Wpis z mikrobloga

Bardzo ciekawy artykuł śledczy użytkownika wutermelon na konkurencyjnym portalu.

„Przeczytałem te żenujące przeprosiny Michała Białka, którego bezczelność aż wręcz razi, dlatego chciałbym zrobić lekki rys historyczny Wykopu, żeby każdy może miał szersze spojrzenie na temat, bo to jednak kilkunastoletnia historia i łatwo się nagle wszystkiego wypierać albo przerzucać odpowiedzialnością.

Mam nadzieję, że przy porannej kapuczynie rogal wam w gardle nie stanie od lektury, a jak wpis spotka się z aprobatą, to zajrzymy też w inne biznesiki proteinowego księcia. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Rys historyczny

Autorem i pomysłodawcą Wykopu jest Piotr Chmolowski, który stworzył serwis będąc uczniem szkoły średniej w 2005 roku na podobieństwo amerykańskiego Digga. Serwis tworzył i rozwijał przez ok. 2 lata, a o idei swojego serwisu społecznościowego pisał tak:
Wykop ma być miejscem, gdzie internauci zbierają linki do ciekawych informacji, takich jak artykuły, newsy, czy notki na blogach. Te linki, które uznane zostaną za najbardziej interesujące trafiają na stronę główną. O wszystkim decydują nasi użytkownicy w demokratycznym głosowaniu. Dzięki temu mamy wielkie szanse, że materiały, które do nas trafiają są naprawdę dobrej jakości.

We wrześniu 2006 pojawia się prywatny inwestor i przedsiębiorca - Tomasz Drożdzyński. Najbardziej znany ze stworzenia serwisu ogłoszeń lokalnych tablica.pl, który został później wchłonięty przez grupę OLX. Drożdzyński, zainteresowany serwisem licealisty, zakupił go za nieznaną kwotę i przez lata pełnił funkcję członka zarządu z takimi poglądami odnośnie wolności wypowiedzi:
Na Wykopie panuje cenzura. Jeżeli komuś taka sytuacja nie odpowiada, serdecznie zapraszam do usunięcia konta.

Drożdzyński po przejęciu Wykopu w 2006 poszukał inwestora, którym stał się holenderski fundusz inwestycyjny Garvest należący do Arjana Bakkera, a ten zainwestował wstępnie 600 tys zł w serwis, który przyjął swoją formalną organizację jako Wykop sp z o.o. zostając wpisanym dnia 16.05.2007 do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznaniu. Od tej daty można liczyć początek wielkiego biznesu. Co stało się z autorem? Niestety, ale na krótko przed inkorporacją 7.02.2007 ze współpracy z serwisem rezygnuje jego Twórca Piotr Chmolowski.

Czas leci, polski Internet się rozwija, a Tomasz Drożdzyński decyduje się sprzedać swoje udziały i w 2012 Wykop zostaje sprzedany Allegro, żeby powrócić do Garvesta w 2015. Nieoficjalnie mówi się, że cena zakupu od Allegro była bardzo korzystna i wynosiła ok 5 mln zł. W tym samym roku długoletni kierownik ds. marketingu, a później dyrektor operacyjny, twarz Wykopu - Michał Białek, zostaje członkiem zarządu Wykop sp z o. o. Jego dotychczasowe stanowisko zajmuje Paweł Ellerik.

Afery

I jak niżej zobaczycie, to z grubsza wszystkie afery Wykopu przypadają na ostatnich 10 lat, za pełnienia funkcji dyrektora operacyjnego albo prezesa zarządu przez Michała Białka. To są efekty jego zarządzania, przymykania oka na pewne kwestie oraz romansu z pisowskim reżimem. Skrótowo tylko wymienię najbardziej znane afery, które spotkały się z mocnym sprzeciwem użytkowników serwisu i które jestem w stanie wymienić z głowy.

