Wpis z mikrobloga

PRZEPRASZAM…

W minionym tygodniu opublikowalismy nowa odslone serwisu, ktora powstawala przez niemal 3 lata i miala byc odpowiedzia na problemy poprzedniej wersji. Niestety - wyszło słabo. Zapomnielismy o najwazniejszej rzeczy, ze sercem Wykopu jest dyskusja. I trzeba jasno przyznac, ze wprowadzone przez nas zmiany, te dyskusje znaczaco utrudnily.

Nie doszacowalem skali zmian, ktore przygotowalismy oraz tego, jak mocno wplynely one na Wasz komfort korzystania z serwisu. To powazny blad, za ktory chcialbym Was wszystkich przeprosic.

CO POSZLO NIE TAK?
Przebudowa serwisu spolecznosciowego tej skali to bardzo duze zadanie pod katem infrastruktury i wydajnosci. Wyzwanie bylo tym wieksze, iz nie korzystalismy w ogole z kodu poprzedniej wersji. Aplikacja, ktora posiadalismy byla juz archaiczna, proba jej przebudowy nie przynioslaby znaczacej poprawy - a wiedzielismy, ze taka jest potrzebna. Dlatego wlasnie musielismy sie zdecydowac na tak kategoryczny ruch - przepisanie aplikacji od zera. Nowe bazy danych, ani jednej skopiowanej linijki kodu - potrzebowalismy rewolucji, a nie ewolucji.

Gdy pod koniec 2022 roku pomyslnie przeszlismy przez testy bezpieczenstwa oraz testy wydajnosciowe (oba pobszary realizowane przez zewnetrzne firmy) oraz gdy zakonczylismy okres testow zamknietych (do aplikacji miala dostep grupa Wykopowiczow), bylismy juz przekonani, ze to najwyzszy czas na wydanie aplikacji. Na tym etapie kontaktowalismy sie rowniez z tworcami najwiekszych aplikacji wykopowych i zapraszalismy ich do uzyskania dostępu do nowego API - pierwsze zaproszenia wyslalismy na poczatku pazdziernika.

Niektore funkcje pozostawaly jeszcze w planie prac, ale zalezalo nam by oddac nowa aplikacje, widzac jak wiele problemow sprawiala Wam stara wersja. To byl bardzo powazny blad, zachowalismy sie jak tworcy CyberPunka, ktorzy wypuscili niegotowa gre pod wplywem presji rynku. My rowniez czulismy presje, nie doszacowalismy ryzyka i rowniez wyciagniemy z tego wazna, choc bolesna lekcje.

Finalnie nowy Wykop ujrzal swiatlo dzienne o 3:30 rano we wtorek 17.01. Podczas porannego ruchu w serwisie pojawily sie pierwsze problemy wydajnosciowe, ktorych, jak przyznaje, nie spodziewalismy sie po wszystkich przeprowadzonych testach. W pierwszej kolejnosci rozpoczelismy wylaczanie funkcjonalnosci (jak np. czarne listy), aby odciazyc serwis. Finalnie blad okazal sie trywialny. Zanim jednak do niego doszlismy minely cenne godziny. Od kolejnego dnia niezwlocznie rozpoczelismy przywracanie uslug, dodatkowo je optymalizujac.

Projektujac nowy Wykop bardzo mocny nacisk postawilismy na mozliwosc dostosowania serwisu do siebie. Kategorie wlasne mialy dac mozliwosc kazdemu z Was stworzenia sobie takiego wykopaliska i takiego mikrobloga, jaki chcecie. Wypelnionego tylko ta trescia, ktora Was interesuje i pozwalajacego na biezaco sledzic nowe tresci.

Teraz juz wiemy, ze nasze zalozenia byly nietrafione. Nie docenilismy wagi powiadomien o kazdej nowej tresci na tagu, zle ocenilismy sposob odbioru tresci na mikroblogu i wiele innych. Zabraklo po naszej stronie wysluchania Waszych potrzeb. Przyjelismy hipotezy, ktorych nie zweryfikowalismy dostatecznie, a konsekwencje tego widac w Waszych komentarzach.

