Wpis z mikrobloga

Powieść „Jak hartowano stal” Nikołaja Ostrowskiego zostanie włączona do szkolnego programu nauczania

Program rosyjskiej literatury szkolnej obejmie powieść Jak hartowano stal Nikołaja Ostrowskiego, opowiadanie Rosyjski charakter Aleksieja Tołstoja, opowiadanie Twierdza Brzeska Siergieja Smirnowa i inne dzieła pisarzy radzieckich. Wcześniej taką inicjatywę poparł Władimir Putin.
Ministerstwo Edukacji włączy do programu szkolnego kilka klasycznych sowieckich dzieł, w tym powieść Nikołaja Ostrowskiego Jak hartowano stal. Poinformowała o tym agencja TASS, powołując się na służbę prasową departamentu i oświadczenie ministra edukacji Siergieja Krawcowa.

W oświadczeniu cytowanym przez służby prasowe Ministerstwa Edukacji Krawcow przypomniał, że rosyjscy uczniowie już studiują „Cichy bieg Don” Michaiła Szołochowa, „Młodą gwardię” Aleksandra Fadiejewa, „Gorący śnieg” Jurija Bondariewa, a także inną prozę i poezję o wojnie domowej i Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.

„Wszystkie te dzieła kształtują publiczną świadomość historyczną całych pokoleń. <...> Będziemy kontynuować tę pracę. W programie włączymy powieść N. A. [Nikołaja Aleksiejewicza] Ostrowskiego „Jak hartowano stal”, opowiadanie A. N. [Aleksiej Nikołajewicza] Tołstoja „Rosyjski charakter”, opowiadanie S. S. [Siergieja Siergiejewicza] Smirnowa „Twierdza Brzeska ”. Myślę, że to bardzo słuszna propozycja” – powiedział Krawcow.

Jak hartowała się stal (ros. Как закалялась сталь) – jedna z najbardziej znanych powieści realizmu socjalistycznego autorstwa radzieckiego pisarza Nikołaja Ostrowskiego, w dużym stopniu autobiograficzna. Pierwsza wersja ukazała się w gazecie Młoda Gwardia, później jako książka, z której usunięto fragmenty dotyczące osobistych problemów bohatera (autora). Tomy 1–2 wydano w latach 1932–34, natomiast pełne wydanie ukazało się w 1936; wydanie polskie w 1941 (Kijów).

W krajach socjalistycznych była to lektura szkolna, a główny bohater, Paweł (Pawka) Korczagin, stawiany był za wzór dla młodzieży: uzyskawszy świadomość klasową, Korczagin walczył po stronie bolszewików o różnie rozumiane wyzwolenie na Ukrainie oraz w Polsce. Prowadził przy tym stosunkowo ascetyczny tryb życia, ustanawiając dobro radzieckiej ojczyzny jako wartość dla siebie najwyższą.

#rosja #ukraina #wojna #ciekawostki #psychologia #indokrynacja
  • 1