Wpis z mikrobloga

W Polsce ostatnio była dyskusja na temat laptopów do szkół. Dla kontrastu pokaże jak to działa w UK.

Kazdy w klasie 3 dostał chromebooka. Dodatkowo dział IT wspiera sprzęt. Jak dzieciak zabije ekran to naprawiają za bodajże 60 funtów. Tak samo z baterią i zasilaczem. Czyli jest wsparcie sprzętu po kosztach części.

Sam sprzęt ma wgrany soft który każdorazowo wymaga logowania. Po ukończeniu szkoły laptop zostaje u ucznia a konieczność logowania zostaje zdjęta.

Na laptopie działa normalnie internet typu YouTube czy strony www.

Do nauki jest dedykowana strona szkoły na której sa materiały do nauki.

Rozwiązanie to ma swoje wady, trzeba sie logować za każdym razem wpisując cały login i hasło. Przydał by sie jakiś pin.

Materiały sa ograniczone ale cały czas nad tym pracują i rozwijaja. Książek mój syn nie ma wcale. Nosi tylko laptop. Reszta materiałów jest w szkole albo na laptopie.

Moim zdaniem sprzęt jaki dostają uczniowie jest drugorzędny. Ważna jest platforma i środki na jej rozwijanie. Docelowo wszystko co potrzebne dla ucznia winno być na platformie.

Pare zdjęć poglądowych
#ciekawostki #uk #szkola #polska #technologia
Pobierz mleko3-2procent - W Polsce ostatnio była dyskusja na temat laptopów do szkół. Dla kon...
źródło: PXL_20230205_133623243
  • 21
@mleko3-2procent: U mnie są iPady. Reszta podobnie tyle, że po zakończeniu nie dostają ich za darmo ale można wykupić za jakąś tam niską cenę i sobie zostawić. Książek czy zeszytów ćwiczeń do używania w domu nie było nawet przed wprowadzeniem tych pomocy szkolnych.
@L3gion: książki można było kupić używane. I nie hejtuję tutaj tego systemu, ale posłanie dziecka do szkoły w uk to są absurdalne pieniądze niestety.
@missioncritical: Sugerujesz, ze w UK szkola pisze platforme? Kazda szkola decyduje jaka chce i kupuje licencje do niej. Do tego jak juz ktos wczesniej napisal, inne szkoly maja ipady, laptopy na windowsie itd. To szkola decyduje co robi, wiec w Polsce jak to zrobia z gory, to bedzie taniej i wieksze pole do popisu.
@mleko3-2procent: A ja jestem ciekawy jak bardzo dbają o higienę wzroku. Zauważam że coraz więcej siedzimy przed ekranami a temat wzroku jak leżał tak leży (przynajmniej w Polsce). Mają jakieś materiały dotyczące dbania o tą kwestię? Przydały by się jakieś zajęcia bądź chociaż artykuły/poradniki dotyczące higieny wzorku, informacji na temat niebieskiego światła czy jak ważne jest zbilansowanie siedzenia przed ekranami. Sam już wiem że lepiej wcześniej edukować na ten temat niż
Sugerujesz, ze w UK szkola pisze platforme? Kazda szkola decyduje jaka chce i kupuje licencje do niej. Do tego jak juz ktos wczesniej napisal, inne szkoly maja ipady, laptopy na windowsie itd. To szkola decyduje co robi, wiec w Polsce jak to zrobia z gory, to bedzie taniej i wieksze pole do popisu.


@Voltix: sugeruję, że nikt nic nie zrobi poza zakupem sprzętu. Sprzęt jest kiełbasą wyborczą. No i jak pokazują
@Voltix: no i fajnie szkoły wybierają platformy, jest konkurencja i platformy sie rozwijaja. Dookoła szkolnictwa jest mnóstwo platform - do tzw wywiadówek, do komunikacji i nauki bezpośredniej dla rodziców jak i dla dzieciaków. A jakie aa konkretne deale i koszta dla szkół to nie wiem. Ostatecznie i tak podatnik płaci.

I fajnie gdyby w Polsce powstała nawet państwowa platforma chociaż zdaje się prywatne tam gdzie działa konkurencja tez mają swoje plusy.