Wpis z mikrobloga

Większość ludzi, która kupiła nierucha w kredycie w ostatnich kilku latach ma pewnie ujemny majątek


@JC97: Zależy jak to liczą. Jeśli kredyt liczą jako pozostały do spłaty kapitał to raczej wychodzą na plus. Jeśli kapitał plus wszystkie odsetki na najbliższe 25 lat to minus i to całkiem spory. Ale myślę, że liczą to w ten pierwszy sposób.
@pwone: Nie no, ja też miałem na myśli pozostały kapitał, ale jeśli przeciętny kredyt miał wkład 10-20% to biorąc pod uwagę krzywą kapitałowo-odsetkową i tragiczny stan świadomości o nadpłacaniu to jednak dużo ludzi spłaciło do tej pory niewielki ułamek kredytowanego kapitału. Nawet jeśli są na plusie to na niewielkim.
@JC97: Jeśli wzięli krechę choćby i z tym 10% wkładem własnym to nawet jakby nie spłacili ani złotówki kapitału to i tak i tak mają majątek netto na plus. Aby było inaczej to mieszkania musiałby potanieć o te 10% od czasu kiedy wzięli kredyt, a jak wiedzą wszyscy oprócz spadkowiczów z tagu tak się nie stało ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nawet jeśli są na plusie to na niewielkim


@JC97: Zależy w głownej mierze od zmiany ceny nieruchomości w czasie. Spłata kapitału ma dużo mniejsze znaczenie.
@pwone: Dobra wróć, źle to liczyłem xd Masz rację - będą na plusie, no ale i tak te liczby jakimś szokiem nie są. Majątek przeciętnego obywatela to właśnie nieruch w kredycie i jakieś grosze w PPK, w małżeństwie najczęściej dzielone jeszcze na 2. Młodzi poniżej 30 w znakomitej większości mają niemal zerowy majątek i w ogólnym rozrachunku liczby wydają się mieć sens.