Wpis z mikrobloga

Co tam knujecie kacapuchy?

Z okazji rocznicy Stalingradu chciałbym przypomnieć dzięki komu mieliście jakiekolwiek szanse z Niemcami:

USA wysłały ruskim m.in.
400 000 samochodów
12 000 pojazdów opancerzonych i czołgów
12 000 samolotów
5 mln ton żywności

Brytyjczycy wysłali ruskim:
5000 czołgów
7000 samolotów
27 okrętów

Dla rozwiania wątpliwości w temacie tego czym są powyższe liczby - Niemcy w czasie ataku na ruskich dysponowali 4000 czołgów i 3000 samolotów :D Ale to RUSKA POTĘGA pokonała nazistów :D

Teraz mamy nowy lend lease na linii Korea-Rosja :D

#wojna #ukraina #rosja
  • 40
@alfaiomega1: Significant numbers of British Churchill, Matilda and Valentine tanks were shipped to the USSR.[72]


Between June 1941 and May 1945, Britain delivered to the USSR:


3,000+ Hurricane aircraft

4,000+ other aircraft

27 naval vessels

5,218 tanks (including 1,380 Valentines from Canada)

5,000+ anti-tank guns

4,020 ambulances and trucks

323 machinery trucks (mobile vehicle workshops equipped with generators and all the welding and power tools required to perform heavy servicing)

1,212
@Grzesiok wrzucane sa wciaz te dane i sa one niesamowite. ale bardziej mnie interesuje, jaki procent czolgow byl z lend lease? jaki procent samochodow? jaki procent samolotow? bo ja nigdy nie widzialem zdjecia amerykanskiego czolgu na froncie wschodnim???? a moze amerykanie t34 montowali? chyba nie
@gharman: Dodajmy, też że 84% tego sprzętu doszło do ZSRR od 1943 czyli już po bitwie Stalingradzkiej (przełomowym momencie wojny). Ponad połowa tego sprzętu przyszła w latach 1944-1945. Paradoksalnie to ten sprzęt głównie przyspieszył Sowiecką kontrofensywnę i mogło to zmniejszyć szansę Polski na bycie odbitym przez Aliantów a nie ZSRR.
@gharman: Kwestia też rosyjskiej propagandy, generalnie zarówno na zachodzie i na wschodzie, to co się nagrywało i fotografowało przechodziło ścisła kontrolę. Ogólnie Ruscy unikali nagrywania shermanow oraz amerykańskich transporterów opancerzonych (nie pamiętam nazwy) oraz ichniejszych ckmow, których jest dość sporo.

Polecam chociażby filmik użytkownika Mauzer, "Spring 45 Poland", nie wiem skąd facet bierze te filmy, bo ma dużo materiałów, które widzę pierwszy raz w ogóle i tam ten amerykański sprzęt na
bo ja nigdy nie widzialem zdjecia amerykanskiego czolgu na froncie wschodnim????


@gharman: Głupi jesteś czy udajesz? Są tysiące zdjęć amerykańskich i brytyjskich czołgów, samolotów i ciężarówek na froncie wschodnim. https://tankhistoria.com/wwii/emcha/

A ruscy specjalnie o tym nie mówią i udają że ich nie było, bo jak to imperialiści im pomogli. A bez nich, jedzenia i ubrań z zachodu wasz ukochany sajuz zwyczajnie upadł by na ryj.
wiec tak usa pomoglo, ale czy to zadecydowalo o wojnie to nie potrafie powiedziec


@gharman: @mackbig Czołgi czołgami, ale gdzie wyczytałem, że tak naprawdę na początku ZSRR pomogły podstawowe rzeczy w dostawie Lend Lease- typu kable telefoniczne czy paliwo lotnicze. Teoretycznie ZSRR z zasobami mógłby je wyprodukować, ale produkcja była bardzo mała, a takie kable zaważyły o komunikacji na froncie, która na początku u Rosjan praktycznie nie istniała i dawali się
@mackbig: ehhh gdyby test programu manhattan odbył sie 2 tygodnie wcześniej to usa nie potrzebowałoby już ruskich do pomocy z Japonią i układ w Jałcie by wyglądał zupełnie inaczej...
Czołgi czołgami, ale gdzie wyczytałem, że tak naprawdę na początku ZSRR pomogły podstawowe rzeczy w dostawie Lend Lease- typu kable telefoniczne czy paliwo lotnicze. Teoretycznie ZSRR z zasobami mógłby je wyprodukować, ale produkcja była bardzo mała, a takie kable zaważyły o komunikacji na froncie, która na początku u Rosjan praktycznie nie istniała i dawali się okrążać.


@djtartini1: Problem ZSRR był taki że mimo ogromnej przewagi w sprzęcie większość armii czerwonej zostało
@Jabby:

Błota, kiepskiej logistyki Niemiec, ogromnego terytorium i mroźnej zimy. To pomogło w znaczący sposób przetrwać 1941 i 42.Od 1943 to już LL im pomagał.


Czyli podsumowując: gdyby wojna odbywała się gdzie indziej, przeciwnik byłby lepszy i nie mieli sojuszników to by przegrali wojnę. Trudno nie zgodzić się z tą analizą. Mogłoby tak faktycznie być.
@Grzesiok
Nie zapominajmy o tym, że w międzyczasie alianci #!$%@? Niemcom i ich sojusznikom przemysł zbrojeniowy, cywilny, fabryki paliw a nawet całe miasta. W pewnym momencie Niemcy byli zmuszeni do produkcji dział przeciwlotniczych przeciwko alianckim samolotom kosztem produkcji dział przeciw sowieckim czołgom.