Wpis z mikrobloga

Wykup samochodu z leasingu na cele prywatne. Oczywiście Polski Ład namieszał i znowu pod górkę... Chcę wykupić samochód i sprzedać za pół roku bez płacenia podatku. Wiem, że trzeba zrobić darowiznę w grupie 0, tylko nigdzie nie jest napisane czy jest jakiś czas na to. Można to zrobić od razu po wykupie? Trzeba u notariusza (bo w skarbówce się dowiedziałem, że żadna umowa im nie potrzebna tylko formularz od obdarowanego)?

#leasing #finanse #dzialalnoscgospodarcza
  • 8
Przy darowiźnie? Jak wykupujesz wcześniej na cele prywatne to nie odliczasz faktury i jesteś ten VAT na minusie.


@Peter_Mountain: Przez Vat na minusie masz na myśli ten z ostatniej faktury wykupowej? Nawet jeśli wynosiła 15?
Tak. Niestety nie ma "dobrej" opcji - albo tracisz na VAT i możesz sprzedać samochód za 6 miesięcy


@Peter_Mountain: nie no. Przy wykupie 1% ta opcja jest jedyną słuszną. Chciałem tylko dopytać, bo miałem mgliste wrażenie, że ukrócili te procedurę.
@Peter_Mountain: Jaki VAT tracisz? Tracisz 1% (chyba, że masz wyższy wykup) * 23% VAT, u mnie to 150zł :)
Dostajesz fakturę na firmę, nie księgujesz jej (więc tracisz ten vat) i dzięki temu unikasz płacenia VAT. Potem jak sprzedasz do 6 lat to płacisz PIT (na ryczałcie 3%) albo dajesz w darowiźnie i nie płacisz po pół roku od darowizny. @OptiFinance możecie potwierdzić :)?