Wpis z mikrobloga

@the_good_guy: Nie podejmuję się przewidywania jak będą wyglądały oferty będą z WIRON-em. Nie wiemy nawet kiedy się pojawią. Na ten moment banki MOGĄ je oferować, ale nie MUSZĄ. Dopiero w 2025r. WIBOR całkowicie wypadnie z obiegu.
Jakie obecnie są marże przy kredytach hipotecznych? inb4: tak, wiem, że to zależy i to zakres


@the_good_guy: Od 1,4% (eko kredyt BNP) do ponad 5% w ofertach standardowych. Porównując oferty trzeba też zwrócić na koszty początkowe, niska marża nie oznacza automatycznie taniego kredytu.

@JC97: czyli jak wjadą oferty WIRON-owe, można liczyć na całkowite oprocentowanie 7-8%


@the_good_guy: Już teraz są oferty czasowo stałego oprocentowania na poziomie 7,4% (np. Santander, oferta
do ponad 5%


@marcpol: są oferty na ponad 5%??

Już teraz są oferty czasowo stałego oprocentowania na poziomie 7,4%


7,4% samego oprocentowania, czy już z marżą? Bo mi chodzi o to, że po wejściu WIRON-u, można będzie liczyć na RRSO 7-8%
@marcpol: są oferty na ponad 5%??


@the_good_guy: Tak, są oferty z marżą ponad 5%. Są to oferty standardowe, bez produktów dodatkowych.

7,4% samego oprocentowania, czy już z marżą? Bo mi chodzi o to, że po wejściu WIRON-u, można będzie liczyć na RRSO 7-8%


@the_good_guy: W przypadku zmiennego oprocentowania jego wartość to suma stawki referencyjnej (WIBOR) i marży banku.

Oprocentowanie stałe to jednolita wartość, bez wyróżniania marży. Wyjątkiem jest jeden
RRSO nie nadaje się do porównywania kredytów hipotecznych pomiędzy różnymi bankami. Każdy bank w inny sposób oblicza ten wskaźnik


@marcpol: o, to ciekawe. A byłem przekonany, że to ujednolicony system, który miał uwolnić Kowalskiego od ryzyka bycia manipulowanym
@marcpol: o, to ciekawe. A byłem przekonany, że to ujednolicony system, który miał uwolnić Kowalskiego od ryzyka bycia manipulowanym


@the_good_guy: Takie były założenia. W miarę działa to przy prostych produktach takich jak pożyczki i kredyty gotówkowe.

W przypadku kredytów hipotecznych każdy bank inaczej liczy ten wskaźnik, co wprowadza w błąd. Przykładowo okres podwyższenia marży do momentu wpisu w księdze wieczystej przez niektóre banki jest przyjmowany w obliczeniach, a przez inne