Wpis z mikrobloga

Styczeń
Jasność

Stoicyzm na dziś – 26 stycznia
Jedyna droga

„Pozbądź się fałszywych wyobrażeń z umysłu. Stale powtarzaj sobie: w mojej naturze leży powstrzymywać się od zła, pożądania i niepokoju; dostrzegając prawdziwą istotę rzeczy, będę traktował je zgodnie z ich znaczeniem. Zawsze pamiętaj o tej mocy danej ci przez naturę”.
– Marek Aureliusz, Rozmyślania, 8.29

Każdy, kto uczestniczył w zajęciach jogi lub zetknął się z naukami hinduistów lub buddystów, prawdopodobnie wie, czym jest mantra. W sanskrycie określenie to oznacza „uświęcona wypowiedź”, czyli słowa, zwroty myśli lub nawet dźwięki, które mają zapewnić jedność myśli lub przewodnictwo duchowe. Mantry są pomocne zwłaszcza w procesie medytacji, ponieważ umożliwiają blokowanie innych bodźców w czasie, gdy jesteśmy skoncentrowani.

Zrozumiałe jest więc to, ze Marek Aureliusz zaproponował przytoczoną stoicką mantrę – przypomnienie, do którego należy sięgać w obliczu mylących odczuć, dystrakcji lub pokus codziennego życia. Ta mantra oznacza: „Mam w sobie siłę, która pozwala mi się od tego odciąć. Potrafię dostrzec prawdę”.

Możesz ująć to innymi słowami. To zadanie dla Ciebie. Znajdź jednak mantrę i stosuj ją, aby uzyskać jasność myśli, na jakiej Ci zależy.

#dailystoic
#motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"

Stoicki kanał discord: https://discord. gg/nCV4pV6w7X (usuń spację po kropce)
  • 19