Wpis z mikrobloga

Uwaga test!

Kolejny wrzutka nadrabiająca zaległości z zamków i pałaców które wrzucałem na moim instagramie. Następne raczej już będą premierowe.

Pierwszy zamek, który był bazą do późniejszej przebudowy Pałacu, powstał już w roku 1558, kiedy to ówczesny właściciel okolicznych ziem, postanowił wybudować swoją siedzibę. Następnie został on siedziba rodową kolejnych właścicieli Jelcza czyli rodu von Saurma-Jeltsch. (Pierwotnie mieli oni swoją siedzibę w okolicy dzisiejszego starorzecza odry na obrzeżach miasta, znajdują się tam ruiny które również trafią do mojej serii o zamkach i pałacach historycznego Śląska.)

Po wojnie pałac wykorzystywany był przez rolniczą placówkę Państwowej Akademii Nauk – Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa. Niestety charakter wnętrz został całkowicie zatracony i obecnie dominuje tam kiczowaty PRL, obstawiam że o ile sam pałac nie ucierpiał z zewnątrz w trakcie wojennej zawieruchy, same wnętrza mogły zostać rozszabrowane i zniszczone, stąd też późniejsza ich odbudowa w duchu socjalizmu.

Obecnie pałac jest siedzibą Miasta i Gminy. Jak widać na załączonych zdjęciach przeszedł on kilka lat temu gruntowny remont w którym odrestaurowano zewnętrzy wygląd Pałacu. Sukcesywnie restaurowany jest również otaczający go Park. Zabytkowy Folwark sąsiadujący z Pałacem, znajduje się w rękach prywatnych, a obecny właściciel chce nadać mu dawny blask i rozpoczął prace renowacyjne.

Poniżej i w komentarzach prezentuje zdjęcia. Te której pokazują stan faktyczny są moje, te z historycznym wyglądem pałacu zapożyczyłem ze strony parki.org.pl

Zdjęcia z początku XX w.: Opolska Biblioteka Cyfrowa (obc.opole.pl)

#drony #fotografia #historia #ciekawostki #podroze
Pobierz k.....y - Uwaga test!

Kolejny wrzutka nadrabiająca zaległości z zamków i pałaców któ...
źródło: dji_fly_20221013_132612_751_1665660393493_photo_optimized
  • 9
@pawlik90: niestety test wypadł negatywnie i z racji na znikome zainteresowanie raczej nie będę postowac na wykop. Zostaje na innym portalu mimo że tam też spadło zainteresowanie to jest lepiej jak tutaj niestety :/ nwm przemyśle to jeszcze, jak chcesz i następny post bym wrzucał to mogę cię zawołać
@kolej_na_drony: powiem Ci, że mirko to generator liczb losowych. Wrzuciłem tu kilkadziesiąt zdjęć, te co mi się podobały dostawały 5 plusów, a te co w życiu bym nie powiedział, że się spodobają dostały 50, a rekord to ponad 200. Tak samo shorty na yt, jak wpadniesz w algorytm to dostaniesz 100-1000-2000 obejrzeń w godzinę, a jak nie to tylko mama obejrzy Twój film. ;)