CO TERAZ?
Uczac sie na bledach i sluchajac Waszego feedbacku, nieprzerwanie pracujemy nad dostosowaniem Wykopu do Waszych oczekiwan. Oto zadania najwyzszego priorytetu, ktore obecnie realizujemy:

1. Zmiana sposobu prezentacji watkow na mikroblogu - wieksze wciecia, odroznienie pomiedzy wpisem a komentarzem oraz wyswietlanie 3 najlepszych komentarzy pod wpisem.
2. Poprawienie algorytmu sortowania tresci aktywnych (zmiana w ramach Wykopaliska zostala juz opublikowana).
3. Wdrozenie powiadomien dla tagow.
4. Zmiana wygladu trybu nocnego.
5. Wdrozenie linkowania bezposredniego do miejsca w dyskusji z poziomu powiadomienia.
6. Uruchomienie testow beta aplikacji iOS - przed wdrozeniem produkcyjnym zaprosimy rowniez Was do wspolpracy, aby nie popelnic starych bledow.

Oprocz tego, realizujemy oczywiscie biezace poprawki bledow.

CO DALEJ?
O kazdej zmianie i poprawce bedziemy Was na biezaco informowac: https://wykop.pl/tag/wykopchangelog

Bedziemy tez przedstawiac Wam nasza roadmape zarowno krotkoterminowa (jak ta powyzej), jak i dlugoterminowa (nasz backlog przewiduje juz wiele nowych funkcji portalu, ale bedziemy je wczesniej z Wami konsultowac).

Planowane wieksze zmiany bedziemy prezentowac Wam przed rozpoczeciem prac nad nimi, bedziemy tez zapraszac Was do testow - tak, abyscie mogli realnie wspoltworzyc z nami nowy Wykop.

Reasumujac: Wybaczcie nam prosze te niedogodnosci. Ciezko pracujemy, by je wszystkie naprawic i obiecujemy polozyc wiekszy nacisk na lepsza komunikacje z Wami.

#wykop #nowywykop #wykopchangelog #oswiadczenie
  • 1553
miałeś na myśli pustą białą stronę, zamiast działającego serwisu?

Od 5 dni wykop na androidzie wygląda pic-rel.


@thorstein92: ciśnij na kłódkę i usuń ciastka, pomoże. Chyba już naprawili ten błąd bo musiałem tak ciasta usuwać ze 3x.

gdy zakonczylismy okres testow zamknietych (do aplikacji miala dostep grupa Wykopowiczow), bylismy juz przekonani, ze to najwyzszy czas na wydanie aplikacji


@M_B: ile to było osób? pięć?

gdybym po tylu latach zaczal pisac
Kategorie wlasne mialy dac mozliwosc kazdemu z Was stworzenia sobie takiego wykopaliska i takiego mikrobloga, jaki chcecie. Wypelnionego tylko ta trescia, ktora Was interesuje i pozwalajacego na biezaco sledzic nowe tresci.


Teraz juz wiemy, ze nasze zalozenia byly nietrafione.


@m__b: Co tu jest niby nietrafione? Są wszystkie treści na mirko + te, które sobie można customizować. Co jest w tym nie tak?

