Wpis z mikrobloga

Kto z was chce podnieść swój ranking szachowy o 100 punktów? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Czytam właśnie książkę szachową Wiktora Korcznoja (wielokrotny pretendent, dwa razy grał mecz o mistrzostwo świata w 1978 i 81 roku) "Praktyka końcówek wieżowych" w której obiecuje on że "każdy kto uważnie przestudiuje jego książkę" podniesie swój ranking Elo(dotyczy to tylko tych którzy już mają ranking FIDE ( ͡° ͜ʖ ͡°)) o sto punktów, albo nawet więcej.
#chess
Książka ma 99 stron i poświęcona jest końcówkom wieżowym, które powstały wyłącznie w jego partiach (poza początkowym ABC końcówek wieżowych). Partiach granych w czasach gdy, po 5 godzinach gry partie odkładano (w meczach na następny dzień, albo specjalny dzień dogrywek w turniejach) i dogrywano tempem 1 godzina na 16 posunięć (prawie 4 minuty na jeden ruch - dziś increment 30 sekund hehehe)

W książce znajduje się analiza końcówki z 31(!) partii meczu o mistrzostwo świata z Anatolijem Karpowem w roku 1978 w Baguio na Filipinach (pozycja początkowa na załączonym obrazku - ruch białych). meczu granego do 6 wygranych partii.

Końcówkę tę (po nocnej analizie i dogrywce następnego dnia) wygrał Korcznoj po 25 ruchach (pozycja powstała po 46 ruchu w partii - w ruchu 71 Karpow się poddał).
Po 20 latach pisząc swoją książkę ("Practical Rook Endgames") był przekonany, ze odłożona pozycja jest remisowa (właśnie czytam jego analizy).
Piszący kilka lat później, swoją książkę mi.in o Korcznoju - Garry Kasparow podaje swoje analizy tej końcówki i partii, twierdząc że w pozycji na obrazku jest wygrana białych.

A teraz pytanie:
Ile stron, poświęcił w książce Korcznoj analizie tej końcówki?
Hans_Kropson - Kto z was chce podnieść swój ranking szachowy  o 100 punktów? ( ͡° ͜ʖ ...

źródło: Korchnoi-Karpov 1978

Pobierz

Ile stron, poświęcił w książce Korcznoj analizie tej końcówki?

  • 2 strony 23.1% (3)
  • 5 stron 7.7% (1)
  • 7 stron 0% (0)
  • 21 stron 69.2% (9)

Oddanych głosów: 13