Wpis z mikrobloga

Czesc,

Planuje zdac w ciagu 2 tygodni #ckad i material mam juz raczej opanowany, ale zaczalem czytac na reddicie, ze wiekszym - o ile nie glownym problemem jest platforma, a najwiekszym weryfikacja tozsamosci przez proktora.

Mam pytania do osob udzielajacych sie na tagu i ktore juz zdaly/planuja certy @Shumitu @yale @annotate @daniel18122 @r0bs0n12 @rudy_defekacjusz @Gennwat

1. Lepiej uzywac internetu po kablu, zamiast Wi Fi?

2. Najwazniejsze - mam kamere zewnetrzna Logitech C270 i niby to HD oraz niby widac imie i nazwisko na dowodzie, ale daty juz nie. Napiszcie jakich kamerek uzywaliscie, to kupie specjalnie pod to. Nie chce oblac egzaminu za grube dolary, czy marnowac godzine tylko dlatego, ze platforma jest do kitu.

3. Jesli mam okno z boku i widac je w kamerze, to odpada, bede musial przesunac biurko?

Bylbym bardzo wdzieczny za pomoc!

#kubernetes #cka #cks #devops
  • 14
1. oczywiście, że kabel

2. pożyczyłem od kumpla te kamere i generalnie na jakiejś windowsowej aplikacji aparat wszystko wyglądało dobrze i wyraźnie ale jak odpaliłem ten ich gówno program i w nim musiałem zeskanować swój dowód to już pojawiły się lekkie problemy z widocznością ale pokombinowałem trochę ze światłem i kątem dowodu osobistego i było git. generalnie miałem 5 egzaminów z certów już zdalnie i chyba nigdy nie trafiłem na jakiegoś proktora,
@wcaleniepchamsiewmultikonto:
Ad1. Lepiej oczywiście kabel ale IMHO nie ma to związku z problemem dotyczącym platformy. Miałem problem i na wifi i na kablu. Ja niestety miałem przy obu podejściach problem z platformą. Co udało mi się zauważyc problem pojawiał się gdy gineły pakiety wysyłane do psionline.com - zapuść sobie pinga na dłuższy czas i obserwuj. Jestem prawie pewny, że problem to pewna kombinacja dostawcy internetowego/lokalizacji a sama platforma po prostu ma
@wcaleniepchamsiewmultikonto:
Korzystałem z wifi, z samym połączeniem problemów nie miałem.
Korzystałem z kamerki w laptopie, nie bawiłem się w zewnętrzne, jakość była wystarczająca.
Ja mam okno za biurkiem i obok biurka, proctorowi to nie przeszkadzało. Z drugiej strony mam telewizor, zasłoniłem go kocem. Trzeba było też zdjąć z biurka wszystko niezwiązane z egzaminem pokroju podkładki itd.
Sama nowa platforma jest zdecydowanie krokiem w tył, względem ich poprzedniej platformy, ale wyboru za
@Gennwat: ok czyli mimo, ze litery nie sa bardzo wyrazne, to powinno przejsc? Sprawdzalem w Cheese i wedlug mnie jest ok. Zalatwie kabel, zeby nie bylo. Nie mam nic na scianach za soba ani przed. Zastanawia mnie to okno, ale jak inni pisza to tez chyba nie problem.
@yale Mam straty pakietow, ale rzedu 10% i to tez nie caly czas. Bardziej latencja mnie zastanawia, 200 ms. Mam monitor 27 cali
@wcaleniepchamsiewmultikonto: well, jakby nie patrzeć za plecami okna nie mam, ale mam za laptopem ;p.
Co do 14 cali, miałem już wprawę po CKA, także CKAD to nie był już najmniejszy problem, ale gdybym podchodził do tych certów teraz, wiedząc jak wygląda ta platforma, wybrałbym jednak większy monitor ;p.
Z jakiś ich dziwnych wymysłów to chyba podczas CKA kazali mi pokazać z dwa razy nadgarstki i dłonie, czy czasem jakieś ściągi
@wcaleniepchamsiewmultikonto: W moim przypadku miałem problem z weryfikacją daty ważności dowodu. Zdawałem cka i cks. Na pierwszym egzaminie proktor zaproponował żebym powiększył ją przez szklankę z wodą, na drugim to ja zaproponowałem takie rozwiązanie proktorowi bo ewidentnie nie miał pomysłu jak rozwiązać problem.
Imho uważam że nowa platforma to krok w tył. Raz wywalił mi się securebrowser i musiałem łączyć się od nowa. Poza tym nie chciał się uruchomić na linuxie,
@Gennwat: @yale @Shumitu @r0bs0n12

Chcialem dopytac jeszcze jedno - lepiej nastawic sie na szukanie rzeczy poprzez kubectl explain --recursive | less czy moze glownie dokumentacja?

Osobiscie preferuje ker XX | less ale nie ma ego dla ingress czy netpol, wiec zastanawia mnie czy jesli nie bede pewien, to czy bedzie czas to znalezc w dokumentacji. Doczytalem, ze dokumentacja dopisuje spacje, wiec warto dodac oprocz
number, expandtab, tabstop=2, shiftwidth do vim takze
@wcaleniepchamsiewmultikonto: w CKAD raczej nie będzie zbytnio potrzeby korzystać z explaina, wbrew pozorom jest to dosyć prosty egzamin.
Tak jak @Genwat wspomniał, musisz głównie ogarniać jak tworzyć efektywnie zasoby w sposób imperatywny przez kubectl run/create, załatwia to 99% przypadków.
Polityk sieciowych na CKAD nie tworzysz od zera. Z rzeczy, które warto żebyś pamiętał to na pewno warto zapamiętać jak podpiąć PVC do poda.
@wcaleniepchamsiewmultikonto: o ile w pracy używam kubectl explain tak na egzaminie nie pamiętam, żebym potrzebował. Przeważnie kopiowałem yaml-e z dokumentacji do później modyfikacji.

Ja używałem nano i jako pierwsza rzecz poza skrótami odnośnie polecenia kubectl, ustawiłem sobie edytor (set tabsize 2, set tabstospaces) i oczywiście export KUBE_EDITOR=nano. Ja po prostu nienawidzę vim-a :P
Potrenuj sobie na killer.sh. Niestety nie można korzystać z jakiś zakładek, skryptów itp. IMHO powinna być możliwość przesłania
@wcaleniepchamsiewmultikonto: Ostatnio pisałem i nie zdałem, przez problemy techniczne. Ich nowa bezpieczna przeglądarka PSI, w której piszesz egzamin to tragedia. Scrollowanie dokumetntacji jest praktycznie niemozliwe, przynajmniej w moim wypadku. Miałem też problem z terminalem. Ciął, nie mogłem przejść do 1 linijki komendy używając strzałki w bok itp, itd. Na reddicie sporo narzekań na te problemy. Myślę, że żeby to zdać trzeba mieć farta żeby nie mieć problemów technicznych. W egzaminach od