Jeszcze raz - nie tłumacz się garstce krzykaczy. Jest
@m__b: Powrót do świetności portalu nie będzie taki prosty, bo tu już nie chodzi tylko o nową wersję. Wszyscy widzieliśmy cyrk jaki dział się podczas afery orlenowskiej, skądinąd bardzo słusznej, widzieliśmy zdejmowanie znalezisk i cenzurę. Teraz nawet po przywróceniu jako takiej funkcjonalności serwisu nie jest rzeczą oczywistą powrót rzeszy użytkowników, którzy odpłynęli, bo gra w dużej mierze toczy się o odbudowanie zaufania i powrót do pierwotnej idei Wykopu - do portalu
@m__b: Kontakt z wykopkami powinien być już dawno temu, ale lepiej późno niż wcale, dziwi mnie że mimo testów, nowy wykop tak źle działał i nadal potrafi zamulić, brakuje mu funkcji z poprzedniej wersji, kolorystyka i układ jest nieczytelny, nikt w trakcie testów nie zwracał na to uwagi? Problemy np. z brakiem sprawdzania ortografii w oknie w którym piszę, powinno być załatwione w testach, a takich pierdół była cała masa, ilu
serio zastanawiam się, co to była za "grupa Wykopowiczów" testująca serwis. Podstawowe funkcjonalności zostały zmienione albo wykastrowane, żaden z nich tego nie wyłapał? Ilu ich było? Dwóch?


@CherryJerry: To co wypuszczono dowodzi że prawdziwie Mirkujący w życiu przy tym nie siedział. A co dopiero praca 3 lat przy tym :O To mnie właśnie uderzało od samego początku :O
c: Wybaczcie nam prosze te niedogodnosci. Ciezko pracujemy, by je wszystkie naprawic i obiecujemy polozyc wiekszy nacisk na lepsza komunikacje z Wami.


@m__b: Wywalcie defaultowo pojawiającą się sekcję: plusujący. Zakładam, że pożera masę zasobów, nic nie wnosi. Przenieście to obok "odpowiedz" oraz "gwiazdki" i po kliknięciu rozwinie się lista plusujących która zostanie pobrana z bazy danych. Mało kto z tego korzysta. A dostęp w razie W będzie.
na poczatek zwiekszylismy liczbe wpisow na listingach


@m__b: Ale to nic nie da. XD Jak chcecie wrócić do ruchu jak nie rozumiecie podstawowych zachowań Mirków na wykopie.

Dałem roadmapę pod ostatnim wpisem @wykop co trzeba zrobić w pierwszej kolejności. Wiem to na pewno. A Wy się zajmujecie pierdołami. Tymczasem hejto notuje ponad 20k rejestracji w parę dni. Powiecie, że niedużo jeśli chodzi o całość - ale to są ci ludzie, którzy
@m__b: jeżeli by było to wykonalne to fajnie by była możliwość ustawienia w opcjach ilości wpisów na stronę z jakiś podziałem np 25-50-100 to wyboru przez użytkownika. Na niektórych forach była taka opcja wyboru ilości postów na stronę i to zdawało egzamin.

I może jestem masochistą ale mimo wszystko wierzę że jeszcze uda się Wam coś uratować
Dla wszystkich którzy piszą że szacun bo się przyznali do błędu, uwierzcie ze to nie przyznanie do błędu tylko typowy damage control żeby ktokolwiek tutaj zostal poza botami, trolami i patoligia bo żaden reklamodawca nie chce być kojarzony z takim syfem. Ale jakk juz tu odpisujesz @m__b to weź napisz jak się czujesz wiedząc że bierzesz pieniądze od Orlenu który wcześniej w barbarzyński sposób zlupil je od Polaków niemająych alternatywy i przekazał
@m__b Nie można było równolegle przez jakiś czas mieć dwie wersje portalu tak jak miał (i chyba nadal ma) Reddit? Wykopowicze by testowali nową wersję jako realni użytkownicy, błędy by były na bieżąco poprawiane ale w międzyczasie stary wykop działaby jak zawsze
@m__b: Daj stary wykop z możliwością zmienienia na nowy tak jak tryb nocny i tryb dzienny ludzie będą sobie zmieniać wedle uznania, ludzie którzy lubią tortury zostaną tu a ci bardziej (ale tez nie do konca) normalni zmienią na stary wykop ( ͡° ͜ʖ ͡°)