2013 Afera zbożowa z udziałem znanej i szanowanej moderatorki Anny Steckiej
2016 AMA z gangusem o pseudonimie 'masa'
2016 Pobieranie 10 zł za wnioski 500+ przez apkę Białka, reklamowaną na wykopie
2018 Skrypty kradnące maile i hasła użytkowników
2018 Wprowadzenie nowych reklam, które przekierowują na serwisy scamerskie
2018 Afera pedofilska
2020 AMA z Dudą, robienie laski pisowi przed wyborami prezydenckimi
2022 1.6 mln dotacji w tym od Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na "projekty badawczo-rozwojowe: eksperymentalne prace rozwojowe"
2022 Ssanie orlenowskiej parówki, ściąganie znalezisk, bany za krytykę partii
2023 Wykop 2.0, nieusuwanie danych

Wykop 2.0

Teraz Białek wychodzi i bije się w pierś, że popełniono błędy, ale Wykop 2.0 tworzył od 3.5 roku, a to nie są proste rzeczy. Jak to działa i wygląda, to nie ma co pisać, bo każdy wie. Pomijam już, że Białek od ponad 8 lat jest właścicielem firmy AppVerk zajmującej się produkcją oprogramowania. Tak, tak. Ma ponad 40 specjalistów w tej dziedzinie, a specjalizacją jest wręcz UX/UI. Użytkownicy zgłaszają problemy, że ich dane nie zostały usunięte i wygląda na to, że Wykop ma problem z retencją danych? No kto by się spodziewał, że właściciel firmy LexDigital, zajmującej się szeroko pojętą tematyką rodo i compliance w dziedzinie ochrony danych osobowych będzie miał takie problemy we własnym serwisie, mimo współpracy z kilkunastoma ekspertami w tej dziedzinie?

Co ciekawe, pewnie nikogo to nie zaskoczy, bo wszyscy widzą jak wyglądają wpisy kierownictwa i ogólna komunikacja Wykopu z użytkownikami - jakby pisane w trakcie robienia dwójki, ale spółka ta w swoich strukturach nigdy nie widziała potrzeby stworzenia stanowiska rzecznika prasowego czy jakiegoś community managera i nie zlecała zadań z zakresu PR zewnętrznej agencji, no bo po co, skoro Michał z ekipą robią to doskonale?

Tymczasem Hejto, serwis-żart zrobiony w 24h, po 2 latach bije Wykop na głowę designem i funkcjonalnością. Hobbystyczny projekt bez zaplecza i wielkich dotacji wręcz ośmiesza to magnum opus Białka, który jest niby marketingowcem, a nie potrafi się komunikować z użytkownikami serwisu ani nie potrafi poznać ich potrzeb.

Holenderska inwestycja

Pewnie wielu z was zadaje sobie pytanie, dlaczego po 10 latach Białek zaczyna pajacować plusując i komentując wpisy? Macie rację, że chodzi o kasę, ale o jaką dokładnie? Postanowiłem to z grubsza policzyć. Nie jest to jakaś profesjonalna analiza, bo niestety, nie mam dostępu do sprawozdań finansowych sprzed 2017, ale zysk/strata Wykopu wygląda z grubsza tak:

2014(?) - 300k przed zakupem Garvestu
2015 - ?
2016 - strata 184k
2017 - 300k
2018 - 41k
2019 - 900k
2020 - 1m
2021 - 800k

To daje ok 2.85 mln zysku, oczywiście nie znamy jeszcze sprawozdania finansowego za rok 2022 i nie wiem do końca ile Wykop zarobił/stracił w roku zakupu przez Garvest, ale wątpię, żeby 2022 był rokiem rekordowym. Dlatego z grubsza można przyjąć, że za prezesury Białka, Wykop nie zarobił więcej niż 4 mln złotych, a jak sobie przypomnicie, że Garvest go kupił za 5 baniek, to zakup się jeszcze nie zwrócił i może już nie zwrócić.

A jaki jest obecny stan rzeczy w spółce?

Mało osób o tym wie, bo nikt raczej nie sprawdza hobbystycznie KRSu regularnie, ale 100% udziałów Wykopu posiada już wyżej wspomniana spółka AppVerk sp z o.o., w której to udziałowcami oraz członkami zarządu są Michał Białek i syn właściciela Garvesta Brecht Bakker, który nawet pracował w Wykopie jako Junior Mobile Developer.

