporo możesz regulować mostkiem i sztycą, natomiast ramy nie utniesz.
@hornat89: Jaką masz długość nogi? Bo u mnie wzrost 178cm wskazuje od razu na M (53/54), ale przekrok mam 88cm i spokojnie bym mógł brać większy rozmiar zmniejszając mostek idąc w typowe aero.
@hornat89: Producent opierajac sie na standardach budowy ram szosowych przewiduje w ktorym miejscu ma byc kolano w stosunku do suportu wiec kupujac zbyt duza lub zbyt mala rame byc moze nie nadrobimy tego siodelkiem, sztyca, kiera, mostkiem... wiec lepiej dokladnie sprawdzic i pomierzyc geometrie jak masz do czego porownac, a ty chyba masz inny rower.
Albo to olac ale nie przesadzac w skakaniu z rozmiarami o ile nie ma do tego
@hornat89: ja, 174 wzrost/83 przekrok.
Kupiłem speca 54 bo tak mi wychodziło z kalkulatorów. Ale jest ciut przy duży.
Potem kupiłem 52 ramę z chin i już lepiej mi siedzi.
Jak chcesz to podeślę wymiary ram.
Teraz brałbym 52 lub mniejszy...
Dużo zależy też od tego jak jesteś rozciągnięty.
Jak chcesz iść w endurance to rozmiar więcej


@roadjoker: Po co wieksza, endurance ma geometrie do endurance, po co ja wydluzac jak nie ma to byc wyscigowka?

małą tzn jaką na jaki wzrost?


@hornat89: Masz rower to wiesz czy jest dobry czy nie i w jakim isc kierunku. Jak mniejszy to rama staje sie bardziej agresywna bo glowka jest krotsza i kiera tez a zasieg twoich ramion sie przeciez nie
@4x80: no właśnie niby wiem, że powinienem iść w kierunku mniejszej ramy ale kiedy człowiek widzi, że zjeżdża nawet o dwa rozmiary w stosunku do tego, co producent aktualnie w rozmiarówkach zaleca, to już nie jest taki pewien. Przymiarka w sklepie miarodajna w zasadzie też nie jest, także stąd pytanie o wasze doświadczenia.
@micelangeloB

Po co wieksza, endurance ma geometrie do endurance, po co ja wydluzac jak nie ma to byc wyscigowka?


Rozmiar to nie tylko długość. nie każdy chce jeździć z kierownicą 25cm niżej siodła a kierownica na 50mm dystansach wygląda średnio.
Rozmiar to nie tylko długość. nie każdy chce jeździć z kierownicą 25cm niżej siodła a kierownica na 50mm dystansach wygląda średnio.


@roadjoker: Wiec ponawiam pytanie, po co z wysokiej pozycji na endurance robic niska jak na szosie co da wlasnie wiekszy rozmiar endurance?

no właśnie niby wiem


@hornat89: Po prostu porownaj obrazek z wymiarami geometrii roweru co masz do nowego. Nawet masz do tego program, wklep modele i jak na