Wpis z mikrobloga

Kolejny plot twist na rynku #nieruchomosci a ledwo przedwczoraj dodawałem post jak inwestorzy i deweloperzy będą ruchani w dupę przez PiS w roku wyborczym ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Podsumowanie obecnej sytuacji:

Dla kupującego na własne potrzeby mieszkaniowe:
- Wakacje kredytowe w 2024 dla tych co kupili przed 1 lipca 22
- Program kredyt na 2% dla kupujących od lipca 23
Dla inwestora:
- Wyższy podatek od nieruch x29 dla wynajmu,
- Wyższy PCC na zakup powyżej 6 mieszkania

Powoli uwidacznia się nowy podział: ktoś kto kupuje by mieszkać vs ktoś kto kupuje by zarabiać.
Te zmiany #!$%@?ą tak szybko, że wilki nie nadążają z gotowaniem bigosu ()

#nieruchomosci #inwestycje #finanse
źródło: 78p0r1
  • 9
@mookie: Troche mnie ciekawi co znaczy "potrzeby mieszkaniowe" przy wakacjach kredytowych. Jeżeli np ktoś będzie mieszkał rok w tym mieszkaniu a potem mu się te potrzeby zmienią i wynajmie to mieszkanie. to co wtedy ?
@koszyk2:
Może być zapis, ze jak mieszkanie pójdzie na wynajem to tracisz dopłaty. Pytanie czy są w stanie to wychwycić i jak szybko bo w teorii w różnych bazach będzie info, że bierzesz dopłatę i płacisz podatek od wynajmu ale wymiana informacji pomiędzy różnymi instytucjami w PL wciąż bywa mocno utrudniona. Tylko to będzie trochę takie życie na krawędzi bo nigdy nie będziesz wiedzieć kiedy jakiś urzędas się o to przyczepi.
@vateras131: w Finlandii mają fajny system który jest połączony ze wszystkimi urzędami. Jeśli się przeprowadzisz musisz podać adres pod którym mieszkasz w urzędzie pocztowym lub na stronie internetowej. Podczas aktualizacji danych poczta i wszystkie urzędy znają już twój nowy adres. Nie jesteś również w stanie ukryć wynajmu bo skarbówka wie ile osób mieszka pod danym adresem, masz również obowiązek zgłosić ile osób jest na mieszkaniu żeby odprowadzić oplate za wodę (jeśli
@koszyk2:
Może. Myślę, że to akurat nie będzie jakimś wielkim problemem i nawet jeżeli zdarzy się ktoś kto w ten sposób wykorzysta kredyt to raczej nie będzie nagminne bo ogromna część takich landlordów będzie wykluczona przez inne zapisy.
Zobaczymy za kilka miesięcy co wpiszą do ustawy bo slajdy przyjmą wszystko.