A czym Michał Białek zajmuje się za pośrednictwem AppVerk i co jeszcze kontroluje oraz jakie ma powiązania? Jeśli ten wpis zostanie solidnie wygrzmocony, to może sobie to sprawdzimy ( ͡° ͜ʖ ͡°)”

#wykop20 #afera
  • 51
@BulinekOkraglinek: Dodatkowo jeden z opisów ze strony spółki APPVERK Pana Białka (Oryginalny cytat) : " To, co wyróżnia naszą firmę na rynku to przede wszystkim dogłębna znajomość branży oraz silne zaplecze softwarowe. Każdy projekt traktujemy priorytetowo i wspieramy klienta na każdym etapie – od konsultacji, przez wdrażanie po dostarczenie gotowego rozwiązania. Pracując z nami możesz spać spokojnie, bo zdejmiemy z twoich barków cały proces rozwoju oprogramowania. ===== Dzięki ponad 10 letniemu
@BulinekOkraglinek: Absolutnie nie bronię białka ani tej aktualizacji ale boże xD co to za #!$%@?

Afery w chooy,
ama z dudą które to ama wszyscy z wykopu chcieli i w tym czasie duda był tu ubóstwiany
pobieranie 10 zł za wnioski (nikt nikogo nie zmuszał do składania wniosków przez te apkę), co mieli za darmo coś robić?
afera zbożowa, bo wyciekły prywatne zdjęcia kogoś z administarcji.

Naprawdę czepianie się w #!$%@?
Tymczasem Hejto, serwis-żart zrobiony w 24h, po 2 latach bije Wykop na głowę designem i funkcjonalnością. Hobbystyczny projekt bez zaplecza i wielkich dotacji wręcz ośmiesza to magnum opus Białka, który jest niby marketingowcem, a nie potrafi się komunikować z użytkownikami serwisu ani nie potrafi poznać ich potrzeb.


@BulinekOkraglinek: Chyba z #!$%@? spadł OP. Wykop po aktualizacji jest równie nieczytelny jak hejto. Hejto nie ma też dedykowanej apki. Tak czy srak -
Hejto, serwis-żart zrobiony w 24h, po 2 latach bije Wykop na głowę designem i funkcjonalnością.


@BulinekOkraglinek: przecież Hejto wygląda jeszcze gorzej niż nowy wypok. Zresztą mam wrażenie, że twórcy nowego wykopu wzorowali się na Hejto i dlatego ten jest (eufemizm) średnio wygodny. Na dodatek tak jak tutaj po wykopie się jedzie, że API nie działa, tak chyba na Hejto jeszcze go nigdy nie było, wiec o czym w ogóle mówimy?
Tymczasem Hejto, serwis-żart zrobiony w 24h, po 2 latach bije Wykop na głowę designem i funkcjonalnością. Hobbystyczny projekt bez zaplecza i wielkich dotacji wręcz ośmiesza to magnum opus Białka, który jest niby marketingowcem, a nie potrafi się komunikować z użytkownikami serwisu ani nie potrafi poznać ich potrzeb.


@BulinekOkraglinek: ale wracaj już na te guwnostrone obrażać swoich użytkowników, hejto jest beznadziejne i umrze śmiercią naturalną jak tylko na wykopie naprawią większość bolączek,
spółka AppVerk sp z o.o., w której to udziałowcami oraz członkami zarządu są Michał Białek i syn właściciela Garvesta Brecht Bakker, który nawet pracował w Wykopie jako Junior Mobile Developer.


@BulinekOkraglinek: hahaah co za gość. Typowy synek tatusia. Polecam sobie sprawdzić jego doświadczenie zawodowe na linkedinie. Miesiąc praktyk tu, miesiąc praktyk tam, dobra pójdę na swoje za coś trzeba żyć idę do pracy w sklepie muzycznym a potem robić wafle
@BulinekOkraglinek: no te afery to takie nie dokońca. To że moderatorka kiedyś prywatnie zrobiła sobie sesję rozbieraną i do tej pory jest to wyciągane na mirko raczej świadczy o ułomności wykopków. Aferą nie jest też to że spółka jeżeli może to korzysta z dofinansowania.

