Wpis z mikrobloga

Hej.
Szukam mieszkania gdzieś pod którymś z miast wojewódzkich. Ranking otwierają okolice Skawiny, Wieliczki pod Krakowem potem są okolice Poznania.

Biorę po uwagę tak naprawdę dwie sprawy - rynek pracy, bliskość gór(dlatego wygrywa Kraków) i możliwość wyleżenia się nad wodą w upalne dni dlatego mam takie dziwne pytanie :). Czy w okolicach Krakowa ale raczej sprawa dotyczy Raby na odcinku od tamy w Dobczycach do Gdowa są miejsca gdzie można w czasie upałów latem na dziko wskoczyć i popływać? Czy ta rzeka na tym odcinku ma głębokość min do klatki piersiowej i niebyt szybki prąd?

Czy poznańskie jeziora pozwalają na to o czym piszę powyżej?

#krakow #wieliczka #malopolska #mieszkanie #mieszkaniedewe
#pytanie #wielkopolska #poznan
  • 13
Nie wiem, ale sie wypowiem - w Krakowie masz np. Bagry i innych normalnie przystosowanych i darmowych miejsc gdzie mozna popływać w lecie + jest tez ratownik jakby co :).
@drzewostan: ogólnie to wielkopolska jeziorami stoi i dookoła Poznania są dziesiątki zbiorników, na pewno znalazłbyś taki jaki ci pasuje. W małopolsce mamy z tym problem - popularne kąpieliska w okolicach Krakowa w okresie letnim są drogie i bardzo zatłoczone, bo jest ich po prostu mało.

Co do Raby - pewnie znajdzie się tam miejsce nawet z kawałkiem kamienistej plaży, ale jakość wody może być bardzo różna. W dodatku jej poziom w
Stan wody w Rabie jest raczej średni. Poza tym ostatnimi czasy poziom wody mocno spadł i w wielu miejscach to się najwyżej zamoczysz do pasa, ale miejsc gdzie można dojechać i usiąść sobie na kamyczkach nad wodą jest trochę. Co do rzek, to chyba już lepiej Dunajec wypada, ale i odległość z Krakowa będziesz mieć wiekszą.
Nat jeziorkami/zalewami zazwyczaj w sezonie jest tłoczno, ale też się znajdzie kilka miejsc po różnych stronach
@karokrakow:

Widzisz, pochodzę z nowosądeckiego no i właśnie na Dunajcu miałem kilka takich miejsc. Ale jednak tak na całe życie dobrze jest mieć pod ręką miasto wojewódzkie choć mieszkać wolę w powiecie.

@wyznacznikmacierzy

Piszesz, że jakość wody może być różna. Ale zbiornik w Dobczycach to ujęcie wody pitnej dla Krakowa więc ta rzeka nie może być jakimś ściekiem?
@drzewostan: na zbiorniku w Dobczycach masz zakaz kąpieli + woda pitną jest uzdatniana, a mimo to możesz przeczytać w poniższym artykule że ogólny stan wody jest niezaciekawy.

https://swiatoze.pl/zanieczyszczenie-raby-woda-wyglada-jak-bagno-to-zla-wiadomosc-dla-mieszkancow-krakowa/

Poza tym pisałeś o odcinku Raby od Dobczyc do Gdowa, a to już za zbiornikiem.
To co pisze, to też moja obserwacja - parę lat temu brzegi zostały mocno wyregulowane, a w ostatnim czasie poziom wody był bardzo niski. Ja jeżdże na "plaże"
@drzewostan na Skawine nawet nie patrz, to nie jest dobre miejsce do życia ( ͡º ͜ʖ͡º) za to polecam z całego serca Wieliczkę lub trochę dalej Niepołomice, bliskosć Puszczy i generalnie urokliwe miasteczko
@drzewostan: Od Dobczyc do Gdowa (i dalej) po obu stronach prowadzi droga. Wspaniałe miejsce z kilkoma miejscami na poplażowanie na dziko, spacery itd. Jedno z moich bardziej ulubionych miejsc blisko Krakowa.


Czy ta rzeka na tym odcinku ma głębokość min do klatki piersiowej i niebyt szybki prąd?

Niestety nie. Stojąc trudno jajka zamoczyć a prąd jest raczej żwawy. To jeszcze rzeka o charakterze raczej górskim.
Zwalnia dopiero gdzieś za Bochnią. Jest