To samo porównanie że hejto powstało w 24h a wykop jest udoskonalany latami. Takie są realia branży programistycznej. Klona facebooka też można postawić w 24h a Meta
@medevacs: > Masz tu synek kilka baniek i kup sobie ten śmieszny portal, przestań się wygłupiać i mi siary na salonach nie rób, od teraz będziesz w zarządach jak ja ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Fun fact: dokładnie tak to wyglądało xD Miałem okazję być na kilku imprezach z Brechtem w Poznaniu, ale jeszcze nie wiedziałem, że jest mowa o Wykopie, kiedy go przejmował - dopiero potem połączyłem
@BulinekOkraglinek: te zyski to tez sie pokazuje jakie sie chce / umowi z właścicielami. Albo jest zysk i dywidenda, albo mozna pobierać dużą pensje i zysku nie ma, albo setki innych rzeczy, jak np płacenie swojej firmie it za dużo by tam mieć zyski.

W sumie to nie widzę żadnej afery. To, że Rumun działał to oczywiście słabość portalu ale nie ich celowe działanie. Parę kontrowersji jest, ale bez jaj.
@NoMoreTearsJustSmile: a jak ich atakujesz to ile ci hejto płaci za wpis? Serio tak chcesz dyskutować. Co #!$%@? to #!$%@?, ale ta lista to jedno wielkie xD.

Nie wiem o co chodzi z łamaniami haseł / włamywania na konta. Rozumiem, że #!$%@? jakieś zabezpieczenia w przeszłości? No ok, #!$%@? - i co, mam ich za to nienawidzieć?
Na czym polega afera z orlenem? Bo ja widzę od miesięcy nieudaną akcję marketingową
@SRzeyamlon
Nie mam konta na tym portalu i mam go gdzieś xD

No jak nie widzisz problemu, że konta wieloletnich użytkowników są przejmowane, a ich status to "zawieszone do wyjaśnienia" czyli de facto ban permanentny xD

Ale generalnie się przyznajesz do tego, że nie wiesz o co chodzi z kontami, że tutaj można od tak stracić konto i dochodzi do potężnych wycieków, ale traktujesz tak jakby nic się nie stało, więc pokazujesz
Każdy projekt traktujemy priorytetowo


@Lachon: Od dekady uczę swoich współpracowników, że nadawanie każdej sprawie priorytetu sprawia, że żadna sprawa nie ma priorytetu.
To podstawa logicznego myślenia a jednak można ją wpisać w swoją reklamę, dla mnie oznaczałoby to, że nie tylko ja mam priorytet, więc nie zostanę obsłużony zbyt szybko ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Wykop nie zarobił więcej niż 4 mln złotych, a jak sobie przypomnicie, że Garvest go kupił za 5 baniek, to zakup się jeszcze nie zwrócił i może już nie zwrócić.


@BulinekOkraglinek: no chyba do końca tak to nie działa - fundy umią w generowanie "kosztów". Np branie kredytów na posiadany w portfelu inwestycyjnym walor i spłata swoich "roszczeń"
naszej wiedzy eksperckiej, stack’u technologicznego (w tym: PHP, Angular, Python, Kotlin, Swift) oraz stosowanej metodyki Lean i Agile.


@Lachon: Kilka języków znają…

Dzięki ponad 10 letniemu doświadczeniu


@Lachon: Ale polskiego – tak nie do końca. ;) Trochę lipa, żeby w oficjalnym marketingowym tekście walnąć takiego babola.
@BulinekOkraglinek: ojoj, a co to się narobiło? Szkoda by było jak by się inwestycja nie zwróciła, trzeba przeprosić się z mirkami xD
DAWAJ MŁODY USUŃ TAM PARĘ TYCH BANÓW I PRZYWRÓĆ TEŻ PARĘ TYCH USUNIĘTYCH KONT XD

A co do zakładu, teraz mają bół dupy, bo jak usuną to napędzą ruch na Hejto, gdzie ten wpis będzie można zobaczyć, a jak nie usuną to każdy zobaczy o co chodziło w przeprosinach.